Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda saç ekimi yapılabilir mi sorusuna hem evet hem de hayır olarak cevaplayabiliriz. Saç ekimi operasyonları elbette ki cinsiyet ayırt etmeksizin herkese yapılmaktadır. Fakat kadınlarda bazı durumlarda saç ekimi operasyonu yapılmamaktadır. Burada önemli olan konu, saç dökülmesi türleridir.

Saç dökülme türleri

Saç dökülmesi türleri 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar geçici saç dökülmesi ve kalıcı saç dökülme türleridir. Saçlarınız bir süredir dökülmeye başladıysa bu kel kalacağınız anlamına gelmez. Erkeklerde geçici saç dökülmesi olabildiği gibi, kadınlarda bu duruma daha çok rastlanmaktadır. Geçici saç dökülmesi hormon bozukluğu, şampuan değişimi, sıkıntı ve stres gibi nedenlerden dolayı olmaktadır. Geçici saç dökülmesinin dışında bir de kalıcı saç dökülmesi vardır. Kalıcı saç dökülmeleri 3 gruba ayrılmaktadır.

  • Erkek tipi saç dökülmesi
  • Kadın tipi saç dökülmesi
  • Bölgesel dökülmeler

Saç dökülmesi türlerine baktığımız zaman erkek tipi dökülmeler ve bölgesel dökülmelerde saç ekim operasyonu olabilmesi için, donör bölgenin saç ekimi için, yeterli sayıda saç kökü olması gerekir.

Kadı tipi saç dökülmelerinde saçlar bütün alanlarda seyrekleşeceği için, takviye alanı oluşturulacak bir bölge bulunmaz. Takviye alanı dediğimiz, saç köklerinin alınacağı donör bölgedir. Donör bölgede yeterli sayıda saç kökü olması gerekir. Aksi takdirde saç ekim operasyonu gerçekleşemez. Kadın tipi saç dökülmelerinde, erkek ve kadın saç ekimi operasyonundan alınacak başarı ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu sebeple ‘’kadın tipi saç dökülme durumlarında saç ekimi yapılmaz’’ şeklinde bir düşünce türü yanlış olur. Bu hususta önemli olan, bireyin saç dökülme aşaması ve beklentileridir.

Kalıcı saç dökülmesi rahatsızlığı geçiren kişiler için en iyi ve kesin çözüm saç ekim operasyonudur. Kalıcı saç dökülme türlerinden biri olan, erkek tipi dökülme sorunu yaşamakta olan bazı kadınlarda saç ekim operasyonları çok başarılı geçmektedir. Saç dökülme türlerinin tamamı hem bayanlarda hem de erkeklerde olabilmektedir.

Kadınların saç ekim öncesi beklentileri nelerdir?

Kadın tipi dökülmeye sahip kadınlar, ense bölgesi hariç ön ve üst kısımların sıklaşmasını tercih ederler. Kadınlarda saç ekim operasyonu öncesinde dikkat edilecek hususların dışında bazı yapması gerekenlerde bulunmaktadır.

Ön ve üst kısımların sık gözükmesini isteyen bayanlar, böylece uzayan saçları ile ense kısmını da kapatabilir. Bunların haricinde, alın bölgesinin açılması durumunda ya da doğuştan açık alına sahip kişiler içinde, saç ekim operasyonu yapılabilmektedir. Ayrıca yara alan ya da kesilen deri üzerinde saç çıkmadığından dolayı, bu sorunu da saç ekim operasyonu ile çözüm bulunabilir.

Erkeklerde, kadın tipi saç dökülmeleri

Kadın hastaların dışında, erkeklerde de görülebilen kadın tipi saç dökülmelerinde ise bu durum biraz zor ve sıkıntılıdır. Genelde kadın tipi saç dökülmesi yaşayan erkeklerde, saç ekiminden sonra istedikleri sonuç çıkmayabilir. Bunun dışında, kadınlarda saç ekim operasyonuna karar verilmeden önce, dökülme tipi ile birlikte dökülme nedeni de araştırılmalıdır. Erkekler ile karşılaştırıldığı zaman çok daha az oranlarda kellik problemi sorunu yaşayan kadınların, saçlarının neden döküldüğü detaylı bir şekilde incelenmelidir. Kadınlarda, saç dökülmesi yoğun bir şekilde yaşandığından, hormonsal bir neden olup olmadığı araştırılır ve dökülmenin altında yatan neden titizlikle incelenmelidir. Sonuç olarak ortaya çıkma nedenleri ve yoğunlukları farklı olsa bile, kadınlarda saç ekim operasyonu yapılabilmektedir. Saç dökülme nedenleri ve saç dökülme türleri burada asıl sebeplerdir. Dökülme biçimi ve saçın yapısı uygun ise kadınlarda saç ekim operasyonu yapılmaktadır.

Erkek tipi saç dökülme nedenleri

Erkek tipi saç dökülme nedenleri 2 türlüdür. Bunlar; Androjen hormonlarının normalin üstünde salgılanması ile saç köklerinin androjen hormona dayanıksız olmasıdır.

1- Androjen hormonlarının normalin üstünde salgılanması

  • Erkek tipi saç dökülmelerinin temel nedenidir.
  • Erkek tipi dökülmeleri, saç köklerini olumsuz bir şekilde etkilemektedir.
  • Dengeli ve yeterli sayıda salgılandığı zaman, kadınlarda cinsel isteği arttırma dengesi kuran testosteron hormonunun normalin üstünde salgılandığı zaman, saç kökleri bu durumdan etkilenmektedir ve başın tepe noktasından itibaren dökülmeler yaşanır.

2- Saç köklerinin androjen hormona dayanıksız olması

  • Saç kökleri belli bir oranda androjen hormonu için, hazır ve dirençlidir. Fakat genetik yapı nedeni ile bu hormonlara karşı dirençsiz olan saç kökleri küçülür ve tüy şeklindeki uzama yeteneği olmayan minik kıllara dönüşmektedir.
  • Hormonsal problemlerin yanı sıra, saç köklerinin bu hormonlara karşı dirençsiz olması da bu etkiye neden olabilir.