Saç Ekimi

İnsanların ilk görüşte dikkat çeken yerlerinden birisi saçlardır. Herkesin saç kalitesi, rengi, uzunluğu, modeli farklıdır. Saçımızın güzel ve farklı gözükmesi için tarama, şekil verme vb. çeşitli yöntemler deneriz.
Saç, aslında o kişinin karakterini yansıtır. Saç rengi, uzunluğu, modeli gibi faktörler, kişinin yaşam tarzını ve zevkleri hakkında bilgi verir. Toplum algısı sebebi ile saçların varlığı gençliği, yokluğu ise daha yaşlı olarak algılanmasına sebep olmaktadır.
Saç dökülmesi yaşayan bir kişi kültürel ve sosyal hayatında güven problemi ile birlikte, eksiklik hissetmektedir. Bu olumsuz düşünme, hayatın her aşamasında olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sebeple saç, insanlar için en önemli faktörlerden biridir.
Kişiler üzerindeki bütün olumsuzluklarına rağmen 50 yaşında olan erkeklerin sadece %50’si saç dökülme sorunu yaşamaktadır. Bu sorundan rahatsız olanlar ise senelerce çeşitli tedaviler denemektedir. Bu tedaviler arasında saça zeytinyağı sürmek, medikal ilaç ya da kapsül kullanmak, saç çıkartma özelliği olan şampuanlar gibi yöntemler denenmektedir. Fakat günümüzde saç ekimi dışında hiçbir metot saç dökülmesinin ya da dökülen saçı yeniden çıkartmak gibi bir etkisi yoktur.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi operasyonu, başın arka kısmındaki saç köklerinin alındıktan sonra saçın döküldüğü noktalara aktarılması işlemine denmektedir. Buna yer değiştirme yöntemi de denebilir. Başın arka bölümünde kalan saçlar, yaşam boyunca uzama özelliğine sahip, ‘’donör dominant’’ olarak bilinen saçlardır. Bu alanda bulunan saç kökleri, kel kısımlara aktarma işlemi yapılırken saçın uzama özelliğini kaybetmez.

Saç ekimi kimlere uygulanır?

Başın arka kısmında yeteri kadar saç kökü bulunan her kişi, saç ekimi yaptırabilir. Geçmiş yıllarda kellik sorunu yaşayan birçok kişi, saç ekimi operasyonu için uygun görülmezdi. Modern yöntemlerin ilerlemesi ve saç ekimi operasyonun bir sanat dalı olarak kabul edilmesi ile saç dökülmesi problemi yaşayan her kişiye günümüzde saç ekimi operasyonu yapılabilmektedir.
Günümüzde FUE saç ekim ile olması istenen yalnızca aktarılan saç köklerinin yetişmiş olduğu değildir. Bununla birlikte ekim yapılan bölgeden çıkacak saçın, doğal ve kaliteli görünmesi de gerekmektedir. Hiç kimse saç ekimi işlemi yapıldığının fark edilmesini istememektedir. Geçmiş yıllarda yapılan saç ekim operasyonlarında kaldırım taşı görüntüsü, çim adam görüntüsü ya da yama yapılmış gibi görünen sonuçlar tarih olmuştur. Teknoloji ve cerrahinin gelişim göstermesi ile birlikte tek saçlı kök transferi, mini ve mikro grest operasyonlar ile %100 ayırt edilemeyen ve daha gerçekçi görünümler elde edilmektedir.

Saç ekimi sonrası

Son teknolojik saç ekimlerinin yan etkileri, operasyon bitiminden itibaren sonra oluşabilecek ufak bir ağrı oluşabilmektedir. Çok nadir durumlarda ise göz civarında azıcık bir şişme ve saç ekim operasyonun yapıldığı alanda olan ve yaklaşık 7 gün süren kırmızı nokta ve kabuklanmalar görülür. Operasyonun yapıldığı bölgede kanama, skar ve enfeksiyonlar ise çok istisnai durumlar görülür. Saç ekim işlemi bireyler için son derece konforlu, sonuçları önceden tahmin edilebilir operasyonlardır.

Saç ekimi nasıl olur?

İki kulak arasındaki alandan, cilt altındaki dökülmeme olasılığına sahip saç köklerinin alınıp, ön taraftaki alana transferine yapma işlemidir.

Saç ekimi kalıcı mıdır?

Saç ekimi kesinlikle kalıcı işlemlerdir. Saç ekimi esnasında transfer edilen saç kökleri, testesteronun saç dökme etkisine karşı dayanıklıdır. Nakledilen bu saç kökleri, yaşam boyunca alanda kalmaya devam edeceklerdir. Zaten bir süre sonra döküleceğini düşünürsek, neden saç ekimi operasyonu yapılır?

Saç kökü mü yoksa saç teli mi transfer edilir?

Saç ekim operasyonlarında transfer edilen birimler saç kökleridir. Saç kökü içerisinde bir, iki, üç ya da daha fazla olan saç telleri barındırmaktadır.

Saç ekiminde hangi alandan kök alınır?

Saç ekim operasyonlarında, saçın yoğun olduğu iki kulak arası veya ensen kısmından alınmaktadır. Böylelikle operasyon sonrasında saç dökümü gerçekleşmez ve çok daha kalıcı sonuç alınmış olur.

Saç ekiminde söylenen sayılar nedir?

Saç ekim operasyonu öncesinde, saç teli rakamları üzerine konuşmak çok gereksiz ve hastanın kafasını karıştıran bir durumdur. Uzmanların verdiği bu rakamlar, saç ekim operasyonunda transfer edilecek saç kökünü tutarını ifade eder. Saç kökü adetini çarpı 2 yaptığımızda oluşabilecek en az miktardaki saç teli miktarını verir. Örnek olarak açıklarsak; 2000 adet saç kökü transfer edildiğini düşünürsek, aslında bu en az 4000 ve üzeri saç teli demektir.