Saç Ekimi Hastane Seçimi

Ocak 26, 2018

Günümüzde birçok kişi, saç dökülmesi ve kellikten şikayetçi… Bu sebeple saç ektirme operasyonları bu aralar çok moda… Birçok kişi hastanelerde ya da saç ekim merkezlerinde, saç ekimi yaptırmaktadır. ‘’Saç dökülmesi neden olur?’’, ‘’Saç ekimi aşamaları nelerdir? ‘’Hastane seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz’’ gibi pek çok sorunuzun cevabını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Hastane seçiminde dikkatli olmalıyız

Saç ekimi için genellikle internet üzerinden fiyat vb. araştırmaları yaparız. Bu yüzden bazı hususlara dikkat etmeliyiz. Hastaneye ait sitelere girdiğinizde ve operasyonu yapacak kişilerin isimlerinin başında doktor yazmıyorsa kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü birçok hastanede alelade seçilmiş veya toplanmış kişiler saç ekim operasyonları yapmaktadır.
Türkiye, dünya çapında ünlenmiş ve fiyat olarak da uygun bir saç ekim merkezlerinden biridir. Durum böyle olunca birçok hastane ya da kişi, saç ekim işini ranta çevirmiştir. Saç ekim operasyonu yaptırmak isteyenler, hastane seçimini çok dikkatli ve iyi araştırarak yapmalıdır.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, hastane ya da saç ekim merkezlerinde, saç ekimi uzmanı doktor ve hemşirelerden oluşan bir grup tarafınca, ortalama 3 ile 8 saat arası süren operasyonlara denmektedir. Saç ekimi yapılacak kişinin, 2 kulak arası veya ense bölgesinden belirlenen miktarlarda alınan sağlam ve uzamaya müsait saç köklerinin, saç ekimi yapılacak alana transfer edilmesine ‘’saç ekimi’’ denmektedir.

Saç ekimi, 6 aşamadan oluşmaktadır.
• Saç ekimi operasyonuna hazırlık evresi
• Saç ekimi operasyonu öncesinde anestezi evresi
• Greftlerin alınması
• Alınan greftlerin, saç ekimine hazırlanması evresi
• Saç ekimi yapılacak alanda kanalların açılması
• Ekim yapılacak bölgeye saç köklerinin yerleştirilmesi

Saç ekimi operasyonuna hazırlık

Saç ekimi operasyonuna hazırlık evresinde, operasyonun kolay ve verimli geçmesi için hastalarında yapması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bunlar;
• Saç ekim operasyonunun yapılacağı güne karar verirken, operasyon sonrası en az 3 gün sessiz, sakin bir ortamda dinlenmeniz gerektiğini bilerek karar verin.
• Saç ekim operasyonunun yapılacağı gün sade bir kahvaltı yaparak gelmeniz önerilir. Ağır ve tuzlu yemekler tüketmekten kaçının.
• Operasyon bitiminde, ekim yapılan saç köklerine zarar gelmemesi için rahat çıkarılan ve kafaya temas etmeyecek kıyafetler giyilmesi gerekir.
• Saç ekimi için hastaneye ya da saç ekim merkezine kararlaştırılan saatte gidin ve geç kalmayın.

Saç ekimi operasyonu öncesi anestezi

Saç ekimi operasyonunun yapılacağı oda da hasta yüz üstü yatırılır. Lokal anestezinin yapılabilmesi için bütün kafa alanı dezenfekte edilerek temizlenir. Bu işlemden sonra ense kısmına iğne ile anestezik ilaç enjekte edilir. Bu esnada hafif bir yanma hissedilebilir fakat birkaç dakika içerisinde etkisi geçecektir. Anestezinin etki etmesi kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 15 ile 20 dakika arasıdır. Lokal anestezi ile birlikte kişi acı ya da ağrı hissetmeyecektir.

Greftlerin toplanması
Son teknolojik gelişmeler üzerine, en son çıkan saç ekim yöntemi FUE’dir. FUE yöntemi dünyada en fazla tercih edilen saç ekim yöntemidir. FUE, greftlerin nasıl toplanmasını belirleyen bir yöntemdir. FUE yönteminin 2 farklı biçimi vardır.
• Manuel-punch
• Mikromotorlu FUE

Saç ekimi için yapılması planlanan saç kökü miktarı kadar greft toplanır. Daha sonra donör yani saç köklerinin alındığı bölge temizlenir ve sonrasında bandajlanarak sarılır. Bu bandaj saçın ilk yıkama zamanına kadar çıkartılmaz. Saç ekimi sonrasında ilk yıkama işlemi 3 veya 4 gün sonra, operasyonun yapıldığı hastane ya da saç ekim merkezinde yapılır.

Alınan greftlerin saç ekimi için hazırlanması
Greftler alındıktan sonra, ekime hazır hale getirilmesi gerekir. Teker teker toplanan greftlerin içinden saç kökleri alınarak, saç ekim aşamasına kadar canlılığını yitirmemesi ve hasar görmemesi için belli bir soğuklukta ve özel olarak saklanır.

Saç ekimi yapılacak alanda kanalların açılması
Kanal açma işlemi, saç ekim işleminin en önemli bir aşamadır. Çünkü saçın doğal görüntüsü bu aşamada oluşturulur. İşleme başlamadan önce, saçın ekileceği alana lokal anestezi yapılır. Operasyon sırasında gerekli görüldüğü zamanlarda lokal anestezi işlemi tekrarlanabilir.

Ekim yapılacak bölgeye saç köklerinin yerleştirilmesi
Saç köklerinin yerleştirilmesi ile saç ekim operasyonu tamamlanır. Bu işlem saç kökü sayısına göre 1 ile 2 saat sürmektedir. Köklerin yerleştirilmesi sonrasında bölge açık şekilde bırakılır. Saç ekim işleminden sonra, saç kökleri çok hassas bir durumdadır. Bu sebeple başınızı herhangi bir darbe ya da baskıya karşı çok iyi bir şekilde korumalısınız.

Posted in Blog