Saç Dökülme Çeşitleri Nelerdir?

Mart 17, 2018

Saçlar görüntü unsurunda oldukça ön plana çıkmış bir faktör olması sebebi ile dökülen saçlara bir operasyon yapılması muhtemel bir durum haline gelmiştir. Saç ekimi işlemi de bu durumlarda gerçekleştirilen bir işlem olarak bilinmektedir. Saç ekimi için saçların belirli bir seviyede dökülmesi aynı zamanda dökülen saçların da yeniden aktiflik göstermemesi gerekmektedir. Kaza, yaralanma gibi durumlarda saç kaybı yaşandığında veya genetik yapılara bağlı olarak, strese bağlı olarak , çeşitli hastalıklar sebebi ile, çevresel faktörlere bağlı olarak dökülen saçların yeniden yerine getirilmesi gerektiğinde saç ekimi işlemi yapılmaktadır. Saç ekimi işleminde;

  • FUT Tekniği
  • FUE Tekniği 
  • DHI Tekniği

olmak üzere üç bilindik teknik kullanılmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmesi beklenen saç ekimlerinde ise saç dökülme çeşidi de oldukça önemlidir. Saç dökülme tipleri ise;

  • Erkek tipi saç dökülmesi: Kalıcı bir dökülme çeşididir. Genetik olarak rastlanabilen bu dökülme çeşidi kadınlarda da rastlanabilen bir çeşittir.
  • Kadın Tipi Saç Dökülmesi : Kafa üzerinde genellikle belirli bölgelerde saç kaybı yaşanmaktadır.
  • Bölgesel Saç Dökülmesi : Bölgesel olarak dökülmenin gözlemlendiği bir tip olarak bilinmektedir.

şeklindedir. Bu dökülme tipleri ile karşı karşıya gelmiş olan kişiler uzun vadede olumlu bir sonuç elde edebilmek için saç ekimi işlemini gerçekleştirmektedirler. Bu işlemi gerçekleştiren kişiler yaklaşık 1 yıl içerisinde saçlarının son görüntüsüne ulaşabilmektedirler. Geliştirilen teknikler ile birlikte saçlar 1 yılın sonunda oldukça doğal bir görünüm elde edebilmektedirler.

Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir

Saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmek için uygun bir saç dökülme çeşidine sahip olan, 22 yaşından büyük kişiler saç ekimi işlemini yaptırabilmektedir. Ancak kaza ve yaralanmalar sonucu saç kaybı yaşayan kişiler 22 yaş kriteri ile değerlendirilmemektedirler. Aynı zamanda saç dökülme seviyesi uygun olan kişiler de saç ekimi işlemini yaptırabilmektedirler.