Etiket: şok dökülme

Mart 16, 2018

Saç ekimi işlemi oldukça basit bir işlem olmakla birlikte birde oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bunun sebebi ise saçların ekim sonrasında doğal bir görünüme kavuşması için büyük bir hassaslık gösterilmektedir. Saç ekimi yaptırabilmek için;

  • 22 yaşını doldurmuş olmak,
  • saç dökülme seviyesinin yeterli olması,
  • saç dökülme tipinin uygun olması,
  • kronik hastalığın olmaması, varsa bile doktor raporunun olması

önemli bir durumdur. Bu durumun karşılanması ile birlikte saç ekimi yaptırmak için uygun hasta olabilmektesiniz. Saç ekimi işlemi en basit tanımı ile; donör bölgesinden elde edilen greftlerin açılan kanallara yerleştirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Ancak işlemin olumlu sonuç verebilmesi için saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Saç ekimi sonrasında;

  • köklerin kanallara yerleşebilmesi ve dökülmemesi için şapka gözlük ve benzeri aksesuarların kullanılmaması gerekmektedir. Bu unsurlar kanallara yerleştirilen köklerin çıkmasına sebebiyet vermektedir.
  • Saç köklerinin darbe alması da yine operasyonun olumsuz sonuç vermesine olanak vermektedir. Bu sebeple köklerin darbe almaması oldukça önemli bir durumdur.
  • İlk yıkama işlemi saç köklerinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu işlem doktor kontrolünde veya doktor talimatları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir. İlk yıkama işleminde köklere oldukça hassas ve narin davranılmalıdır.
  • Yastık seçimi bile saç ekimi sonrası oldukça önemlidir. Pürüzlü yapıdaki yastıklar köklerin yerinden çıkmasına sebep olabilmektedir.

bu unsurlara dikkat edilmesi ile birlikte saçlar şok dökülme evresine girmektedir. Bu şok dökülme evresi 2 veya 3 ay içerisinde yeniden çıkmaya başlarken 6 ay içerisinde gözle görülebilir bir uzama elde edilmektedir. Ancak saçların son görünümüne ulaşması 12. ayda yani 1 yıl içerisinde tamamlanmaktadır. Saç ekimi sonrasında dikkat edilen unsurlar daha kısa süre içerisinde daha etkili sonuçlar verebilmektedir.