Saç Ekimi Yaparken Bunlara Dikkat

Mayıs 30, 2018

Saç ekimi yapmaya karar verdiğimiz zaman dilimini dikkate alıp minumum bir hafta öncesinden alkol tüketmemiz ve sigarayı azaltmamızın sağlıklı sonuçlar doğurduğu bilinilir. Hastaneye giderken ya düğmeli yâda yakası bol kıyafetler seçmeliyiz ki; operasyon sonrası içinde dikkatli olmamız gerekir. Hafif bir kahvaltıyla operasyona girebiliriz. Operasyon süresince uyanık kalacağımız için genelde sıkılmamız adına koyu bir sohbetin oluştuğu, televizyon bile seyretme imkânımızın olduğunu hatırlatayım.

Saç ekiminin bilinen 2 yöntemi FUT ve FUE teknikleridir. Bu işlemlerden herhangi birisi yapılmadan önce saçlarımız özel traş makineleriyle 1 numaraya kısaltılır. Sadece lokal anestezinin yapıldığı yerde  hissizlik oluşacaktır.Bazı kişilerin operasyona veya iğneye olan fobilerinden dolayı, buna da çare olarak sedasyon uygulaması yapılır.İğnesiz ve lokal anestezi süresince uyutma metodudur.Buda nefes alma yöntemidir.operasyona alınan kişi öncelikle sedyeye yüz üstü yatırılır ve lokal anestezi yapılacak olan yer dezenfekte edilir.Daha sonra anestezi iğnelerle uyuşturulur.

FUT yöntemi 90 ‘ lı yıllarda sıkça kullanılan, ensemizden cerrahi kesi yoluyla ince bir şerit gibi derinin alınıp içerisinde bulunan saç köklerinin ayrıştırılması ve ekim için dikkatlice hazırlanma şeklidir. Genelde dikimden sonra ensemizde iz kaldığı görülmüştür. FUE yöntemi ise 2002 yılında tıp literatürüne girmesiyle ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen teknik olarak yerini almıştır. FUE yönteminde 2 sistem vardır. Manuel-punch ve mikromotorlu fue adındadır. Her ikisinde de saç kökleri tek tek gevşetilir ve sonrasındada micropen- set adında bir nevi cımbızla alınır.Adlarından da belli olduğu gibi gevşetme işlemi biri manuel biride motorlu bir cihaz sistemiyledir.Bir taraftan saç kökleri hazır hale getirilirken bir taraftan ekilecek olan yerde kanal açma işlemi sürer.Burda dikkat edilmesi gereken husus saçın başlangıç noktası olan ilk çizgi ve saçı yerleştirme şekli.Buda ayarlanabilinen bir husus nasıl olsa doktorla sohbet halindeyiz