Sedasyonlu Saç Ekimi

Sedasyonlu Saç Ekimi, saç ektirmek isteyen ancak korkan kişiler için önerilen bir yöntemdir. Sedasyon sayesinde hasta saç ekimi sırasında herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Saç dökülmesi gün geçtikçe artan sağlık problemlerinden biridir. Üstelik dökülmeler sadece genetik nedenlerden de ileri gelmemektedir. İlerleyen yaş, farklı hastalıkların belirtisi olmak, sağlıksız beslenmek, aşırı alkol ve sigara tüketimi, çevre kirliliği gibi artırılabilecek olan maddelerin tamamı saçların dökülmesine neden olmaktadır. Türkiye’de saç ekimine çare olan saç nakilleri yoğun ve başarılı şekilde yapılmaktadır. Üstelik sizin de bu gibi bir sıkıntısız varsa alternatif yöntemlerden destek almak gibi bir şansınız da bulunmaktadır. Sedasyonlu Saç Ekimi de kullanılabilecek olan avantajlı yöntemlerden biridir.

sedasyonlu saç ekimi

Sedasyonlu Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi sırasında farklı aşamalar bulunmaktadır. Fakat genel olarak özel iğneler ve aparatlar yardımı ile ense gibi sağlıklı saç köklerinin bulunduğu alanlardan kök temin edilmektedir. Sonrasında ise temin edilen saç kökleri ekim alanına yine aynı aparatlardan destek alınarak nakledilmektedir. Anlaşıldığı gibi bu işlem acısız değildir. Uzmanlar acının hissedilmemesi için anestezi özelliği gösteren losyonlardan destek almaktadır. Sedasyonlu saç ekimi nedir konusuna gelindiğinde ise anestezi boyutunun artmış boyutudur şeklinde yanıtlar verilebilmektedir. Genel anestezi gibi olmamasına karşın bu yöntemle hastaların yaşlarına kilolarına ve sağlık durumlarına göre bir anestezi iğnesi olmaları sağlanmaktadır. Böylece bireylerin fiziksel manada his duyuları azaltılarak acı hissi de ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Sedasyon Saç Ekimi

Saç ekimlerinde sedasyon kullanımı için hastaların ilk etapta muayene olmaları gerekmektedir. Aslında bahsedilen yöntem bebeklerde bile uyuşturma sağlamak amacı ile tercih edilebilmektedir. Yani sağlığa herhangi olumsuz bir etkisinin olmadığı bilinmektedir. Buna karşın bireylerin olası hastalıklarını kötü şekilde etkileyebileceğinden ötürü işlem öncesinde gerekli olan tahliller ve testler yapılmaktadır. Sedasyon saç ekimi günü belirlenmesinden sonra bireyler randevu saatlerine göre merkeze giderek işleme başlayabilmektedir. İlk etapta anestezi uzmanı ve doktor eşliğinde uyuşturma işlemi gerçekleştirilmektedir. Sonrasında ise uyuşmanın sağlandığından emin olunmasından hemen sonra uygulamaya başlanmaktadır. Uygulama ise ne kadar saç kökü alındığından uzmanın el pratikliğinden ya da ekim alanından kaynaklanan faktörlerden ötürü değişik zamanlarda sonlanmaktadır.

Saç Ekiminde Neden Sedasyon Kullanılır?

Saç ekiminde genel olarak sınırlı uyuşturma sağlayan losyonlar tercih edilmektedir. Bu durum da otomatik olarak saç ekiminde neden sedasyon kullanılır sorusunu akıllara getirmektedir. Öncelikle her insanın psikolojik durumu aynı değildir. Bazı hastalar kaygı bozuklukları yüzünden işlem sırasında losyon kullanmak istemeyebilmektedir. İnsanların ağrı eşikleri de çok değişkendir. Ağrı eşiği düşük olan bireylerde de uyuşturma işlemi bu şekilde sağlanabilmektedir. Anlatıldığı üzere ekim sırasında çok sayıda iğne giriş çıkışı yapılmaktadır. İğne korkusu olanlar için de bu şekilde uyuşturma sağlanması en iyi yöntemlerden biri olarak gösterilmektedir. Saç ektirmek isteyip operasyon sırasında korku dereceleri çok yüksek olanlarda da yine bu yöntem kurtarıcı olarak isimlendirilmektedir.

Sedasyonlu Saç Ekiminin Avantajları

Sedasyonlu saç ekiminin avantajları oldukça fazladır. Zaten bu neden yüzünden son zamanlarda kullanım oranlarında ciddi artışlar görülmeye başlanmıştır. Öncelikle hastalar lokal anestezi işlemi sırasında herhangi bir acı hissetmemektedir. Buna karşın uyuşturma oranı yüksek olduğundan uzmanlar operasyon esnasında daha hızlı ve kolay şekilde çalışabilmektedir. Sedasyon uygulanacak olan kimselerin işlem öncesinde yeme ya da içme gibi ihtiyaçlarını kesmelerine gereksinim bulunmamaktadır. Üstelik kişiler anestezi uygulaması etkisinde iken de günlük ihtiyaçlarını kendileri karşılamaktadır. Bu işlem sadece ilgili olan alanda his kaybı oluşturmaktadır. Bireyler operasyon sona erdikten hemen sonra günlük yaşamlarına dönebilmektedir. Yani işlemin yapıldığı hastanede ya da sağlık merkezinde kalmaya gerek bulunmamaktadır.

Sedasyonlu Saç Ekim Fiyatları

Sağlık sigortaları günümüzde pek çok işlem için geçerli olan sistemleri içermektedir. Buna karşın saç ekimi konusunda bazı sıkıntılar çıkabilmektedir. Sedasyonlu saç ekim fiyatlarının diğer ekim yöntemlerinde olduğu gibi yüksek bulunmasının nedeni de aslında budur. Ancak bireyler rakamları indirmek konusunda bir şansa sahiptir. Öncelikle sağlık merkezleri belli dönemlerde oldukça iyi kampanyalar yapmaktadır. Üstelik her merkezin fiyat politikası aynı olmadığı için kampanya olmayan zamanlarda bile uygun fiyatlar temin edilmesi mümkündür. Bunun için kişilerin sadece piyasada fiyat araştırması yapması lazımdır. Lakin işlemin gerekli olan hijyen şartlarına uygun olan bir merkezde yapılması fiyattan daha önemidir. Merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde ucuza saç ekimi yapılırken ödem ve enfeksiyon gibi pek çok sıkıntıyı yaşama olasılığı artırılmış olmaktadır.

Sedasyonlu Saç Ekimi Sonrası

Saç ekim işleminin tamamlanması ile birlikte kişiler ekim merkezlerinden ayrılabilmektedir. İstenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınmadığı hallerde uzmanlar herhangi bir ek tedbir uygulamamaktadır. Sedasyonlu saç ekimi sonrasında günlük yaşama dönülmesi demek yanlış anlaşılmamalıdır. Öncelikle kişilerin ekim bölgesine maksimum özen göstermesi çok önemlidir. Bunun için uzmanların verecek olduğu reçetelere harfiyen uyum sağlanmalıdır. Gerekli olan şampuanlar da losyonlar da aksatılmadan kullanılmak zorundadır. İşlemden sonra hafif bir kabuklanma olması normaldir. Ancak yine bahsedilen ürünlerin düzenli kullanımı ile birlikte kabuklanma uzun zaman geçmeden kaybolacaktır. Bu da yeni saçların çıkması için uygun bir alanın oluşması demektir.