Saç Ekimi Fiyatları

Ocak 26, 2018

Her sektörde olduğu gibi saç ekimi operasyonlarında da fiyatı etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişi, çeşitli merkezlerden veya internet üzerinden fiyat araştırması yapar. Fakat belli bir zaman sonra ise farklı fiyatlardan dolayı kafa karışıklığı yaşanır. Birbirinden farklı fiyatların olması gayet normaldir. Fiyatların değişiklik göstermesinin altında, çeşitli faktörler bulunmaktadır.
Saç ektirmek isteyen kişiler, fiyat araştırması yaparak bütçelerini ayarlamak ister. Fakat saç ekimi yapan firmaların tamamının fiyatları birbiri ile uyuşmaz. Bu sebeple fiyatların farklı olmasının altında yatan nedenleri öğrenmeniz gerekmektedir.

Saç ekimi fiyatı ne kadardır?

Saç ekim fiyatları yaklaşık olarak 3 bin TL ila 15 bin TL aralarında değişmektedir. Kişinin saç dökülme seviyesine, saç ekimi yapılacak tekniğe ve saç ekim merkezinin bulunduğu semte göre farklılık gösterebilir.
Saç ekim operasyonu fiyatları ülkeden ülkeye de değişiklik gösterir. Yapılan incelemelere göre, dünyada yapılan saç ekimi operasyonu ve fiyatları Türkiye’de birçok ülkeden çok daha ucuz olduğunu göstermektedir.

Saç ekimi fiyatlarını etkileyen faktörler

Saç ekimi yaptırmak istiyorsanız ve saç ekim merkezi seçerken de fiyatı baz alıyorsanız, bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yüksek fiyat demek, başarılı bir saç ekimini garanti etmemektedir. Bu sebeple fiyatların hangi sebeplerden dolayı değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekmektedir. Saç ekimi fiyatını belirleyen 4 temek faktör bulunmaktadır. Bu faktörler;
• Uygulanması planlanan saç ekim tekniği ve bazı ek uygulamalar
• Ekim yapılacak greft miktarı
• Saç ekim merkezinin konumu (il/ilçe)
• Lüks hizmetler

Saç ekim teknikleri ve ek uygulamalar

Saç ekimi operasyonu fiyatını belirleyen en önemli unsurlardan birisi de işlemin hangi teknik ile yapılacağıdır. Buna yapılacak olan ek uygulamalarda fiyatı yukarı çeken faktörlerden biridir.
Burada dikkat etmeniz gereken husus; ‘’en yeni yöntem’’, ‘’modern teknikler’’, ‘’en süper teknik’’ gibi kalıplaşmış ve reklam içeren cümlelere inanmamanızdır.
Günümüzde 2 tip saç ekim tekniği kullanılmaktadır. Bunlar FUE ve FUT yöntemleridir. Bu yöntemlere ek olarak ise bilgisayar yardımı ile yapılan ‘’Robotik FUE’’ tekniğidir. Robotik FUE tekniği çok yüksek ücretler ile yapılmakta olduğundan dolayı, ülkemizde ilgi ve talep görmemektedir. Ayrıca FUT ve FUE teknikleri de fiyatı etkileyen faktörlerden biridir. Bu sebeple saç ekimi için fiyat araştırması yaparken, hangi teknik ile yapılacağını öğrenin.

Greft miktarı

Saç ekimi için muayene edilirken, hastaya kaç adet greft verileceği hesaplanır. Greft miktarı hesaplaması yapılırken, saç ekimi yapılacak bölgedeki kelleşme alanına bakılır ve buna göre karar verilir. Birçok saç ekim merkezi sabit fiyat verirken, bazıları ise greft miktarına göre fiyat vermektedir. Bunun sebebi ise 1000 greft kullanılarak yapılacak bir operasyon yaklaşık 2 saat sürmekte iken, 3000 greft kullanılacak operasyon da 6 saat sürecektir. Ayrıca saç ekimi yapacak hekime kaç greft kullanacağını mutlaka sormanız gerekmektedir.

Saç ekim merkezinin bulunduğu İl/İlçe

Saç ekim fiyatını etkileyen bir başka faktör ise merkezin bulunduğu il ve ilçedir. Bazı merkezler ulaşım, trafik, çevre temizliği, semt farkı vb. etkenlerden dolayı farklı bölgeleri seçerler. Bu durumdan dolayı saç ekim merkezleri fiyat verirken iş yeri kirası, eleman ücreti gibi çeşitli faktörlerin ücretlerini de fiyata yansıtırlar. Örneğin; Bağcılarda 500 metrekare bir dükkân kirası 2 bin ile 5 bin TL arasında değişirken, Bağdat Caddesi’nde bu rakam 30 bin ile 50 bin TL arasındadır. Bu da haliyle saç ekim fiyatlarına yansıtılmaktadır. Fakat şu da var; günümüzde saç ekim merkezlerinin sayısı hızla arttığından dolayı, kendi aralarında ciddi rekabetlere girdiler. Bu da otomatikman fiyatların aşağıya doğru çekilmesine neden olmaktadır.

Lüks Hizmetler

Sağlık hizmetlerinde lüks ihtiyacın bir faydası ya da gerekliliği olmasa bile fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Lüks kelimesi geçince haliyle fiyatlarda normale göre daha yüksek olacaktır. Ayrıca lüks hizmetin, saç ekim operasyonunda herhangi bir başarı ya da kalite artışı olarak algılamayın. Bu hizmet daha çok lüks merakına sahip kişiler içindir. Lüks hizmetlerin bazıları; evden özel araç ile alınma, saç ekim merkezinin ekstra konforlu odaları, otel konaklamaları, uçak bileti vb.
Lüks hizmet aldığınız takdirde, saç ekimi operasyonunuzun öncesi ve sonrası çok daha konforlu geçmesini sağlarsınız. Fakat lüks hizmetin operasyonun başarısını etkileyen bir faktör değildir.

Posted in Blog