Saç Ekimi Nedir?

Şubat 13, 2018

Belli bir dönemden itibaren yaşanmaya başlanan, kalıtımsal olarak ya da hayatın getirdiği üzüntü ve stres etkisi ile dökülen saçların yarattığı görüntü, çoğu insanın hoşuna gitmemektedir. Ancak bu noktada, saç ekimi işlemi ve bu işlemin içerdiği teknikler göz önüne çıkmaktadır.

Saç Ekimi

Saç ekimi, temel anlamda açıklandığında, genetik olarak dökülmesinin çok zor olduğu, aynı zamanda çok sık yerleşim görüldüğü ensenin biraz üstündeki canlı saç köklerinin, lokal anestezi ile alınarak açılan bölgelere yerleştirilmesi şeklinde ifade edilebilmektedir. Yani, kafanın arka kısmında, iki kulak arasında kalan bölgede, ense bölümünün biraz üzerinde yer alan canlı saç köklerinin saçın döküldüğü bölgelere taşınması işlemidir.
Saç ekimi işleminde önemli olan noktaları ise, işlemi gerçekleştirecek hekimin yeteneği ve başarısının yanında, çalışacak ekibin tecrübesi ile kullanılacak malzemenin kalitesi oluşturmaktadır.

Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi işlemi için uygulanan iki ana yöntem, FUT ve FUE olarak bilinmektedir. Bu yöntemlerden FUT ismi ile bilinen yöntem, FUE yönteminin yaygınlaşması sonucu neredeyse uygulanmaz hale gelmiştir. Söz konusu yöntemin temelinde ise, kafa bölgesinden alınan belirli bir dokunun aktarılması durumu vardır.
FUE yöntemi ise, tek tek alınan saç köklerinin ilgili alana yerleştirilmesi ile uygulanmaktadır. Bu yöntem, daha uzun süreli ve daha kalıcı olduğu için günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir.

FUE Saç Ekimi Yönteminin Uygulanışı

İlk olarak operasyonun yapılacağı bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulması sağlanan bu yöntemde, lokal bir uyuşturma işlemi yapıldığı için hastanın bilinci açıktır. Hastanın acı çekmemesinin sağlanmasının ardından ise saç köklerinin taşınması işlemi gerçekleştirilir. Bir seansta en az 4000 adet, en fazla ise 10000 adet kadar saç teli gereken yere yerleştirilebilmektedir.

Saç Ekimi İşleminin Ardından

Saç ekimi sonrasında kafa bölgesi bir bandaj ile sarılır. Bu bandaj, operasyondan sonraki 2. gün hekim kontrolünde açılır ve ilk yıkama yine sağlık ekibince yapılır. Kafada oluşan kabuklanmalar da en geç 10. gün dökülecektir. Saç ekiminden 1 ay kadar sonra, ilk ekilen saç telleri dökülse de yeniden aynı bölgede saç çıkması gözlenecektir. Tam verim almak için, 1 yıl gibi bir süre geçmelidir.

Posted in Blog