Sakal Ekimi

Sakal ekimi; ailesel etkenler, genetik yapı, kullanılan ilaçların yan etkisi, kaza veya çeşitli rahatsızlıklar sonucu ile yüzün belli kısımlarda sakal çıkmayan veya az çıkan erkeklerin, daha sık ve doğal görünümlü sakallara kavuşabilmelerini sağlamak amacı ile saç köklerinin, yüz kısımdaki sakal çıkmayan bölgelere transfer edilmesidir.

Çeşitli nedenlerden dolayı sakalı çıkmayan ya da eksik çıkan kişiler için artık, teknolojinin gelişmesi ile beraber nasıl kellik veya saç dökülmesi sorun olmaktan çıktıysa, artık sakalsızlığında çözümü bulunmaktadır. Sakal ekimini kim ve nasıl yapmaktadır?

Sakal ekimini kimler yaptırabilir?

Sakal ekimi yaptırmayı düşünen bir kişi için, ilk iş olarak neden sakal kaybı yaşandığını veya neden sakalı çıkmadığı araştırılır. Bunun dışında ise kişi bir kaza veya hastalık sonucunda sakallarını yitirmiş olabilir. Bazı kişilerde ise bu durum genetik olabilmektedir. Tüm bu nedenler incelendikten sonra, sakal ekiminin yapılıp yapılamayacağına karar verilir.

Sakal ekimi genelde her yaş grubuna yapılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, sakal ekimi yaptıracak kişide gerçekten o alanda köselik sorunu yaşanıyor olabilir. Genç yaşlarda sakalının çıkmadığını düşünerek, sakal ekimi operasyonu kesinlikle yaptırılmamalıdır. Köselikten emin olmak için en az 24 yaşına kadar beklenmesi gereklidir.

Donör bölgede kıl sahibi olmayan kişiler, sakal ekimi yaptıramaz. Çünkü sakal ekimi kesinlikle bireyin kendi kıl kökleri ile yapılan bir işlemdir. Bu sebeple sakal ekimi yaptıracak erkeklerin, sakal köklerini transfer edebilecekleri bir donör bölgeye sahip olması gerekir. Genetik yapıdan kaynaklı saçı olmayan kişiler, sakal ekimi yapamaz.

Saç ekimindeki gibi sakal ekiminde de yaş sınırı bulunmaktadır. Ama burada önemli olan nokta sakalın dökülme seviyesi ve türüdür. Bununla birlikte olarak 24 yaşını dolduran herkes sakal ekimi yaptırabilir. Ayrıca kalp, tansiyon, şeker vb. gibi hastalıkları olanlar, doktor onayı aldıkları takdirde sakal ekimi yaptırabilirler.

Sakal ekimi nasıl yapılır?

Sakal ekimi yaptırmak isteyen kişiler, ilk iş olarak doktor tarafından muayene edilmeli. Sakalların dökülmesine neden olan geçici bir sorun ise, sakal ekimi operasyonu yerine tedavi ile çözüm bulunulabilir. Gerekli tahlillerin yapılması ile sakal ekimi operasyonuna geçilir.

Saç ekimi doktoru, sakal ekimi için gerekli muayeneleri gerçekleştirdikten sonra sakal ekimi planlaması dahilinde, hangi alana kaç tane greft yapılacağını ve donör bölgeyi kararlaştırır. Saç ekimi için en doğru donör alanı ensedir. Fakat bu durum sakal ekiminde değişkenlik gösterir. Sakal ekimi operasyonu için kişinin yüz bölümündeki gerek görülmeyen kıl kökleri kullanılmaktadır. Fakat hiç sakalınız yok ise ensenizden yaklaşık 3 bin kök alınabilir. Bunların dışında yüzünüzdeki elmacık kemiğinin yukarısından ya da çenenizin alt kısmındaki kıl kökleri toplanarak, istenilen alanlara transfer edilebilir. Ayrıca yüzünüzden alınacak kıl kökleri, doğal olarak epilasyon görevi de göreceği için 1 taşla 2 kuş vurursunuz. Yani hem sakal ekimi hem de epilasyon aynı anda olmuş olur. Bunun için operasyon öncesinde, doktorunuz ile birlikte hangi bölgelerden kıl kökü alabileceğinizin planlamasını yapabilirsiniz.

Sakal ekimi planlamasını oluştururken, diğer alanlar ile uyum önemlidir. Kıl köklerinin yönleri ve açıkları ile, etrafındaki kökler ile uyumlu olmalı ve ekim yapıldığı belli olmamalıdır. Sakal ekimi operasyonlarında da aynı saç ekimindeki gibi donör alanından FUE tekniği ile saç kökleri alınır ve ekilir. Sakal ekimi aşamaları 9 maddeden oluşmaktadır. Bunlar;

  • Yüz ve ensedeki alanlarda kök yetersizse, vücudun değişik yerlerinde donör bölge oluşturulabilir.
  • Saç ve sakal ekiminde lokal anestezi uygulanır. Bu yüzden hiçbir ağrı ve acı hissetmezsiniz.
  • Ekim yapılacak kök sayısına göre yaklaşık 4 – 6 saatlik bir operasyon olur.
  • Ciltteki kanallar 0,6 ve 0,7 mm çapındaki ‘’micro punch’’ ismi verilen iğneler yardımı ile açılmaktadır. Bu sayede herhangi bir iz oluşmaz.
  • Sakal ekimi sonrasında, hastanın hastane ya da ekim merkezinde kalmasına gerek olmamaktadır.
  • Sakal ekimi operasyonunun sonrasında kırmızı noktalar görülebilir. Bunlar kan pıhtıları olduğundan, sakalların beslenmesi bakımından da oldukça yararlıdır. 1 hafta süre içerisinde komple kaybolmaktadırlar.
  • Haftadan itibaren uzamakta olan sakallar makas yardımı ile kesilebilir.
  • Haftadan itibaren ‘’şok dökülme’’ denen olay oluşabilir. Şok dökülmeden sonra ekilen sakallar yaklaşık 4 ile 8 ay arasında çıkmaktadır.
  • Operasyon sonrasında, köklerin bulunduğu yere tam olarak tutunabilmesi için, yaklaşık bir ay boyunca tıraş olunmaması önerilir.