Saç Ekiminde FUT Tekniği

Mart 27, 2018

Saç dökülmesi sorunu son zamanlarda kadın ve erkek cinsiyeti gözetmeksizin her yaş ve her cinsiyette karşımıza çıkan bir faktör haline gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise dış etkenlere veya strese bağlı olarak, aynı zamanda hastalıkların da belirli oranda etki gösterebildiği saç dökülmesi kalıcı nitelikte bir problemi ortaya çıkarmıştır. Bu faktöre bağlı olarak geliştirilen teknik ve yöntemler ile uzun vadede saçların eski doğallığına kavuşması muhtemel bir hale gelmiştir. Bu tekniklerden birisi olan FUT Tekniği saç ekimi işleminde kullanılan bir teknik olarak karşımıza çıkmıştır. FUT Tekniği diğer bilinen teknikler gibidir.

FUT Tekniği İle Saç Ekimi

Saç ekimi işleminde FUT Tekniğinde öncelikli olarak donör bölge belirlenmektedir. Bu bölge genel olarak ense bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölge ağrı ve sızı faktörünün en aza indirilmesi için lokal anestezi ile uyuşturulur. Uyuşturulan bölgeden yaklaşık olarak 15×2 cm olacak şekilde dikdörtgen bir şekilde kesi uygulanır. Bu boyut saç ekimi yapılacak bölgenin sıklığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Daha az bir greftin yeteceği bölgede daha az bir kesi işlemi gerçekleştirilir. Kesinin elde edildiği donör bölgesinden verimli greftlerin elde edilmesi için kökler ayrıştırılır.  Daha sonrasında elde edilen greft kadar kanal açılır. Kanallara büyük bir titizlikle açılan kanallara, elde edilen kökler yerleştirilerek saç ekimi işlemi tamamlanmış olur. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için;

  • 22 yaşından büyük olmanız,
  • Saç ekimi yapılacak alanda belirli bir seviyede dökülmenin gözlemlenmesi
  • Genel sağlık durumu yerinde olan
  • Kalıcı bir saç dökülmesi çeşidine sahip olması

gerekmektedir. Bu durumları karşılayan herkes FUT Tekniği ile saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmektedir. Saç ekimi işlemini gerçekleştiren kişiler daha sonrasında doğal bir görünüme kavuşabilmektedir.