Saç Ekiminde Fut ve Fue Teknikleri

Mart 14, 2018

Günümüzde yaşam koşularının değişmesi sonucunda saç dökülmesi problemi sıkça karşılaşılan bir durum olmaktadır. Saçlar dış görünümün olmazsa olmaz unsurları arasında yer aldığından dolayı saç kayıpları yaşayan bireylerde fazlasıyla özgüven kaybı görülmektedir. Bu sorun ile karşı karşıya gele bireyler için saç ekimi yapılmaktadır. Saç ekimi ile kalıcı olarak kaybedilen saçlara yeniden kavuşulmaktadır. Saç ekimi ise temelde iki yönteme ayrılmaktadır. Bu yöntemler ise

  1. Fut Tekniği
  2. Fue Tekniği olmaktadır.

Fut tekniği ise günümüzde bazı durumlar dışında kullanılmamaktadır. Saç ekiminde ise saçlar genellikle ense bölgesinden alınmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise burada bulunan saç köklerinin daha sağlam olmasıdır. Fut tekniğinde ense bölgesi kesilir ve buradan deri şerit halinde çıkarılır. Daha sonra ise çıkarılan deri saç folikülü içeren parçalara ayrılmaktadır. Ekim yapılacak bölgede ise kanallar açılır ve saç folkülleri buraya ekilir.

Fue tekniğinde ise ense bölgesinde yer alan saçlar özel kalemler ile çıkarılmaktadır. Daha sonra ise deriden ayrılarak greftler elde edilmektedir. Saç ekimi yapılacak alanda ise kanallar açılmaktadır. Açılan kanallara ise ekim işlemi gerçekleşmektedir.

Fut ve Fue Tekniğinin Karşılaştırılması

  • Fut tekniğinde dikiş izi nadirde olsa kalmaktadır. Fue tekniğinde herhangi bir iz kalmamaktadır.
  • Fut tekniğinin işlem süresi Fue tekniğine göre daha uzun olmaktadır.
  • Fut tekniğinde dikiş olduğundan dolayı günlük yaşama hemen dönülmemektedir. Fakat Fue tekniğinde anında günlük yaşama dönülmektedir.
  • Fut tekniğinde alınan köklerin hepsi ekilemezken, Fue tekniğinde %100 oranında ekim işlemi gerçekleşmektedir.
  • Fut tekniğinde ekim sonrasında çok sancılı ağrılar gerçekleşirken, Fue tekniğinde yaşanmamaktadır.
  • Fut tekniğinde saçların kesilmesine gerek duyulmamaktadır. Fakat Fue tekniğinde saçlar kısaltılmaktadır.
  • Maddi açıdan bakıldığında ise Fut tekniği Fue tekniğinden daha ucuz bir işlemdir.