Etiket: Saç ekimi ve riskleri

Haziran 3, 2018

Saç ekimi ameliyatında alınan başarılı sonuçlar neticesinde sağlık sektöründe dünyada öncü ülkerden biri haline gelmiş vaziyetteyiz. Buna istinaden de yurt dışından ülkemize sayıları gittikçe artan bir talep oluşmuştur.

Doktorlarımızın genelinin ortak bakış açısı şudur ki, ” saç ekimi operasyonundan çekinen insanların ya iğne fobisi olduğu , ya saç ekimi operasyonundan sonra ortaya çıkan tablonun kötü göründüğü yada saç köklerinin alındığı yerin deformasyona uğrayıp orada oluşacak bir yara izi korkusudur.Tüm bunlarda bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır…”

Saç ekimi ameliyatından önce olmazsa olmazlardan şu hususları bilmemiz gereklidir.

1.Operasyonu yapacak kişinin doktor olması gerekliliği

2.Yardımın hemşire / sağlık memuru tarafından yapılması

3.Operasyonun tüm koşulları sağlandığı yerde olması gerekliliği

4.Operasyon sonrasındaki süreci gene doktorumuzun direktifleri doğrultusunda ilerletmemiz gerektiği.

Saç ekimi operasyonu ciddiye alınması gereken bir mevzudur.Alerji bir durumumuz varsa veya operasyon öncesi kullandığımız ilaç, vitamin gibi maddeleri doktorumuzla paylaşmalıyız.Özellikle yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları ile ilgili ilaç kullananlar bu durumu dikkate almalılar.Bilelim ki bazı hastalıklarımızın doktor nazarında uygulanacağı metodlar dahilinde kontrol altına alınıp, operasyona hazır hale gelebiliyoruz.

Bu standartlar göz ardı edildiği taktirde oluşabilecek olan problemler ;  saç kökü ekilen yerlerde yeterli sayıda çıkmaması veya tutmaması,ensemizden alınan tedbirsiz saç köklerinden dolayı oluşacak olan seyrekleşme,enfeksiyon kapması,saç ekimi yapılacak olan bölgede yapılan yanlış tasarım dan dolayı ortaya çıkan tuhaf tablo..Birden çim adam gibi olabiliriz.Bu tür sonuçlarla karşılaşacağımızı unutmayalım.Daha önce zor durumda kalan,psikolojisi yıpranmış kişilerden ders almalıyız.

Saç ekimi sırasında kafamızda oluşan ufak yaraların bir veya iki gün içerisinde kapandığını bir ağrı yada sızı etkisi yaratmadığı toplumumuz tarafından da bilinilir. Bu özelliklere sahip ve standartları yerine getirmiş ekiplerimize kendimizi teslim edebiliriz.