Etiket: saç ekimi yaptırmak

Nisan 26, 2018

Saçlar, erkek ya da kadın fark etmeksizin güzellik açısından büyük bir öneme sahiptir. Kellik sorunu yaşayan insanların kelliklerini ortadan tamamen kaldıran yöntem olarak saç ekimi son zamanlarda en çok tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer almaktadır.

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin en fazla merak etmekte olduğu sorulardan bir tanesi de, saç ekimi sonrasında saçların ne kadar sürede çıkacağıdır. Güzellik anlamında son derece önemli olan saçlar, saç ekimi yöntemleri ile beraber tamamen çözüme kavuşarak eski ve doğal haline kavuşabilmektedir. Doğal olarak saç ekimi yaptıran kişi, bir an önce saçlarının çıkmasını ve eski haline kavuşmasını istemektedir. Saç ekimi operasyonlarının hemen ardından saçlar uzamaya başlar. Ancak istenilen uzunluğa ulaşması ve eski doğal görünümüne kavuşması, yaklaşık olarak 1 yıl kadar sürmektedir. Bu süreç kişiden kişiye ve kişinin saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlara ne kadar dikkat ettiğine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Ayrıca saçın yapısı ve çevresel etmenler de bu süreci etkileyici bir husus olarak göz önüne çıkmaktadır.

Saç ekiminin hemen ardından ilk iki haftalık süreç içerisinde, ekim yapılan saç derisinde bulunan ufak yaralar kabuk bağlar ve dökülür. Ekilen greftler ise yeni yerlerine uyum sağlamaya çalışır. Saç ekimi sonrasında yaşanmakta olan şok dökülmenin hemen ardından da normal büyüme döngüsüne giren saçlar, ayda 1 ya da 2 cm kadar uzamaya başlamaktadır. Bu dönemde çıkan saç kılları, normal saç kıllarına göre daha zayıf ya da biçimsiz olabilmektedir. Bakımının doğru bir şekilde yapılması sureti ile saçlar kısa sürede eski haline kavuşmaktadır.

Ekilen saçların ne kadarlık bir süreç içerisinde çıkacağı sorusunun cevabı ise saç ekim operasyonunun 1 ay sonrasında, saç kökleri yerine yerleşir ve uzamaya başlar denilebilmektedir.