Etiket: şok dökülme ne zaman başlar

Eylül 7, 2018
şok dökülme ne zaman geçer

Şok dökülme saç ekimi yaptıran kişilerde görülen ve saç ekimi sonrası ilk dönemlerin en rahatsız edici vakası olarak bilinir. Hastaların tedirgin olması ve hiç geçmeyecek gibi psikolojiye girmesi de bu süreci olumsuz etkiler. Bu yüzden sok dökülmenin doğal bir süreç olduğu asla unutulmamalıdır.

Şok Dökülme Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Sona Erer

Öncelik şok dökülmenin de kişiden kişiye farklılık gösterdiği bilinmelidir. Kimi kişilerde erken süreçte başlar kimi hastalarda ise geç başlar. Başlama süreci yanı sıra şok dökülmenin süreci de yine kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genel olarak 2 aya kadar sürebilen şok dökülme bazı hastalarda bir iki haftada geçebilir.
Şok dökülme sürecinin takibi ve bakımı önem arz eder. Bu süreçte saç bakımının sağlıklı yapılması ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gibi katkılarla bu süreç kısaltılabilir. Sigara ve alkol kullanan kişilerde bu sürecin daha uzun sürdüğü bilinmektedir. Yine şok dökülme genelde 1 ay sonrasında başlar ve saç derilerinde ki köklerin birden dökülmeye başlaması ile en sıkıntılı süreç de başlamış olur.
Şok dökülmede bazı ilaçların alınması da sürecin sağlıklı ve kısa sürmesine katkı sağladığı bilinmektedir. Bu süreç esnasında doktorunuzla iletişim halinizde olmanız bu süreçte size büyük katkılar sağlayacaktır. Vitamin ilaçları bu konuda en verimli ilaçlar olarak dikkat çeker. B7 vitamini içeren ilaçların kullanımı sayesinde dökülme işlemi çok hızlı seyreder. Doktorunuz b7 vitamini içeren ilaçlardan günde bir kez kullanımı tavsiye ederler.
Şok dökülme ile birlikte temizlikte ilaç kullanımı kadar yarar sağlamaktadır. Bu durumda geliştirilmiş şampuanlar ile birlikte, havlu ve yastık kullanımına azami ölçüde dikkat edilmesi gerekir. Yine saç köklerinin beslenmesi için ayrıca ilaç takviyesine müracaat edilebilir.