Etiket: saç ekimi

Haziran 13, 2018

Saç ekim operasyonları günümüz de saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için umut ışığı olmaktadır. Kişinin saçlarına kavuşması sağlar ve kişilerin yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişilerdeki saç problemi kişinin günlük yaşamını etkilemekte ve kişiler de özgüven eksikliği yaratmaktadır. Kişinin saç ekim operasyonu yaptırması sonucun da günlük yaşamın da ve özel ilişkilerin de özgüvenli, cesaretli yaşamalarını sağlamakta. Kişilerin saç ekimi yaptırmak için uygun hastane ve doktor bulmaları son derece önemlidir. Hastanenin kişinin saç ekimi operasyonu için önceden bir takım testler yapması gerekmekte. Bunlar arasın da kişinin saç ekimi yapılması işlemine uygunluğudur. Kişinin saç ekimi operasyonu yaptırmaya uygun olup olmadığını anlamak için kan testleri yapılmakta ve kişinin bir hastalığı olup olmadığı tespit edilmesi gerekmektedir. Kişinin saç ekimi operasyonuna uygun olduğu belirlendikten sonra kişi hastaneye alınarak saç ekimi operasyonu kişinin kendi saç kökleri alınarak gerçekleştirilmekte. Saç ekimi operasyonu kişinin kendisinden, doktorun belirlediği bölgeden örnek alınarak gerçekleştirilir. Doktorun belirlediği bölgeden alınan örnekler kişinin saç dökülmesi bulunan bölgelerine enjekte edilerek kişiler kellik sorunundan kurtarılır.

Operasyon Sonrası Bakım

Saç ekimi operasyonu kişilere yapıldıktan sonra doktorlar bir takım uyarılarda bulunmakta. Bu uyarılardan biri kişilerin operasyon yapıldıktan sonra 3 gün ekim yapılan bölgeye su değirmemeleridir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için dikkat edilmesi gereken konulardan biriside saç ekilen bölgenin temizliğidir. Saç ekilen bölge kirden ve tozdan korunması için kişi dışarıya çıkarken bir şapka kullanmalıdır. Kişinin kullanacağı şapka kafasını sıkmamalı ve temiz tutulmalıdır. Kişinin operasyon sonrası uyarılara uyması halin de saçlarına sağlıklı bir şekil de kavuşması için hiçbir yoktur. Uyarılara uyulması halin de kişiler saçlarına kavuşarak yaşamlarına devam ederler.

Haziran 11, 2018

Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri de kellik sıkıntısıdır. Yaşları ilerledikçe saç dökülmesi yaşayan insanlar önceden buna bir çare üretemiyorlar kaderlerine razı geliyorlardı ancak modern tıbbın da gelişmesiyle birlikte artık bu sıkıntı da tarihe gömülmüş durumda. Çeşitli büyük uluslararası şirketlerin bir araya gelerek kurdukları , ürettikleri saç ekim şampuanlarının yanı sıra mikro cerrahi olarak saç ekim operasyonları da mevcuttur. Bu saç ekim operasyonlarına kimler başvurabilir? Bu tip operasyonlarda ne gibi yollar izleniyor? Nelere dikkat edilmelidir peki ?

Saç Ekim Operasyonlarına Giden Yol ve Adımları

Saç ekimi olaylarından biri, bir kişiden bir kişiye saç aktarma olayıdır . Bu operasyon yapılmadan önce saçı aktarılacak ve saç alacak kişi operasyondan önce sağlıklı bir operasyon olabilmesi için en az üç gün istirahat etmesi gerekmektedir. Operasyonun olacağı gün hafif yemekler yemeli kendisini kesinlikle strese sokup kasmamalıdır. Ayrıca operasyon günü kesinlikle saç ekim hastanesine geç kalmamalı vaktinde gitmelidir. Sonuçta bir şahsın herhangi bir kimsenin hakkını yemeye hakkı yoktur. Hastaneye geldikten sonra saç ektirilecek kişi kan testine tabii tutulup gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu kan testi kontrol amaçlıdır hastanın büyük sıkıntılara gebe olmadığını tespit edebilmek için. Kan testi yerine getirildikten sonra Hasta onay kağıdını kontrol edilip hakkıyla sonuna kadar okunup imzalanması gerekmektedir. Bu yollar izlendikten sonra  nasıl bir saç istendiği planlanmalı ona göre hazırlıklar yapılmalıdır ve kesinlikle operasyondan kısa bir süre önce hasta kuaföre gitmemelidir. Ardından saç alacağı donör ile saç uyumu karşılaştırılır o doğrultuda hareket edilir. Bütün bu basit işlemler yapıldıktan sonra pürüz çıkmazsa operasyon aşamasına geçilir ,operasyon yapılır ve mağdur yeni saçlarına kavuşmuş olur.

Haziran 9, 2018

Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri olan kellik sıkıntısı modern tıbbın gelişimi ve insanların bu konuyu büyük rağbet göstermesinden dolayı rafa kalkmıştır. Bu rafa kalkma tabi ki de operasyon olduğu takdirde rafa kalkar sadece kişinin istemesiyle değil arzulayan kişinin mikro cerrahi bir operasyondan geçmesi de elzemdir. Bütün işlemler ,  gereken her şey yerine getirildikten saç ekimi operasyonu yapılır ve en az bir hafta kişinin bu operasyonun olumlu yanıt verebilmesi için alması gereken önemli önlemler vardır.

Saç Ekiminin Ardından Yapılması Gerekenler

Saç ekimi operasyonunun hemen ardından kişi istirahat etmeli, istirahat ederken de katiyen ağır yükler kaldırmamalı ciddi manada evinde inzivaya çekilmelidir. İlk günlerde kişi çeşitli antibiyotik ilaçlar kullanacağı için en az 1 hafta kesinlikle alkol kullanmamalıdır. Geçirdiği işlemin sıcaklığıyla kişinin alması gereken bir başka tedbirde kesinlikle sırtüstü uyunmalıdır. Bir başka tedbir ise operasyonun geçirildiği günün ertesinde hemen saçlar yıkanmamalı. İşlemin ardından geçen ikinci günde hastane saça pansuman yapılması için gidilir bu pansuman yapıldıktan en az 2 gün sonra anca saçların yıkanmasında fayda var. Yağmurdan, güneş ışınlarından, rüzgardan ,  çeşitli hava muhalefetlerinden etkilenmemek için ilk 72 saat dışarıya çıkılmamasına özen gösterilmeli çıkılması elzem ise kesinlikle şapka takılmalıdır. Havuz, sauna gibi sulu bölgelere girilip enfeksiyon kapmamaya özen göstermelidir hasta. Saç ekimin ardından geçen 3 günlük süre zarfının sonrasına saçlar yıkanabilir ancak doktorun tarif ettiği yöntemle yıkanmalıdır aksi takdirde kişinin geçirdiği operasyonun hiçbir anlamı kalmayabilir. Kullanacağı şampuan kesinlikle doktorun tavsiye ettiklerinden biri olmalı ona göre tercih yapılmalıdır. Saç yıkandıktan sonra da saçın saç kurutma makinesi ile kurutulmaması tavsiye edilir.

Haziran 7, 2018

Saç dökülmesi, günümüzde özellikle erkeklerin en büyük cilt sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Saç dökülmesi anomalisini engelleyebilmek ve bu yol ile de doğal saçlara daha uzun süre ile sahip olabilmek için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle de genetik olarak saç dökülmesine maruz kalmayan ve çevresel faktörler ile bu anomaliye maruz kalmış olan bireylerin, bazı müdahaleler ile saç dökülmesini durdurabileceği söylenebilir. Bu noktada doğal ürünler ile saç bakımının etkili olacağı bilinmektedir. Saç köklerini besleyen özel etken maddeler ile hazırlanmış olan bu doğal bakım ürünleri ile düzenli bir şekilde saç bakımınızı yapabilir ve bu yol ile de saç dökülmesini başarılı bir şekilde durdurabilirsiniz. Ayrıca günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri ile de saç dökülmesini durdurma işlemi yapılabiliyor. Özellikle de PRP tedavisi ile gürleştirme, saç dökülmesini durdurma ve bunun gibi sonuçlar elde edilebilmektedir. Dolayısı ile de doğal bakım, özel tedavi gibi seçenekler ile son derece kolay bir şekilde ve kısa bir süre içerisinde saç dökülmesini durdurabilir ve bu sayede doğal saç köklerinizi başarılı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Saç Muayenesi

Saç dökülmelerini etkili bir şekilde durdurabilmek amacı ile öncelikli olarak detaylı bir muayene uygulamak gerekmektedir. Bu kapsamda saç analizi önemli bir husus olarak karşımıza çıkıyor. Bu analiz yardımı ile dökülmenin genetik olup olmadığı saptanmakta ve bu yönde de ilgili müdahaleler daha etkili bir şekilde uygulanabilmektedir. Aynı zamanda saç analizi sonrasında direkt olarak saçın neden döküldüğü saptanabileceği için, bu etkeni ortadan kaldırma yolu ile de yine saç dökülmelerinin önüne geçilebileceği yönünde bilgi verebiliriz. Bu muayene ve analiz işlemleri, tam teşekküllü hastanelerde kolayca yapılabiliyor.

Haziran 5, 2018

Saç ekimi uygulamaları, günümüzde iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar FUE saç ekimi uygulaması ve ayrıca FUT saç ekimi uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Fut yöntemi kapsamında saç köklerinin toplanması işlemi amacı ile öncelikli olarak donör, yani saç köklerinin alınacağı bölge lokal bir anestezi uygulaması ile uyuşturulmaktadır. Sonrasında da operasyon anında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmemekte ve daha rahat bir uygulama söz konusu olmaktadır. Saç ekimi yöntemleri içerisinde bulunan bu özel yöntem dahilinde uyuşturulan ense bölgesinde yaklaşık olarak 15 santimetreye 2 santimetre büyüklüğüne sahip olan bir deri parçası kesilmekte ve bu deri parçası çıkartılmaktadır. Kesilecek bölgenin boyutu, ekim yapılacak olan saç kökü sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Saç Ekimi Sonrası

Çıkarılan deri üzerindeki saç kökleri, uzman hekimler tarafından titiz bir çalışma ile ayrıştırılmakta ve bu yol ile de ekime hazır hale getirilerek petri ismindeki kaplara yerleştirilmektedir. Ardından bu greftler, yani saç kökleri, lokal anestezi ile uyuşturulmuş olan ekim alanına ekilmektedir. Bu noktada kanal açma işlemi, yine uzman hekimler tarafından titizlikle yapılmaktadır. Kanal açma işlemi, saçların doğal uzama açılarının hesaplanması ile gerçekleştirilmekte ve özel uçlu iğneler ile tamamlanmaktadır. Ardından da ekimi yapılacak olan saç kökleri bu iğneler ile ekim alanına ekilmekte ve sonrasında da tedavi tamamlanmaktadır.

Tedaviden sonra saç ekimi yan etkileri görülebilir. Bunlar kızarıklık, hafif kanama ve bunun gibi yan etkiler görülebiliyor. Aynı zamanda belirli bir süre sonra şok dökülme ile ekilen saçlar dökülmekte ve bu aşama sonrasında da doğal uzama şeklinde yeni saçlar uzayarak doğal bir görünüm elde edilebilmektedir. Tedavi süresi ise bazı etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Mayıs 20, 2018

Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin akıllarında birçok soru yer almakta ve başarılı bir saç ekimi için neler gerektiğini merak etmektedirler. Saç ekimi işleminden sonra nasıl bir bakım yapılması gerektiği de merak edilen bir diğer konu olmaktadır. Bunun yanında ekim yaptıracaklar ve ekim yapanlar saç ekimi sonrası saç kesimi konusunu çok fazla merak etmektedirler.

Saç ekiminden sonra ekim yapılan alanlarda çeşitli kabuklanmalar meydana gelmekte ve bu kabuklanmalar ise saç yıkama işlemi ile giderilmektedir. Oluşan bu kabuklanmalar nedeni ile ve köklerin saç derisine sağlam bir şekilde tutunması için iyileşmesi gerekmektedir. Bu nedenden dolayı saç kesimi yaptırmak isteyenlerin iyileşme sürecine kadar saç kestirmemesi gerekmektedir. Saç ekimi yaptıranların 4 veya 6 ay sonra saç kestirmeleri mümkün olmaktadır.

Saç Ekimi Sonrasında Bakım

Sağlıklı ve gür saçlara kavuşmak amacı ile ekimden sonra bakım oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Yapılan bakım sayesinde saçların deriye tutunma şansı daha fazla artmakta ve bunun sonucunda da ekim işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Saç ekiminden sonra ekim yerlerinde çeşitli kabuklanmalar ve kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu durum ise oldukça normal bir durum olmaktadır. Saç ekiminden sonra oluşan bu kabuklanmalar ise saç yıkama işlemi dahilinde giderilmektedir. Yıkama işlemi ise saç ekiminden 48 saat sonra gerçekleştirilmekte ve 15 gün boyunca büyük bir titizlik ile tekrarlanmalıdır. Bunun yanında ekim sonrasında ekim yapılan yerler darbelerden korunmalıdır. Ayrıca doktorun uygun gördüğü ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanında ekim yaptıran kişiler özel boyunlu yastık kullanmalıdırlar. Bu sayede uyurken ekim yapılan yerlerin darbe alması engellenmektedir. Ayrıca sigara ve kafein tüketimi de azaltılmalıdır. Bu sayede saçlar daha çabuk iyileşmekte ve bireyler istedikleri saçlara daha çabuk kavuşabileceklerdir.

Mayıs 18, 2018

Saç ekimi sayesinde kellik tamamen son bulmakta ve kalıcı olarak, sağlıklı saçlara kavuşulmaktadır. Saç ekimi ile milyonlarca kişinin yüzü gülmektedir. Saç ekiminin ise kimlere uygulanmadığı merak konusu olmaktadır. Bazı kişilere saç ekiminin yapılması, operasyonun başarısız bir şekilde gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Saç ekimini hamile kadınlar hiçbir şekilde yaptıramamaktadır. Bunun yanında saç ekimi öncesinde yapılan kan testinde herhangi bir sorunu olan bireylere hiçbir şekilde ekim işlemi yapılmamaktadır. Bunun yanında kronik hastalığı bulunan bireylere de saç ekimi yapılmamaktadır. Kalp, şeker ve böbrek gibi rahatsızlıkları bulunan bireylere de ekim işlemi gerçekleştirilmemektedir. Bunun gibi durumlara sahip olmayan bireylere ekim işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde saç ekimi oldukça kolay bir hale gelmektedir ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Saç ekim yöntemlerinden ise birçok teknik geliştirilmekte ve saç ekimi daha kolay bir hale gelmektedir. Saç ekim yöntemleri ise temelde 2 olmaktadır. Bu yöntemler ise FUT yöntemi ve FUE yöntemidir. Bu yöntemlerden geliştirilen DHI saç ekimi de çok fazla uygulanmaktadır.

Hangi Saç Ekim Yöntemini Kullanmalıyım?

Saç ekiminde birçok teknik bulunduğundan dolayı bireyler hangi teknik doğrultusunda ekim yaptıracaklarını merak etmektedirler. Saç ekim yöntemi ise uzman bir doktor tarafından karar verilmektedir. Her bireyin saç yapısı ve sıklığı oldukça farklı olduğundan dolayı saç ekim işlemlerinde de birtakım farklılıklar görülmektedir. Saçların üst bölgeleri dökülmüşse ve bunun yanında ense de hala daha saçlar mevcut ise FUE yöntemi tercih edilmektedir. Fakat saç rengi beyaz ve ense de çok sık saç yok ise FUE tekniği tercih edilebilmektedir. Ayrıca saç ekimi sadece ense bölgesinden alınan kökler ile gerçekleştirilmemektedir. Sakal, göğüs kılı gibi bölgelerden de saç ekimi gerçekleştirilmektedir.

Mayıs 16, 2018

Kadınlar ve erkekler arasında oldukça yaygın olan saç dökülmesi, genetiğe bağlı olduğu gibi dış etmenlere de bağlı olmaktadır. Erkeklerde Y kromozomu ile taşınan kellik nedeni ile erken yaşlarda saç dökülmesi görülebilmektedir. Bunun yanında stresli bir yaşam ve dengesiz beslenme sonucunda da saç kayıpları meydana gelmektedir. Saç sökülmesi sadece erkeklerde meydana gelmemekte ve günümüzde kadınların da karşılaşabileceği bir durum olmaktadır. Saç dökülmesi sonucunda erkeklerde ve kadınlarda büyük bir özgüven kaybı gelmekte ve doğal yöntemlere başvurabilmektedirler. Doğal yöntemler dahilinde saç dökülmesi biraz olsun azaltılabilmektedir. Fakat bu hiçbir zaman kalıcı bir yöntem olmamakta ve kalıcı olarak dökülen saçlar tekrardan yerine çıkmamaktadır. Saç dökülmesi sorunun önüne ise saç ekimi ile geçilmektedir. Saç ekimi sayesinde gür ve doğal saçlara kavuşmak mümkün olmaktadır.

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin ise akıllarına birçok soru takılmaktadır. Bu sorulardan biri ise saç ekiminin bir yan etkisi olup olmadığıdır. Saç ekiminin yan etkileri, tıbbi bir operasyon olması nedeni ile olabilmektedir. Fakat saç ekim işleminden bir süre sonra bu yan etkiler düzelmektedir. Saç ekiminin yan etkileri ise aşağıda ki maddelerde detaylı olarak verilmektedir.

  • Ekim yapılan bölgede bir takım kaşıntılar olabilmektedir. Bu kaşıntılar ise hiçbir şekilde ekim yapılan kişiyi korkutmamalıdır. Bu oldukça normal bir durum olmaktadır.
  • Ekim yapılan kişi, ekim işleminden sonra yeteri kadar dinlenmez ise yüz veya alın bölgesinde çeşitli şişlikler görülebilmektedir.
  • Ekim alanının temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Ekim yapılan bölge daha iyileşme aşamasında olması nedeni ile enfeksiyon riski bulunmaktadır.
  • Saç ekimi yapılan bölgede kabuklanmalar görülmektedir. Bu kabuklanmalar da oldukça normal bir durum olmaktadır.
  • Bazı saç ekimi yaptıran bireylerin ise göz çevrelerinde morarmalar görülebilmektedir.
Mayıs 10, 2018

Kalıcı olarak dökülen ve saç dökülmesi problemi yaşayanlar için gelişen tıp sektörü sayesinde saç ekimi yapılmaktadır. Saç ekimi sayesinde kalıcı olarak dökülen ve çıkmayan saçlara çözüm bulunabilmekte ve günümüzün en büyük problemi ortadan kalkmaktadır. Saç ekimi sayesinde bireylerde kaybolan özgüven tekrardan yerine gelerek, doğal ve gür saçlara tekrardan kavuşmaktadırlar. Saç ekimi dahilinde saç dökülmesi büyük bir problem olmaktan çıkmaktadır ve bunun sonucunda da yaşam standardı çok fazla yükselmektedir.

Saç Ekimi Teknikleri

Saç ekiminde ise temelde 2 teknik uygulanmakta olup; bu teknikler dahilinde saç ekimi işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Saç ekim teknikleri arasında ise FUT ve FUE bulunmaktadır ve bunun yanında FUE tekniğinden geliştirilen yöntemler de kullanılmaktadır. Saç ekim teknikleri ise bireylerin saç köklerine göre karar verilmekte ve uygulanmaktadır. Bu teknikler dahilinde saç ekimleri gerçekleştirilmekte ve oldukça kısa bir süre içerisinde saçlar tekrardan çıkmaya başlamaktadır.

Saç ekim operasyonu sonrası ise bakım oldukça önem taşımaktadır. Saç ekiminden sonra 3 gün boyunca ekim yapılan alan çeşitli darbelerden korunmalıdır. Daha sonrasında ise saç yıkama işlemi oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Yıkama işlemi dahilinde oluşan kabuklu görünüm yavaş yavaş azalmaktadır. Saç ekiminden 2 ay sonra ise ekilen saçlarda dökülmeler meydana gelmektedir. Saçlar döküldükten sonra ise daha sağlıklı bir şekilde yeniden saçlar çıkmaya başlamaktadır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi 50 yaş ve altı bireyler için uygun olmaktadır ve sorunsuz bir şekilde operasyon gerçekleştirilmektedir. Saç ekimi kronik hastalığa sahip bireyler için sorun teşkil edebilmektedir. Kalp, şeker gibi hastalıklara sahip bireyler ise doktor onayı ile ekim işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Hamile kadınlar için ise saç ekimi uygun bir durum olmamaktadır.

Mayıs 6, 2018

Saç ekimi, günümüzde gencinden yaşlısına birçok kişinin tercih ettiği estetik operasyonlardan bir tanesidir. Bireylerde çeşitli sebeplere bağlı olarak saç dökülmesi görülmekte ve bunun sonucunda kellik meydana gelmektedir. Kellik sorununu ortadan kaldırmak ve daha etkili bir görünüme sahip olmak isteyen bireyler ise saç ekimi yöntemini tercih ederek büyük bir şans elde etmektedir. Çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilen saç ekimi işlemi sonrasında bireyler kellik sorununu kolay bir şekilde aşmakta ve etkili bir görünüme sahip olmaktadır.

Estetik açıdan saçlar oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Güzel bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler erkek ya da kadın fark etmeksizin saç ekimi yöntemlerini tercih edebilmektedir. En çok merak edilen konulardan bir tanesi de saç ekimi sonrasında doğal bir görünüme sahip olunup olunmayacağıdır. Birçok kişi doğal bir görünüm elde edip edemeyeceğini merak etmektedir. Doğru uzman seçimi yapmanız durumunda doğal bir görünüm elde etmeniz mümkün olacaktır. Bu aşamada doktor seçiminin büyük bir önem arz ettiğini kesinlikle unutmamalı ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Saç ekimi öncesinde detaylı bir araştırma yapmalı ve her konuda bilgi sahibi olmalısınız. Saç ekiminin ne zaman hangi şartlarda yapılacağını doktorunuz tarafından öğrenmelisiniz. Ayrıca ekimden sonra alacağınız sonuç ile ilgili bilgi almakta sizin için büyük bir artı olacaktır. Doğru doktor ve hastane seçimleri ile istediğiniz görünümü elde etmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konulara dikkat etmeniz de alacağınız sonucu doğrudan etkileyecektir. Ne kadar hassas ve titiz davranırsanız o kadar doğru sonuçlar alabileceğinizi her zaman aklınızda bulundurmalı ve daima buna göre hareket etmelisiniz.