FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi yöntemi, FUT yöntemine göre çok daha yeni bir tekniktir. FUE saç ekim tekniğinde saç kökleri, özel olarak tasarlanmış mikromotor cihaz ve 0,5 – 0,8 mm çapında değişmekte olan mikro pançlar ile donör bölge olarak kullanılan, 2 kulak arası ya da enseden alınır.

Teknolojinin hızla gelişmesi ile, FUE saç ekimi sonuçları FUT operasyonları ile karşılaştırılmış ve FUE saç ekim tekniğinin daha net sonuç vermesi sebebiyle, hızlı bir şekilde popüler olmuştur. FUE yöntemi ile saç ekiminin bilinir ve daha çok uygulanabilir olmasının en büyük sebebi, saç köklerinin donör bölgeden zarar görmeden, hızlı ve problemsiz bir şekilde alınabilir olmasıdır. Günümüzde el ile kullanılmakta olan pançların yerini, manuel ya da elektronik mikromotorlar kullanılmaktadır. Bu cihazlar ile süratli ve problemsiz kök alımları yapılmaktadır. Geçmişte 2 gün süren bu zorlu operasyonların süreleri kısalmıştır. FUE tekniği ile bu operasyonlar yaklaşık 4 – 5 saat sürmektedir. Bu şekilde hastalar sıkılmadan ve konforlu bir biçimde ameliyat olmaktadırlar.

FUE (Folliküler Unite Ekstraksiyonu) tekniği ile oluşturduğu avantajlar nedeniyle, en fazla tercih edilen saç ekim operasyon yöntemidir. Günümüzde saç ekimi denince akla ilk gelen FUE yöntemidir. Tabi ki bunun haklı sebepleri vardır. Bunlar;

  • FUE yöntemi ile saç ekiminde ağrı ve acı hissedilmez.
  • Kişiler operasyon sonrasında normal hayata çok daha hızlı geçiş yapabilir.
  • Vücutta hiçbir şekilde iz veya yara olmaz.
  • FUE saç ekim yöntemi ile vücutta bulunan kıllarda kullanılabilmektedir.

Saç ekimi öncesi muayene

Saç ekimi operasyonu, basit gibi algılansa bile bu operasyonların başarılı ve şık görünmesi için birtakım faktörlerin yerine getirilmesi gerekir. Saç ekimini yapacak plastik cerrah tarafınca detaylı muayene ve teknik analizler ile başlamaktadır.

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişinin, plastik cerrah tarafınca sistemik muayene yapılması gerekir. Önce ailenin öyküsü dinlenir. Sonrasında ise geçirmiş olduğu rahatsızlıklar ve diğer problemler incelenir. Saç ekimi için başvuranların birçoğunda, androgenetik alopesi görülür. Buna erkek tipi saç dökülmesi denmektedir. Bu saç dökülme türünün tek bir nedeni vardır, bu da genetik yapı…

Sonrasında ise saç köklerinin alınacağı donör bölge saptanır. Bu aşamada ise saç köklerinin çokluğunu özel olarak tasarlanmış ‘’Proscope’’ isimli kamera ile bakılır ve cm2’deki saç kökü adeti hesaplanır. Bu şekilde ne kadar saç kökü alınacağı da tam olarak hesaplanmaktadır. Proscope ile saç sıklığının dışında saçın kalınlığı, rengi ve her kökün kaç adet saç teline sahip olduğu belirlenmektedir.

Saç ekimi operasyonu için adet hesaplanırken ‘’FU’’ yani saç kökleri kullanılır. Cm2’de 30 ile 60 arasında saç kökünün ekileceğini düşünürsek, aynı zamanda cm2’de 80 ila 150 saç teline eşittir. Toplamda ise 4 bin – 5 bin saç kökü, 10 bin ile 12 bin arası saç teline denktir.

Plastik cerrahlar bir kişiye, 4 ila 6 saat arasında toplamda 4 bin ile 4,5 bin saç kökü ekimi yapar. Alınan saç kökünün yerine, yenisi çıkmadığından dolayı bu sayıların üstüne çıkmamaktadır. Çünkü seyrekleştirilen alanlar göz ile görülür halde azılır. Güvenli limitler dahilinde 2 kulak arası alanda, kişilerin görebileceği bir biçimde seyreklik olmaz.

Saç muayenesinden sonra, saçlı deri muayenesi yapılmaktadır. Saç köklerinin alınacağı donör alan ile ekileceği bölgedeki derinin sağlıklı olması ve gerginlik durumu, saç ekimi operasyonları için önemlidir. Bütün muayene ve incelemeler sonunda saç ekimi operasyonunun yapılıp yapılmayacağının kararı verilir. Ekime uygun olmayan durumlarda ise alternatif tedavi yöntemleri denenebilir.

Saç ekimi operasyonunun kararı verildikten itibaren, ekimin hangi alana yapılacağı, FUE saç ekim yönteminin uygulanacağı bölgenin büyüklüğü, ekimin sıklığı, tedavinin süresi ve saç ekim operasyonu sonrası hakkında hastaya detaylı bir şekilde bilgi verilmelidir.

Hastanın beklentisini karşılamak

Saç dökülmesi ya da kellik sorunu yaşayan insanların, FUE saç ekim yöntemi ile yapılacak operasyonun başarılı ve sağlıklı olabilmesindeki en önemli etken, uygun kişidir. Kişinin hayalindeki ile doktorların yapacağı operasyon sonucunun aynı olması çok önemlidir. Tabi ki bu beklenti mantık dahilinde olması kaydıyla gerçekleşebilir.