Etiket: saç ekiminde sigara faktörü

Eylül 3, 2018
Saç ekimi öncesi sigara

Sigaranın olumsuz etkileri arasında cerrahi işlemler de yer alır. Kişinin her ne olursa olsun, bu tarz işlemlerde sigara kullanımını kesmesi veya ara vermesi önerilmektedir. Cerrahi işlemlerin öncesinde ve sonrasında sigara kullanımının sağlık açısından riski çok ama çok fazladır.

Saç Ekiminde Sigara Kullanımı Yasaklanıyor

Bu doğrultuda estetik cerrahi işlemler öncesinde ve ilk günlerinde sigara kullanımı yasaklanmaktadır. Nikotin vb. sigara içerisinde bulunan onlarca tehlikeli maddenin kana karışması gibi birçok riskinin cerrahi işlemlerde sağlığı tehlikeye atacağından saç ekimi öncesi sigara kullanımı kesilmektedir. Doktorun kesin ve net tutumu ile bunu yasaklamasının sebebi tabi ki hastasının sağlıklı olması, saç ekimi işleminin sorunsuz sonuçlanması içindir.
Sigaranın cerrahi işlemlerde ve saç ekimi işlemlerinde, daha doğrusu hemen öncesi ve sonrasında kullanılmasının bir çok riski barındırdığını ifade etmiştik. İlk olarak akla gelen tehlike ise komplikasyon oluşma riskinin sigara ile birlikte 6 kat daha fazla artmasıdır. Araştırma verilerinin bu oranı ile birlikte cerrahi işlem ne olursa olsun sigara kullanımı ameliyatlar öncesi ve sonrasında yasaklanmaktadır. Ayrıca kan değerlerinde de artışa neden olan sigara, yine ameliyatlarda ayrı bir riskin oluşmasına sebep olabileceğinden, kan oranının sabit kalması için yasaklanmaktadır. Lökosit ile trombosit değerlerinde ki artışa neden olan sigara ameliyat esnasında riski de arttırır; bu yüzden doktor tarafından yasaklanır.
Ayrıca sigara kullanımı ile ameliyatlara girmekte inat eden hastaların varlığı da hepimizce bilinmektedir. Sigara kullanımı ile ameliyatlara giren hastaların iyileşme sürecinde de aksaklıklar ve sıkıntılar meydana gelmektedir. Yine ameliyat sonrasında da hemen sigara içen hastaların da bir takım sıkıntılarla yüz yüze geldiği gözlenir. Normal hastaların 1 günde kalktığı durumlarda sigara da inat eden hastaların 10 güne kadar zor kalktıkları bilinmektedir. Ayrıca sigara yüzünden her hangi bir ameliyat sonrasında da hayatını kaybedenler vardır. Saç ekimi de ağır ve ayrıntılı bir ameliyattır. Bu yüzden ameliyat öncesi ve sonrası ne kadar uzak kalınırsa ok kadar iyi olacaktır.