Saç Ekim Merkezleri

Ocak 26, 2018

Saç ekimi, şu aralar birçok kişinin yaptırdığı ya da yaptırmayı düşündüğü operasyonlardır. Saç ekimi merkezlerinde yapılan bu cerrahi müdahaleler, %100’e yakın başarı oranıyla çok başarılı ve talep gören işlemlerdir. Saç dökülme ya da kellik gibi sorunlara maruz kalmış kişilerin hem dış görüntüsünün değişmesi hem de psikolojik açıdan rahatlaması için sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Aslında birçok kişi kendi başına gelmeyeceğini düşünür. Fakat günümüzde saç dökülmesi ve kellik çok yaygın. Erkeklerde yaklaşık %70, kadınlardaysa %40 gibi yüksek oranlarda görülen saç dökülmesi ve kellik sorunlarına karşı, sürekli olarak yeni tedavi metotları bulunmakta ya da kullanılan yöntemler sürekli gelişmektedir. Sizlere bu makalemizde saç ekim merkezlerinde yapılan, son teknolojik uygulamalar hakkında bilgilendireceğiz.

Saç ekim operasyonlarında kök hücre kullanımı

Saç ekim operasyonlarında ya da saç güçlendirme tedavilerinde son zamanlarda ortaya çıkmış bir yöntemdir. Saç ekimi işlemlerinde son teknolojik buluşlar ve yenilikler sayesinde, operasyonlar artık çok daha rahat ve konforlu şekilde yapılmaktadır. Amerika’da Sanford Burnham Medikal Araştırma Enstitüsü’nde yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda, saç ekim işleminde kök hücre kullanılmasının önemine değiniliyor. Bu işleme saç ekim işlemi denilse de kök hücre tedavisi ekim yapılmadan uygulanmaktadır.
Saç ekimi için son teknoloji ifadeleri kullanılan bu metotta, pluripotent isimli kök hücreler kullanılmaktadır. Kişinin fetüs dokusu ya da embriyolarından üretilen bir madde ile, saç köklerinin daha dayanıklı ve arttığı iddia edilmektedir.
Günümüzde kullanılan saç ekim yöntemlerinden çok daha etkili olduğunu ve bu konuda çığır açabileceğini iddia eden Amerikalı bilim adamları, henüz bu proje araştırma aşamasında olup halen üstünde çalışmaktadırlar.

Saç klonlama

Bilim adamlarının bir diğer üzerinde çalıştıkları, saç dökülmesi ve kellik sorunlarına komple çözüm olabileceğini düşündükleri yöntem ise saç klonlamasıdır. Bu yöntemin temelinde bir adet saç kökünü, bireyin vücudu ile tam uyumlu olacak şekilde kopyalayıp çoğaltma işlemidir. Bu tedavi yöntemi üzerinde bilim adamları halen çalışmakta olup, kobay hayvanların üzerinde yaptıkları deneylerde ise ciddi ilerlemeler saptanmıştır. Fakat insan üzerinde yaptıkları deneylerde ise bu başarıyı tam olarak sağlayabilmiş değiller.

Saç ekiminde FUE yöntemi

Saç dökülmesi ya da kellik sorunu yaşayan kişiler saç ekimi için yaptıkları araştırmalarda, karşılarına sürekli olarak saç ekim yöntemi olan FUE çıkmaktadır. Bilindiği gibi FUE, donör olarak kullanılacak alanda yara izi oluşturmadan ve FUT metoduna göre çok daha fazla miktarda saç kökü toplayabilme gibi bazı avantajlar sunar. Buna ek olarak, Mikromotor isimli cihaz ile saç ekim operasyonlarının süresi kısaltılmış ve çok daha rahat bir operasyon sağlanmaktadır.
Saç ekimi operasyonlarında, çıkan en son yöntem kuşkusuz FUE’dir. Saç ekimi üzerine her geçen gün yeni araştırma ve yenilikler yapılmakta. Genellikle yeni bir metot yaratmaktan ziyade, mevut yöntemlerin geliştirilmesi üzerinde çalışılmaktadır. Saç ekimi işlemlerinde son teknoloji ise FUE’nin, uzun saçlı kişiler üzerinde de yapılabilmesi olmasıdır. Normalde, FUE yöntemi ile yapılmakta olan operasyonların öncesinde, saç köklerinin toplanacağı donör alan makine ile tıraş edilmekte ve sonrasında ise saç kökleri toplanmaktadır. Tıraşsız saç ekimi diye de bilinen, ‘’Uzun Saç FUE Yöntemi’’ ile saç ekim operasyonlarının normalden daha uzun sürmesi ve fiyat olarak daha pahalı olması sebebiyle, insanlar arasında çok fazla tercih edilmemektedir. Bu sebeple her saç ekim merkezlerinde yapılmamaktadır. FUE yöntemi üzerinde halen geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır.

Saç dökülmeleri için Acell Tedavisi

Son yıllarda geliştirilen ve saç ekim operasyonlarında son teknoloji gibi başlıklarda yer alan diğer tedavi yöntemlerinden biriside Acell yöntemidir. Genellikle saç aşısı olarak bilinen Acell’in içerisinde domuz mesanesinde bulunan kaslardan alınan bir madde vardır. Amerika’da üretilip ve satılan bu maddeyi sadece üretim yapan şirketler alabilmektedir ve Amerika harici başka bir ülkeye götürülmesi yasaktır.
Amerika’da genellikle kaza ya da yaralanma gibi durumlarda, askerler için kullanılan Acell, hasar gören bölgedeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olduğu iddia edilmekte. Saç ekimi için Acell’i tavsiye eden saç ekim merkezleri olduğu gibi, kullanılmasının insan vücuduna yararlı olmayacağını ve alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğini düşünen saç ekim merkezleride bulunmaktadır.

Posted in Blog