Etiket: saç kökleri

Mart 21, 2018

Saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmiş ve saç dökülme çeşidi uygun olan kişiler saç ekimi işlemini yaptırmaktadırlar. Saç ekimi işlemi belirli teknikler ve belirli yöntemler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu tekniklerden en çok kullanılanı FUT, FUE, DHI teknikleridir. Yöntemleri ise, tıraşlı ve tıraşsız FUE olarak bilinmektedir. Bu yöntemler ile birlikte donör bölgeden alınan saç kökleri, açılan kanallara yerleştirilerek saç ekimi işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.  Ancak olumlu bir sonuç elde edilmesi için operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan en önemlisi operasyon sonarı köklerin korunmasını sağlamaktır. Yani köklere zarar verecek aksesuar kullanımına ara verilmelidir. Bu unsurun göz ardı edilmemesi durumunda saçların belirli süreçleri geçirmesi ile birlikte olumlu bir sonuç elde etmek muhtemel bir hale gelmiştir.

 

Operasyon Sonrası İlk 1 Hafta

Operasyon sonrası ilk hafta oldukça önemlidir. Bu dönemde saç köklerinde kızarıklık, kabuklanma gibi unsurlar gözlemlenmektedir.

  • Düğmeli kıyafetler tercih edilmelidir. Diğer tipteki kıyafet seçimi giyerken veya çıkartırken köklere zarar verebilmektedir.
  • İlk hafta sigara ve alkol kullanımına ara verilmelidir.
  • Bu ilk hafta içerisinde ilk yıkama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu hafta içerisinde kabuklardan ciddi oranda azalma göstermektedir.

Şok Dökülme Evresi ve Sonrası

Şok dökülme evresi saç ekimi operasyonu sonrasında sıkça rastlanan bir durum olma özelliğine sahiptir. Buna bağlı olarak ilk 1. ayda şok dökülme evresi başlamaktadır.  Bu dönemde saçlar ani bir şekilde dökülür. Bu fazlası ile olağan bir durumdur. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bu şok dökülme evresinde 3. ayın sonunda saçlar yeniden uzamaya başlar. 6. ayda belirli bir seviyeye gelmiş olan saçlar, 12.ayın sonunda tam anlamı ile son görünümüne kavuşur.

Mart 19, 2018

Saç ekimi günümüzde pek çok kişi tarafından tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesinden geçilmektedir. Bu sayede oldukça fazla talep edilen bu tedavi yönteminden genel olarak herkes yararlanabilmektedir. Tabi ki her tedavi yönteminde olduğu gibi saç ekimi tedavisi görebilmeniz için de bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara baktığımızda tedavi olacak kişinin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 22 yaşından küçük kişiler için saç ekimi yapılamamaktadır. Bunun nedeni ise vücudun henüz gelişim çağında olması neden gösterilmektedir. Gelişim çağında olan vücut henüz tüm saç köklerini kaybetmiş durumda olmadığı gibi kellik bulunan bölgelerin tekrar saçlarla dolma ihtimali bulunmaktadır. Saç ekimi yapılamamasının bir diğer nedeni ise muayene olacak kişilerin çeşitli sağlıksal problemleridir. Özellikle kronik hastaları olan kişiler saç ekiminden faydalanamamaktadır. Sadece doktordan onaylı bir yazı ile saç ekimi yaptırabilme imkânları bulunmaktadır. Kısacası saç ekimi yaptırabilmek için donör bölgesi yeterli olmak zorundadır. Saç ekimi yaptırabilmek için bunlar haricinde saç dökülmesinin belirli bir aşamada olması gerekmektedir. Kısacası saç ekimi yapabilmek için doktorların belirttiği şartlara sahip olmak gerekmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi kellik bulunan bölgeye uygulanan saç naklidir. Bunun çeşitli teknikleri vardır. Bu durumlar muayene olacak kişinin tercihlerine göre farklılık göstermektedir. Birçok kişi bu yöntemlerden istediğini tercih ederler. Saç ekimi yapılacak bölge ilk olarak dezenfekte edilir ve kısa aşamalarla saç ekimi için hazırlanır. Bunun üzerine vücutta sağlam olan kök hücreleri kelliğin bulunduğu bölgeye taşınır. İlk başlarda kellik olan bölgelerde gözle görülür bir fark olarak saçlar bulunmaktadır. ;Kısa süre içerisinde tekrar dökülen bu saçlar yeniden uzamaya başlar.