Etiket: Saç ekiminin yan etkileri

Mayıs 22, 2018

Saç ekimi dahilinde milyonlarca kişi kolay bir şekilde dökülen saçlarına tekrardan, kalıcı bir şekilde ulaşabilmektedir. Saç ekimi dahilinde artık saç dökülmesi problemleri tamamen tarih olmakta ve bireylerde gerçekleşen özgüven kayıpları tamamen geri gelmektedir. Saç ekimi hakkında herkesin merak ettiği birçok husus yer almaktadır ve saç ekiminin aslında cerrahi bir operasyon olması bireyleri korkutabilmektedir. Bunun yanında saç ekiminin yan etkileri olup olmadığı da büyük bir merak konusu olmaktadır.

Saç ekimi bir cerrahi operasyon olmaktadır ve bu nedenden ötürü saç ekiminden sonra ağrı olabilmektedir. Operasyon sonrasında oluşabilecek ağrılar ise genellikle hafif şiddette olmaktadır. Bunun yanında saç ekimini gerçekleştiren uzman hekim ise oluşabilecek ağrılara karşı uygun ağrı kesici önermektedir. Saç ekiminden sonra oluşabilecek ağrılar hiçbir şekilde bireyleri korkutmamalıdır. Bu ağrılar ise operasyondan sonra 1- 2 gün içerisinde gerçekleşebilmektedir ve sonrasında hiçbir sorun yaratmamaktadır.

Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?

Saç ekim işleminden sonra ise bireylerin dikkat etmesi gereken birçok nokta yer almakta olup; operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için bu hususlara dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır. Saç ekiminin başarılı bir şekilde tamamlanması için yapılması gerekenler ise aşağıdaki maddelerde detaylı bir şekilde verilmektedir.

  • Saç ekiminden sonra istirahat oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Bireylerin 3 gün boyunca dinlenmeleri ve sadece rutin işlerini yapmaları önemli olmaktadır.
  • Operasyon sonrasında ekim yapılan yerler sürtünme gibi dış etmenlerden korunmalıdır.
  • FUT tekniği dahilinde saç ekimi yapılmışsa, dikişler iyileşene kadar bireylerin enfeksiyon kapmaması için saç ekim yerleri steril tutulmalıdır.

Saç ekiminden 48 saat sonra yıkama işlemi oldukça önem taşımaktadır. Yıkama işlemi dahilinde oluşan kabuklanmalar giderilmektedir. Saç yıkama işlemi saç ekim merkezleri tarafından yapıldığı gibi bireyler evlerinde de yıkama işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

Mayıs 16, 2018

Kadınlar ve erkekler arasında oldukça yaygın olan saç dökülmesi, genetiğe bağlı olduğu gibi dış etmenlere de bağlı olmaktadır. Erkeklerde Y kromozomu ile taşınan kellik nedeni ile erken yaşlarda saç dökülmesi görülebilmektedir. Bunun yanında stresli bir yaşam ve dengesiz beslenme sonucunda da saç kayıpları meydana gelmektedir. Saç sökülmesi sadece erkeklerde meydana gelmemekte ve günümüzde kadınların da karşılaşabileceği bir durum olmaktadır. Saç dökülmesi sonucunda erkeklerde ve kadınlarda büyük bir özgüven kaybı gelmekte ve doğal yöntemlere başvurabilmektedirler. Doğal yöntemler dahilinde saç dökülmesi biraz olsun azaltılabilmektedir. Fakat bu hiçbir zaman kalıcı bir yöntem olmamakta ve kalıcı olarak dökülen saçlar tekrardan yerine çıkmamaktadır. Saç dökülmesi sorunun önüne ise saç ekimi ile geçilmektedir. Saç ekimi sayesinde gür ve doğal saçlara kavuşmak mümkün olmaktadır.

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin ise akıllarına birçok soru takılmaktadır. Bu sorulardan biri ise saç ekiminin bir yan etkisi olup olmadığıdır. Saç ekiminin yan etkileri, tıbbi bir operasyon olması nedeni ile olabilmektedir. Fakat saç ekim işleminden bir süre sonra bu yan etkiler düzelmektedir. Saç ekiminin yan etkileri ise aşağıda ki maddelerde detaylı olarak verilmektedir.

  • Ekim yapılan bölgede bir takım kaşıntılar olabilmektedir. Bu kaşıntılar ise hiçbir şekilde ekim yapılan kişiyi korkutmamalıdır. Bu oldukça normal bir durum olmaktadır.
  • Ekim yapılan kişi, ekim işleminden sonra yeteri kadar dinlenmez ise yüz veya alın bölgesinde çeşitli şişlikler görülebilmektedir.
  • Ekim alanının temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Ekim yapılan bölge daha iyileşme aşamasında olması nedeni ile enfeksiyon riski bulunmaktadır.
  • Saç ekimi yapılan bölgede kabuklanmalar görülmektedir. Bu kabuklanmalar da oldukça normal bir durum olmaktadır.
  • Bazı saç ekimi yaptıran bireylerin ise göz çevrelerinde morarmalar görülebilmektedir.