Etiket: Saç klonlama kimlere yapılabilir

Temmuz 26, 2018

Saç klonlama Nedir?

Saç Klonlama alınan saç örneklerinin belli bir işlemler aracılığı ile birlikte çoğaltılması ve yeni yerlerine ekilmesi işlemlerine denilmektedir. Aslında farklı bir başlık altında anlatılsa da; saç ekimi yöntemleri arasında sayılmaktadır. Saç kök hücrelerini inceler bunların canlılığını sağlar. Ektraselüler matrix tekniği ve metaryelleri ile işlem gerçekleştirilir. Ektraselüler matrix alınan dokuların adeta üretilmesi görevinde kullanılmaktadır ve özel geliştirilmiştir. Sağlam saç köklerinden alınan örnekler model olarak kullanılır ve örnekleri alınarak yeni hücrelere ekimi yapılır. Klonlama diğer adıyla kopyalama bu işlemde de yöntem olmuştur.
Saç klonlama sadece hücre kopyalama değildir. Sorunlu genlerin tespiti ile birlikte saç dökülmesine sebep genin bulunarak tamiri işlemlerine de saç klonlama denir. Sorunlu genin tespiti durumda bozukluk replike edilmesi ile birlikte hücreye konulur. Böylece durum kökünden halledilmiş olacaktır.

Saç Klonlama Başkasına Yapılır Mı?


Henüz bu konuda araştırmalar sona ermese de yapılan bazı deneyler bilim dünyasında haber olmuştur. Bir defasında kişinin saçından alınan kökler başka bir kişiye ekilmiş ve bu durumda saç kök hücreleri yeni kişinin cildinde canlanmıştır. ABD’de yapılan bu çalışma bunun mümkün olduğunu göstermiştir.
Saç klonlama uygulanmaya başlayan bir yöntem olsa da; henüz bilim bu konu hakkında yolun başında sayılabilir. Saç köklerinde oluşan canlanma ve yeni kök hücrelerinin oluşması ve cildin üzerinde canlanma işlemleri yanı sıra geliştirilecek tedavi yöntemleri ile birlikte saç ekimi işlemleri de artık daha rahat ve kolay olacaktır. Hiç saçı olmayan köse olan kimseler de dahi bu kök hücrelerin kullanılması deneyleri sürerken gelecek yeni haberlerin ve uygulamaların takipçisi olarak heyecanla beklemeye devam ediyoruz. Kellik artık sorun olmaktan çıkıyor ve yeni tedavi yöntemleri her gün geliştiriliyor. Saç ekiminde klonlama ise fiyatı sebebi ile çok popüler olmuş bir uygulama değil gelecek vaat eden bir yöntem olduğunu ayrıca ifade etmeliyim.