Saç Ekiminde FUE Tekniğinin Avantajları Nelerdir?

Mart 18, 2018

Saç dökülmesi son zamanlarda kadınların da erkeklerin de yaşadığı bir sorun olarak gündeme oturmayı başarmıştır. Saç dökülmesi ve kellik olarak adlandırılan durumu tetikleyen unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan birisi genetik kalıtım olarak bilinmektedir. Diğer bir unsur ise çeşitli hastalıklara bağlı olarak saçın dökülmesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda stres, yetersiz beslenme gibi unsurlarda kellik durumunu etkileyen faktörler arasında sayılmaktadır. Kaza ve yaralanma sonucu saç kayıpları da fazlası ile yaygın bir unsurdur. Bu durumlarda hastalar saç ekimi işlemini yaptırmaktadırlar. Saç ekimi işleminde kullanılan FUE tekniği, günümüzde sıkça başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. FUE ile saç ekiminde donör bölgesinden kökler alınmaktadır. Bu kökler 0.6 mm veya 0.7 mm’lik uçlar yardımı ile kanallara yerleştirilerek işlem tamamlanmaktadır. Oldukça kısa sürede gerçekleşen bu işlem beraberinde birden çok avantajlı durumu getirmektedir. FUE Tekniğinin avantajları ise şu şekildedir;

  • FUE Tekniğinde kesi ve dikiş gibi faktörlere ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • FUE sonrasında kesi faktörünün kullanılmaması ile birlikte operasyon sonrası iz kalmamaktadır.
  • İyileşme süresi oldukça kısadır. Yaklaşık 7 ile 10 gün arasında iyileşme süresi tamamlanmaktadır. Bu süre hastanın durumuna ve kök yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir.
  • Operasyon süresi oldukça kısadır. Ortalama 4 ile 8 saat arasında değişmektedir.

Bu avantajları sunması ile birlikte oldukça ilgi gören FUE Tekniği son zamanlarda tıp literatüründe oldukça önemli bir yere sahip olmuştur.

FUE Saç Ekimi Öncesi

FUE Tekniği ile gerçekleştirilecek olan saç ekimi işleminin başarı seyrini etkileyecek faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise öncesinde yapılacak hazırlıklardır.  Doktor öncelikli olarak saç dökülme tipini belirleyerek ona uygun tekniği tespit etmektedir. Daha sonrasında saç kaybı yaşanan bölgeye hangi sıklıkta saç ekileceği belirlenmektedir. Bu durumda doktor seçimi de büyük oranda önem taşımaktadır.