Etiket: şok dökülme saç ekimi

Eylül 6, 2018
şok dökülme

Saç ekiminde şok dökülme, saç ekimi yaptıran kişileri genelde tedirgin eden önemli bir vakadır. Bu vakanın saç ekiminde olumlu sonuç alınmasında her hangi bir engel olmadığını öncelikle bilmeniz gerekmektedir.

Saç Ekiminde Çok Dökülme Nedir?

Saç ekiminde şok dökülme; saç ekimi sonrası genelde birinci aydan sonra başlayan ve ekilen saç tellerinin dökülmesine verilen addır. Şok dökülme belli bir süre devam eder ve saç köklerinde döküntüler meydana gelir. Her ne kadar yeni ekilen saçların dökülmesi korkutucu gelse de; saç kökleri bu vaka ile daha da sağlamlaşacaktır ve sonraki dönemde kalıcı saçlar uzayacaktır.
Saç ekiminde bu dökülme vakası kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi bireylerde 2 haftaya kadar sürebilir. Saç ekimi uzun ve sabır isteyen bir süreç olduğu unutulmamalı sonunda ise bu sabrın sonunun güzel olacağı hep hatırlanmalıdır. Bu tarz vakalar da telaş etmeden döküntülerin bitmesi sabırla beklenmeli, sık sık saç derileri temizlenmelidir.
Saç ekimi olmasa bile insanların ömrü boyunca şok döküntüleri yaşadığı bilinmektedir. Kısa sürdüğü için kişilerde tedirginlik çok fazla oluşturmaz ve bu cildin sağlığı için gereken normal bir süreçtir. Saç ekimi ile de bu vaka aslında aynıdır. Yeni saç kökleri cilde iyice alışır ve sonuçta saçları dökerek kendini temizler ve daha iyi saçların çıkmasına yol açar.
Şok saç dökülmesinde öncelikle hijyen büyük önem taşır. Bu süreçte doğru şampuan ve temiz yastık sürecin daha hızlı ve sağlıklı sonuç alınmasında önemlidir. Bunun yanı sıra zararlı alışkanlıklar da bu sürecin uzamasında maalesef etken olarak göze çarpar. Mümkünse bu aralarda alkol ve sigara tüketimi bırakılmalıdır. Ayrıca ek aşı ve ilaçlar da bu dönemde kullanılır ve saçların gürlüğü sağlanır.