Tıraşsız Saç Ekimi

Özellikle son 5 senedir doğal görünüme sahip saç ekim operasyonları konusunda istenilen başarının sağlanması ile, hasta konforunu arttıracak yeniliklere hız verilmiştir. Tıraşsız saç ekimi de bu yeniliklerden birisidir.

Tıraşsız saç ekimi, FUT ve FUE tekniklerinde uygulanmaktadır. FUT tekniği, dezavantajlarından dolayı artık kullanılmamaktadır. Bugünkü makalemizde sizlere FUE tekniği ile yapılan tıraşsız saç ekimini anlatacağız.

Normal saç ekim operasyonları öncesinde, kişinin saçları 1 numara (3 mm) olacak biçimde kesilir. Saç tıraşı plastik cerrahın operasyon günü, saçın durumunu son bir defa kontrol edebilmek için hastanede ya da saç ekim merkezleri tarafınca yapılmaktadır.

Saçlar neden tıraş edilir?

Günlük yaşantısında saçlarını kısa kesmeye alışkın erkekler için herhangi bir sorun teşkil etmediğinden dolayı, saç ekim operasyonlarının çok daha basit bir şekilde yapılmasını sağlar. Normal saç ekim operasyonlarında saçların tıraş edilme nedeni; doktor ve saç ekim operasyonunda görev alacak ekibin saç köklerini daha rahat bir şekilde görmek ve saç ekiminin yapılacağı bölgede hareket kabiliyetini en üst seviyeye çıkarmaktır.

Saç ekimi operasyon öncesinde yapılacak saç tıraşının devamında, operasyon esnasında gerek duyulduğu takdirde saç ekimi yapılacak bölge, sıfır numara olacak biçimde tıraş edilir. Jilet ile saçların bulunduğu bölge kesilerek, bu bölümlere kanallar açılır ve greftlerin ekim işlemi gerçekleşir.

Donör alandaki saç kökleri, manuel punch veya micromotor makinesinin kullanımını güçleştirir. Saç köklerini tek tek gevşetmeye yarayan micromotor kullanımı, bir numara tıraş edilen saçlarda çok daha süratli bir şekilde uygulanmaktadır.

Saçların neden tıraş edildiği sorusunun en kısa ve net cevabı; saç ekim operasyonunu yapacak plastik cerrah ve ekinin daha rahat çalışabilmesi için…

Tıraşsız saç ekimi avantajları ve dezavantajları

Tıraşsız saç ekimi operasyonları, açıkça doktor için bir avantaj sağlamaz. Fakat hasta için aşağıdaki avantajları sağlamaktadır.

Tıraşsız saç ekiminin avantajları

 • Tıraşsız saç ekimi operasyonunun sonunda ‘’saç ektirmiş’’ görünümünü daha çok gizlemektedir.
 • Saç ekimi sonrasında her zamanki saç şeklinden vazgeçmeyenler için en uygun çözümdür.
 • Donör bölgedeki estetik durmayan görünümü, çok daha hızlı bir biçimde yokeder.
 • Operasyon sonrasında günlük rutin işlerinize daha çabuk dönebilirsiniz.
 • Kadınların saçlarını belli bir orandaki uzunluğa getirilmesi için yıllarca beklenmeyi önlemektedir.
 • Özellikle de saçlarını erkek tıraşı gibi olmasını istemeyen bayanlar için en uygun yöntemdir.
 • Uzun saç kullanan erkeklerin, saçlarının kesilmesine gerek kalmaz.

Tıraşsız saç ekiminin dezavantajları

 • Tıraşsız saç ekimi operasyonunun en büyük dezavantajlarından birisi de süredir. Tıraşsız saç ekim operasyonlarında süre yaklaşık %50 oranında artmaktadır. Yani 4 saat sürecek bir operasyon, tıraşsız saç ekimi ile 6 saat sürecektir.
 • Tıraşsız yapılan saç ekimlerinde özellikle plastik cerrah ve ekibi çok daha fazla emek, sabır ve süre harcamaları gerekecek.
 • Hijyenik koşulların oluşturulması daha zordur.
 • Tıraşsız saç ekimi operasyonlarında, daha çok emek ve zaman harcanacağından dolayı fiyatı da normal saç ekimine göre daha yüksek olacaktır.
 • Saç ekimi operasyonu sonrasında komplikasyon riski, normal saç ekimine göre daha fazladır. Hastanın her açıdan daha fazla ihtimam göstermesi gerekmektedir.

Tıraşsız saç ekimi nasıl yapılır?

Tıraşsız saç ekim operasyonları 2 şekilde yapılmaktadır.

1- Bölgesel Tıraşlama: Bu tıraşlama yöntemi 1000 ila 1500 greft ekiminin yapılacağı operasyonlarda olmaktadır. Donör alanın küçük bir kısmının tıraş edilmesi ile olur. Saç ekim operasyonundan önce, ense kısmından 10×5 cm ebatlarında dikdörtgen olacak şekilde tıraş yapılır.

2- Tam Tıraşsız Saç Ekimi: Bu yöntem genellikle uzun saçlı (15 – 20 cm üstünde) kadın ve erkeklerin tercih ettiği bilinmektedir. Tam tıraşsız saç ekim operasyonlarında da FUE yöntemi kullanılır. Tam tıraşsız saç ekimi, özellikle normal ekim ile karşılaştırıldığında uzun süren ve daha çok çalışma istenen operasyonlardır. Bu yöntem ile saç kayıpları yaşanabilir. Tam tıraşsız saç ekimi yaptırmak isteyenler için, öncelikle doktor muayene etmeli ve saç analizlerinin sonuçlarına göre kesin karar verilir.

Tıraşsız saç ekim fiyatları neden yüksek?

Normal saç ekimine göre, tıraşsız saç ekimi fiyatları çok daha yüksektir. Bunun en büyük nedeni ise, tıraşsız saç ekimi operasyonlarında çok daha fazla zaman, sabır ve emek harcanır. Bunun dışında bu yöntem ile saç ekimini her hastane ya da saç ekim merkezi yapmamaktadır. Bu da otomatikman fiyatını yukarı çeken sebeplerden biridir.