Etiket: tıraşsız FUE

Mart 21, 2018

Saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmiş ve saç dökülme çeşidi uygun olan kişiler saç ekimi işlemini yaptırmaktadırlar. Saç ekimi işlemi belirli teknikler ve belirli yöntemler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu tekniklerden en çok kullanılanı FUT, FUE, DHI teknikleridir. Yöntemleri ise, tıraşlı ve tıraşsız FUE olarak bilinmektedir. Bu yöntemler ile birlikte donör bölgeden alınan saç kökleri, açılan kanallara yerleştirilerek saç ekimi işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.  Ancak olumlu bir sonuç elde edilmesi için operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi operasyon sonarı köklerin korunmasını sağlamaktır. Yani köklere zarar verecek aksesuar kullanımına ara verilmelidir. Bu unsurun göz ardı edilmemesi durumunda saçların belirli süreçleri geçirmesi ile birlikte olumlu bir sonuç elde etmek muhtemel bir hale gelmiştir.

 

Operasyon Sonrası İlk 1 Hafta

Operasyon sonrası ilk hafta oldukça önemlidir. Bu dönemde saç köklerinde kızarıklık, kabuklanma gibi unsurlar gözlemlenmektedir.

  • Düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir. Diğer tipteki kıyafet seçimi giyerken veya çıkartırken köklere zarar verebilmektedir.
  • İlk hafta sigara ve alkol kullanımına ara verilmelidir.
  • Bu ilk hafta içerisinde ilk yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu hafta içerisinde kabuklardan ciddi oranda azalma göstermektedir.

Şok Dökülme Evresi ve Sonrası

Şok dökülme evresi saç ekimi operasyonu sonrasında sıkça rastlanan bir durum olma özelliğine sahiptir. Buna bağlı olarak ilk 1. ayda şok dökülme evresi başlamaktadır.  Bu dönemde saçlar ani bir şekilde dökülür. Bu fazlası ile olağan bir durumdur. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bu şok dökülme evresinde 3. ayın sonunda saçlar yeniden uzamaya başlar. 6. ayda belirli bir seviyeye gelmiş olan saçlar, 12.ayın sonunda tam anlamı ile son görünümüne kavuşur.