Etiket: sigara üzünden saç ekimi başarısız olmasın

Eylül 4, 2018
sigara saç ekimi

Saç ekimi konusunda sigara kullanımının önemi günden güne artmaktadır. Genel olarak sigara sağlığa zararlı olsa da; tüm cerrahi işlemlerde ameliyatlarda sigara kullanımı yasaklansa da; saç ekiminde sigaranın yasaklanması ayrı bir öneme sahiptir. Saç ekiminde sigara kullanımını bu kadar önemli yapan birkaç husus vardır.
Sigara Kullanımı, Saç Ekimi İşleminde Başarısızlığın Sebebi Olabilir
Genel anlamda sigara kullanımı ameliyatlarda zararlı olsa da ve ameliyat öncesi, sonrası için kesinlikle yasaklansa da; saç ekimi işlemlerinde başarısızlık riskini bir hayli arttırır. Bu yönü ile sigara kullanımı saç ekimlerinde kesinlikle yasaklanmaktadır. Saç ekimi sonrası için de sigaradan uzak durulmalı saç hücrelerinin gelişimi açısından bu kuralı asla çiğnememelisiniz. Aksi taktirde saç ekimi işlemlerinde başarısızlık riski artacaktır.
Sigaranın Ameliyat ve Saç Ekimlerinde Ki Olumsuz Etkileri
1- Sigara kullanımı tüm ameliyatlarda tehlike sebebi olabilir. Kan pıhtılaşması vb. etkenlere yol açması kuvvetle muhtemeldir. Bu yüzden vücutda bir müddet nikotin olmamalı en azından son 24 saatinde sigara kullanımı kesilmelidir.
2- Sigara kan basınıcını yükseltir, ameliyat esnasında vücudun dengesini sarsabilir.
3- Vücutda oluşan kanların da pıhtılaşma ile birlikte riskini azaltmak için de sigara kullanımı kesilmelidir.
4- Sigaranın saç ekiminde en büyük zararlarından bir tanesini de kan dolaşımını yavaşlatmasıdır. Yani yeni ekilen saç köklerinin gelişmesinde bu durum saçların büyümesinde sıkıntı oluşturacaktır. Beslenemeyene saç kökleri de uzamaz ve ya çok geç uzar.
5- Yine saç ekimi sonrası sıkıntılarından olan saç köklerinde kabuklanmada da sigaranın etkisi büyük olarak tespit edildi.
6- Yine sigaranın vücutta ki oksijen miktarını azaltması da saç köklerinin büyümesinde olumsuzluk olarak dikkat çeker.
7- Son olarak saç ekimi sonrası iyileşme, ağır spor aktivitelerine dönme hızını yavaşlatan en büyük etken de sigaradır.