PRP ve Saç Mezoterapisi

Saç ekimi ihtiyacı hissederek çeşitli merkezlere gelen insanlar, haliyle güçlü ve iyi saçlara kavuşmak istemektedirler. Biyolojik olarak kimi hastaların saç ekimlerinin ardından herhangi bir müdahale ihtiyacı gerekmez iken, kimi hastalara ise saçlarını güçlendirmek ve sağlamlaştırmak adına bazı işlemler yapılabilmektedir. İşte bu noktada, ekilen saçlara mezoterapi işleminin uygulanması durumu ortaya çıkabilmektedir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Hastaya ekilen saçların daha kuvvetli çıkması, bu saçların daha hızlı uzaması ve ekilen saçların güçlendirme çalışmalarının tamamlanması, mezoterapi adı altında yapılan uygulamalardır. Gelişen teknoloji ve bilim ile birlikte, mezoterapi teknikleri de gelişim göstermektedir. Bu durumu da en iyi olarak yakın geçmişe baktığımızda görebiliyoruz. Daha önceleri çeşitli kimyasal maddelerin yardımı ile gerçekleştirilen ve yararlarının sınırlı olduğu mezoterapi, günümüzde daha kalıcı ve sağlam etkiler bırakabilmektedir.

PRP Nedir?

Özellikle son birkaç yıl içinde görülen yenilik ve değişimler, bu alanda oldukça kabul edilebilir atılımları da beraberinde getirdi. Özellikle PRP denilen kan serumunun kullanıldığı bir yöntemin uygulanması, bu yöntem dâhilinde LED ışık ve kan serumu kullanılarak mezoterapi işleminin yapılması, son derece yararlı sonuçlar doğurdu.
Kişinin kendi kanından elde edilen kan serumu olan PRP, kan içinden alınan trombositler ile önem kazanmaktadır. Trombosit, uygulandığı alana büyüme olayı aktive edici ve daha hızlı biyolojik etki yapıcı niteliklerine sahip olduğu için, saç ekimi yapılan bölgelere bu madde özlü bir serumun uygulanması, söz konusu bölgedeki canlılık ve büyüme faaliyetlerini artırmaktadır. Bu nedenle PRP, şu ana kadar bilinen en iyi yöntem olarak saç güçlendirme ve canlandırma çalışmalarında tercih edilmektedir.
PRP uygulaması, genel olarak 20 gün ara ile 3 defa yapılmaktadır. Bu süreç içinde görülen değişimlerin kalıcı olması için, son uygulamadan 1 yıl sonrasında rapeli yapılır ve süreç sonlandırılır.

LED Işığının Önemi

Yukarıda anlatılan uygulamalar bütünü içerisinde, LED ışığının kullanılması da yer almaktadır. Işığı enerjiye dönüştürerek hücreleri canlandırmaya yarayan LED ışığı, ultraviole ve kızıl ötesi ışıklar içermemesi bir yana, kesinlikle zararlı bir ışık değildir. 15 günde bir 20 dakikalık olarak 3 seans halinde uygulanan LED ışığında kırmızı renk kullanılmaktadır.