Saç Ekiminde DHI Yöntemi ve Avantajları

Mart 15, 2018

Saç görüntünün en tamamlayıcı unsuru olduğu için zaman içerisinde gerek dış etkenlere gerekse genetik faktörler ile saç kaybı yaşayan kişiler saç ekimine yönelmektedir. Saç ekimi işlemi de bu yönde fazlası ile gelişme göstererek, farklı tekniklerin gelişmesi ile birlikte yeni yöntemlerinde kullanılmasıyla daha da dikkat çekmeye devam etmektedir. Bu yöntemlerden birisi de DHI tekniğidir. DHI tekniğinin yapım aşamaları;

  • Lokal anestezi ile uyuşturulan donör bölgesinden saç kökleri özel medikal araçlar ile toplanmaktadır. Donör bölgesi olarak genellikle ense bölgesi tercih edilmekle birlikte, göğüs, koltuk altı bölgeleri de donör bölgesi olarak kullanılabilmektedir.
  • Toplanan köklerden greftler elde edilmektedir. Greftlerin elde edilirken bölge için ne kadar greftin yeterli olacağı önceden belirlenmektedir.
  • Elde edilen greftler ayrıştırma işlemine tabii tutulur. Bunun en temel sebebi ise köklerin hazır hale gelmesi gerekmektedir. Verimli köklerin elde edilmesinde bu işlem oldukça önemlidir.
  • Hazır hale getirilen kökler, implanter adı verilen medikal cihaza yerleştirilir. Medikal cihaza yerleştirilen bu kökler yerleştirilmesi için hazır hale getirilir.
  • Kalem görünümlü bu cihaza yerleştirilen kökler saç ekiminin ihtiyaç duyulduğu bölgeye gerekli sıklıklarla yerleştirilir.

şeklindedir. Bu şekilde gerçekleştirilen DHI tekniği birden çok avantajı da beraberinde sunmaktadır. Bu avantajlardan birisi de daha sık ve daha doğal bir görünüm elde etmek oldukça kolaydır. Aynı zamanda özel aletler ile ayrıştırma işleminin gerçekleştirildiği için kök kaybı en aza inmektedir. Daha kaliteli köklerin elde edilmesi ile birlikte, daha sık ve daha doğal bir görüntünün elde edilmesinde yerleştirilen açı bakımından daha büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda kalem benzeri bir araç ile ekilen kökler, kök boyutunda kanallara yerleştirildiği için en az hasarla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler bu tekniğe oldukça ilgi göstermektedir.