Saç Çizgisi Düzeltme

Ocak 29, 2018

Saçlarının dökülmesi ya da seyrekleşmesi nedenlerinden dolayı çeşitli saç ekim merkezlerine giderek saç ektiren hastaların bir kısmı, uygun olmayan yöntemler ya da hassas davranılmayan uygulamaların kurbanı olarak bazı sıkıntıları yaşayabiliyorlar. Saç ekim işlemi yapılırken gereken özen gösterilmediği takdirde, saç çizgisi gibi oldukça önemli bir nokta hakkında çeşitli problemler yaşanabiliyor. Doğrudan estetik algı ile alakalı olan bu sıkıntılar, toplumsal yaşamda kişilere psikolojik olarak sorunlar yaşatıyor. Öz güven probleminden asosyalleşmeye varan problemlerin çözümünde ise, hastalar yeniden bir saç ekim kliniğine giderek çözüm bulmaya çalışıyorlar.
Güvenilir saç ekim merkezlerince yeniden değerlendirmeye alınan bu tip hastalar, öncelikli olarak ne ölçüde iyileşme görülüp görülemeyeceği ile ilgili olarak uzmanlar tarafından bilgilendiriliyorlar. Ardından ise, tıpkı ilk saç ekimi operasyonundaki FUE yöntemi gibi bir işlemler dizisi bu hastalara uygulanıyor. Buradaki amaç ise oldukça açık; daha önce başarılı olmayan operasyonları bu defa güvenilir olan bir ekip yeniden yapmaya çalışıyor. Bu operasyonlar ise, genel olarak FUE Saç Ekimi ile yapılıyor.

FUE Tekniği

Bu teknik kapsamında, ilk olarak hastanın lokal anestezi ile işlem görecek yerleri uyuşturuluyor. Buradan itibaren, daha çok iki kulak arkası ve ense üstü olarak tabir edilen bölümden alınan ve dökülme özelliği olmayan saç kökleri alınmaya ve ayrıştırılmaya başlıyor. Takribi olarak bir operasyonda 4000 ila 10000 adet kıl kökünün taşınabildiği FUE yöntemi, 1 – 2 saatlik biz zaman içinde bitirilebiliyor. Canlı ve sağlam saç köklerinin olması gereken noktalara taşındığı bu operasyon sırasında, saç köklerinin uygun açı ile söz konusu alana yerleştirilmesi ise ayrı bir önem taşıyor.

Düzeltme İşlemi Sonrası

Uygulanan teknik ile beraber saç aktarımı tamamlanıyor ve kafa bir bandaj ile sarılıyor. Hastanın bu konuda özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Uygun yapılan bir saç ekiminin ardından 1 haftalık bir bandaj uygulamasının ardından, hasta yeniden saç ekim merkezine gelerek uzman kontrolünde bandajının açılmasını sağlıyor. İlk yıkamanın da ekip kontrolünde yapıldığı operasyonun sonucunda, dönem dönem ekilen saçların bir kısmı normal olarak dökülüyor; ancak 1 yıl gibi bir sürenin ardında saç çizgisi düzeltme işlemi başarılı şekilde sonuç veriyor.

Posted in Blog