Etiket: saç ekimi sonrası

Ağustos 26, 2018
saç ekimi 60.gün

Saç ekimi işlemlerinde en çok aranan günler 2 ay ve sonrasıdır. Saç ekimi 60. Gün, saç ekiminde oldukça büyük öneme sahiptir.

Saç Ekimi 60. Günde Neler Olur?

Saç ekiminde 60. Gün denince akla rahatlık gelir. Bu rahatlığın sebebi ise sıkıntılı ve ayrıntılı bir işlem sonrası yaşanan doğal problemlerdir. Bu problemlerin başında ise saçların ekilip dökülme, kızarma işlemleri gelir. Yani yeni ekilen saç kökleri ve çevresinde kızarık ve döküntüler meydana gelir. Bu durum ise saç ekimi yaptıran bireyler üzerinde olumsuz tesir uyarır. Bu durumun öncelikle normal olduğu bilinmeli ve zor dönemin sonrasında rahatlık dönemine girdiğiniz unutulmamalıdır.
Saç ekimi 60. Gün ve sonrasında; Saç dökülmesi artık biter ve yeni kökler canlanmaya, canlılıkla birlikte uzamaya başlar. Saçın uzaması bu gün ile mümkün hale gelmektedir. Sivilce sıkıntısı zaman zaman görülmeye devam etse de; ilk günlerde ki gibi cilt üzerinde sizi sıkıntıya uğratacak problemler bu günden sonra görülmez.
Saçlar deri üzerinde ufak, ufak ve düzensiz bir şekilde çıkmaya başlar; bu oldukça önemarz eder. Yeni saç köklerinizin tuttuğu ve ilk köklerin işe yaradığının da ispatı olur. Saç alınan ve ekim için temizlenen bölge de bu günden sonra deride canlılık gözlenir. Bugünden sonra gelişme süreci başlar ve saç ekimi sonrasında en rahat dönem de böylece başlar.
Saç ekimi 2 ay ve 2 ay sonrasında bireylerin ağrılı dönemi de tamamen yok olmaktadır. Ayrıca uzun bir aradan beri ara verilen ağır spor aktiviteleri bugünden sonra yeniden yapılabilir. Deri ve cilt vücuda adapte dönemini atlatmıştır ve bu ünden sonra artı büyüme beklenir. Bu saç ekimi sonrası yaşanan süreçlerde gözlem açısından kritik bir takvim olarak da bilinmektedir.

Temmuz 12, 2018

Saç Ekimi 2. Ay ve Sonrası

Saç Ekiminde en çok merak edilen sorular arasında yer alan saç ekiminden sonra 2. Ay nasıl geçer sorusuna yazımızda cevap aradık. Saç ekimi yaptıran kişilerin yorumları üzerinden hazırladığımız bu yazı sorularınıza önemli bir ölçüde cevap olacaktır.
Saç Ekiminde 1. Ay sonrasında yaşanan gelişmeler kişileri hep meraklandırmıştır. Saç ekimini yaptıran kişiler ilk ay bazı durumlardan rahatsızlıklar yaşasa da, sonrasında daha rahat döneme geçiş yaparlar. Bunun en büyük sebebi ise yeni köklerin alışma sürecinde yaşanan vakalar. Öncelikle ilk ayda dökülmeler yaşansa da bunun normal olduğunu bilmeli ve sonrasında bu şikayetlerin tamamen ortadan kalkacağını da unutmamalısınız.

Saç Ekiminde 2. Ay Nasıl Olur?

Saç ekimi işleminin ardından 2. Ay oldukça önem arz eder. İlk ekilen kökler 2. Ayın ardından tamamen köke karışır ve bu süreçten sonra her ay 1, 1.5 cm civarında uzamalar başlar. Arka ense tarafında ki uzamalar ön alın bölgesine göre daha hızlı olacaktır. Kişinin saç dökülmeleri ve alışma süreci artık tamama ererken bundan sonra yapılması gereken tek şey heyecanla gelecek yeni saçlarınızın beklenmesi…
Diğer bir husus ise 2. Aydan sonra saç kökleri de çıkmaya başlar. Bu köklerin çıkması sivilcelere sebep olabilmekte hem kök hem sivilce çıkımı normal olarak değerlendirilmektedir. Bu durum karşısında endişe etmemeli ve bu sivilce kök büyümesinin bölge bölge değişkenlik gösterdiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Uyarıları

Bu süreç sonrası 1. Yıla kadar sivilceler çıkacak ve zaman zaman bazı bölgelerde farklılık arz edecektir. Bunun sonuçları karşısında endişe etmemeli sadece sivilcelerin 1 yıla kadar devam edecek süreçte nohut büyüklüğüne vardığında saç ekimi yaptırdığınız merkeze bilgi vermelisiniz.

Haziran 1, 2018

Saç ekimi sonrası saç dökülmesi hemen hemen bütün bu operasyona girenlerde görülen normal bir durumdur. Tabi ki hemen belirtelim bu husus geçici olduğu için dökülen saçların yerine, yeniden beklediğimiz gür ve sağlıklı saçlar çıkıcaktır. Bazı hastalarda yani 1000%1 oranından bahsediyorum saç ekimi operasyonundan sonra saçlarının dökülmediği görülmüştür.Buda doktorların ilgisini çekmiş ve onlar için bir araştırma konusuna dönüşmüştür.Detaylı olarak bunun cevabına ulaştıklarında da saç ekimi yaptırmak isteyenlerin sayısınında artış olacağını öngörmüşlerdir.

Saç ekimi yaptıran kişilerde oluşan kaygılardan bir tanesi operasyon sonrası yaşanılması gereken zamanı bekleme sabırsızlığıdır.Kişide oluşan  bir an önce saçlarını görme arzusu,kendisine saç ekimi operasyonundan sonra saç dökülmesi oluşacaktır,bundan kaygılanmayasınız! denilmesine rağmen bu durumdan çıkana kadar atlatılması zor bir sürece dönüşmektedir.Saç ekimi operasyonundan sonra bazı bireylerin vitamin haplarını aldıkları tespit edilmiştir.Israrla şu hususun altını çiziyoruz ki,doktorumuzun yazmış oldukları reçete ye itibar edelim.İyi bir hamle yapalım derken,oluşacak olan yan etkilerden dolayı zor durumda kalabiliriz.

Saç ekimi operasyonundan sonra bizi bekleyen 2 evre vardır.Dökülme süreci ve tekrardan sağlıklı saçlarımızın çıkmasıdır.Saçlarımızın yeniden çıkması 3. aya denk gelmektedir.ilk etapta ince seyrek çıkan saçlar 4.ayda gözle görülür bir hale gelmeye başlıyacaktır. 6.ayın sonunda 100%75 ‘i bir yılın sonunda da saçlar hacmini almış,gürleşmiş olarak tamamı çıkıcaktır.

Saç ekimi işleminde kullanılan saç kökleri anatomik olarak başımızda en dayanıklı olan ensemizden alındığı için ,saçlarmız gür ve sağlıklı hale geldikten sonra artık saç dökülür mü endişesinden çıkabiliriz. Genel olarak toparlayacak olursak saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Önceliğin sağlık olduğu unutulmamalıdır ve her zaman ameliyat sonrasında bazı hususlar ve doktor uyarıları dikkate alınmalıdır.

Mayıs 14, 2018

Saç sorunu özellikle erkeklerin en büyük sorunlarından biridir. Bu sorunun çözümü günümüzde tıpta ki gelişmelere bağlı olarak büyük bir sorun olmaktan çıkmakta ve kalıcı olarak tekrardan saç çıkması mümkün olmaktadır. Saç dökülmesine karşı ise saç ekim işlemleri başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Saç ekiminde ise gelişen tıp sonucunda temelde 2 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler ise aşağıda verilmektedir.

 • FUT Yöntemi
 • FUE Yöntemi

Bu teknikler dahilinde başarılı bir şekilde saç ekim operasyonları gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerden geliştirilen DHI saç ekim işlemi de gerçekleştirilmektedir.

Saç ekimi için ise en öncelikli şartlardan birisi ise 50 yaş altı olmaktır. 50 yaş üstü bireyler için saç ekimi tavsiye edilmemektedir. Bunun yanında en iyi saç ekim için gerekli şartlardan biri ise herhangi bir kronik bir hastalığa sahip olmamak gerekmektedir. Anne adaylarının da saç ekimi yaptırması hiçbir şekilde tavsiye edilen bir durum olmamaktadır.

Saç ekimini erkek bireyler yaptıracaksa eğer ense bölgelerinde saçlar dökülmemiş ise saç ekim işlemi daha hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ense bölgesinde saç ekimine uygun kök bulunmuyorsa eğer kol, göğüs bölgelerinden kök elde edilerek saç ekim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Saç Ekimi Kaç Seans Sürmektedir?

Çalışma hayatında yer alan bireyler, saç ekiminin ne kadar sürede gerçekleştiğini ve kaç seans sürdüğünü ise çok fazla merak etmektedirler. Saç ekim işlemi genel olarak 1 gün boyunca sürmekte olup; bireyden bireye ise değişiklik gösterebilmektedir. Saç ekim işlemi genel olarak 8- 10 saat arasında gerçekleştirilmektedir. FUE tekniğinde ise saç ekim süresinde değişiklikler görülmektedir. Saç ekimi oldukça kısa sürmesine karşın; saç ekiminden sonra bakım oldukça önemli bir noktada yer aldığından dolayı saç ekimi sonrasında bireylerin 3 gün boyunca dinlenmesi önerilmektedir.

 

Mayıs 2, 2018

Saç ekimi, günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilen ve dökülen ya da yeniden saç çıkmaması gibi durumlarda kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi sayesinde saçlar eski görünümüne kavuşarak, yeniden güzel bir görünüme sahip olabilmektedir.

Saç ekiminden önce olduğu gibi saç ekimi sonrasında da hastaların birçok unsura dikkat etmesi gerekmektedir. Aslında oldukça basit bir işlem olan saç ekimi, kimi zaman yorucu bir işlem olması nedeni ile zayıf saç köklerinin yorulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle saç ekimi sonrasında dökülme riski taşıyan saçların güçlendirilmesi adına saç mezoterapisi uygulanması şart olmaktadır. Saç mezoterapisi adı verilen tedavi yöntemi, eski saçların korunması ya da yeni ekilen saçların daha güçlü, gür ve hacimli bir şekilde çıkması adına doktorlar tarafından hastalara tavsiye edilmekte olan tıbbi bir terapidir. Özel bir cihaz kullanılarak, karmaşık bir tedavi planının uygulanması doğrultusunda saç mezoterapisi gerçekleştirilir. Genel olarak saç ekiminin üzerinden 90 günün geçmesi sureti ile saç mezoterapisi uygulanmaya başlanır. 4 günlük bir başlangıç tedavisi ile başlanan saç mezoterapisi, toplamda 8 seansta tamamlanır.

 • 1. seans: 90. günde,
 • 2. seans: 97. günde,
 • 3. seans: 104. günde,
 • 4. seans: 111. günde,

olmak üzere, Hücum Terapi olarak adlandırılan ilk 4 günlük başlangıç tedavisi uygulanır. Bu tedavinin ardından her 90 günde bir kez PRP adı verilen uygulamalar gerçekleştirilir. Koruma amaçlı yapılan bu işlemler, toplamda 8 seans olarak planlanır ve saçların her döngüsüne denk gelecek şekilde 2 yıl boyunca devam edilmektedir. Doktorun kararına göre Hücum Terapiler’de de PRP uygulanabilmektedir.

Doktorların tavsiyesi doğrultusunda 35 yaşı ve altı saç ekimi yaptıran kişilerde, saç ekimi sonrası saç mezoterapisi yapılması son derece faydalı olarak görülmektedir. Saç mezoterapisi sayesinde hem mevcut saçların dökülme olasılığı oldukça düşük seviyelere çekilir, hem de yeni saçların ömrünün uzaması ve sağlıklı bir şekilde çıkması sağlanır.

Nisan 20, 2018

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte saç ekimi yöntemlerinin gelişmesinin yanı sıra yapılan saç ekimi operasyonlarının kalıcılığını sağlamak ve ekilen saçların daha kısa sürelerde daha güçlü ve gür çıkmasını sağlamak amacı ile yöntemler geliştirilmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi de saç ekimi yapılacak hastanın kendisine ait yağ dokularının içeriğinden elde edilen kök hücreler ile daha güçlü yapılan bir sıvı yardımı ile saç ekimi yapılacak olan bölgeye enjekte edilerek ekim yapılacak alanın güçlenmesi ve ekilen saçların daha kolay tutunarak ve beslenerek ekilen saçın uzamasını kolaylaştıran organik saç ekimi adı verilen yöntemdir. Bu yöntem uygulanan kişilere yapılan saç ekiminin çok daha yüksek başarılar elde etmesini sağlamaktadır.

 

Saç ekim yöntemleri tüm dünyada yaygınlık göstermeye başlayan ve küçük cerrahi operasyon olarak bilinmektedir. Saç ekimi yapılacak kişiler artık saç ekim operasyonlarını gerçekleştirdikten sonra günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam etmektedir. Tıp alanında meydana gelen gelişmeler ile organik saç ekimi yöntemi ile daha sağlıklı ve daha başarılı operasyonlar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Daha güzel sonuçlar alabilmek adına kişilerin kendi sağlıklı saç çıkan bölgelerinden alınan yağ dokuları ile birlikte oluşturulan zengin mineralli sıvı açıklık bulunan bölgeleye enjekte edilerek uygulanmakta olup daha sonrasında saç ekim operasyonu gerçekleştirilmektedir. Böylelikle ekim yapılan bölgedeki saç kökleri daha çabuk ve daha kolay şekilde yerleşme göstererek daha kısa sürede iyileşme göstermektedir. Bunun yanı sıra ekilen alanda dökülme yaşanacak olan bölgede dökülmenin en az seviyelere inmesine yardımcı olmaktadır. Saç ekimi sonrası saç ekimi yapılan bölgede saçın kalıcı olabilmesi adına yağ ve kan akışı bakımından zengin olması ile başarı sağlandığı gözlemlenmiş olup bu koşul sağlandığı takdirde başarılı saç ekimleri gerçekleşmektedir.

Nisan 16, 2018

Saç ekimi kelleşme yaşayan bireyler için tekrardan eski ve canlı saçlarına kavuşmak için yapılan bir operasyon olup saç ekimi operasyonu sadece operasyonun yapıldığı tarih değil bir süreç olduğunu bilmek gerekmektedir. Saç dökülmesi ve kelleşme gerek kadın gerek erkek herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Saç dökülmesinin sebebi ise bazı hastalık durumları, çevresel faktörler, stres, yoğun yaşam ya da genetik olarak aileden kalıtsal olabilmektedir. Bu sebepler ile saç dökülmesi yaşayan kişiler tekrar eski saçlarına kavuşmak için saç ekimi operasyonunu tercih etmektedir. Saç ekim operasyonu öncesinde bu operasyonu gerçekleştirmek isteyen kişiler öncelikle alanında uzman bir hekime başvurarak saç ekimi operasyonu için uygun olup olmadığını öğrenmeli ve daha sonrasında uzman hekim tarafından muayene yapıldıktan sonra saç ekimi uygulanabileceğine karar verilmesi dahilinde saçsız bölgenin genişliğine göre hangi teknik ile uygulanacağına karar verilir.

Saç ekimi yapılmasına uygun bulunan hastalar için operasyon günü belirlenerek operasyon günü gerekli tetkikler yapıldıktan sonrasında saç ekimi operasyonu gerçekleştirilmektedir. Saç operasyonları saç ekimi yapılacak bölge büyüklüğüne göre değişiklik göstermekte olup bir ile üç seans arasında değişiklik göstermektedir. Saç ekim operasyonu gerçekleştikten sonra hastanın dikkatli olması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemini operasyonu gerçekleştiren hekimin yapması gerekmektedir. Bunun dışında ilk iki hafta da ekilen saçların yerleşmesi için oldukça önemli bir süreç olup bu süreçte hastanın hekimin söylediklerine uyması ve dikkatli olması gerekmektedir. Saç ekimi gerçekleştikten sonra hastaların akıllarındaki ilk soru saç ekiminden sonra saçlar ne zaman uzar? sorusu olmakta olup bu süreç kişiden kişiye değişiklik göstermekte olmak ile birlikte ilk iki haftalık süreç sonrasında saç ekimi yapılan kökler yerleşmeye başlamaktadır.

Mart 30, 2018

Saç ekimi işlemi saç kaybı yaşayarak bu durumun giderilmesi için adım attıkları bir işlemdir. Bu durumda da saç ekimi işlemi uzun vadede kişinin görüntüsünün tamamlanmasında önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Saç ekimi yaptıracak kişilerin daha olumlu bir sonuç elde edebilmesi için bazı hususları dikkate alması oldukça önemlidir. Bu hususların başında doktor seçimi gelmektedir. Bunun en temel sebebi ise doktor seçimi başarının seyrini etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Doktorun doğru analizleri ve doğru tekniği kullanması oldukça önemlidir. Bu durumda da başarının seyrini etkileyen doktora bağlı unsurlar arasında;

 • Doktorun doğru analiz sonucu doğru teknik seçmesi
 • Donör bölgesinden yeterli kökleri elde etmesi,
 • Elde edilen köklerin sayısında doğru kanal açımı
 • Saç yönünü doğru belirlemesi

oldukça önemlidir. Bu hususlar başarıda oldukça önemli noktalar iken bir de saç ekimi yaptıktan sonra ki süreçte fazlası ile önemlidir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin değerlendirilmesi durumunda saç ekimi operasyonu ciddi oranda bir olumluluk sağlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası başarının faktörünü arttıran en önemli unsurlardan birisi de doktor seçiminden sonra köklerin sabit bir şekilde korunabilmesidir. Sabit bir şekilde korunan kökler hızlı bir uzama gösterebilir iken dikkat edilmemesi durumunda saç ekimi başarılı bir sonucu beraberinde getirmeyecektir. Köklerin darbe görmemesi ve kanallara yerleşene kadar şapka, gözlük ve benzeri aksesuarların kullanımı en aza indirilmelidir. Aynı zamanda saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemi de oldukça önemlidir. Bu durumda da yıkama işlemi esnasında oldukça kibar hareketler ile tamamlamanız durumunda saç ekimi işlemi olumlu bir sonucu vererek 1.yılın sonunda başarılı bir ekim işlemini ortaya çıkarakcaktır.

Mart 29, 2018

Saç ekimi işlemi günümüzde kadınlara da erkeklere de gerçekleştirilebilen bir işlem olarak bilinmektedir. Saç ekimi işleminde kullanılan FUT, FUE, DHI teknikleri kullanılarak ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu teknikler ile en genel olarak;

 • Donör bölgesi belirlenir.
 • Donör bölgesinden kökler elde edilir.
 • Elde edilen köklerden saç ekimi yapılacak bölgenin sıklığına göre greft elde edilir.
 • Elde edilen greftlerin yerleştirilmesi için yetecek kadar kanal açılır.
 • Bu kanallar oldukça küçük ve greftlerin girebileceği kadar bir alandır.
 • Köklerin yerleştirilmesi ile de saç ekimi işlemi tamamlanmaktadır.

Bu şekilde gerçekleşen saç ekimi sonrasında birtakım unsurlar ile karşı karşıya gelinebilmektedir. Bu unsurlardan birisi de kabuklanmadır. Kabuklanma saç ekimi sonrasında gözlemlenebilen, fazlası ile olağan bir durumdur. Bu durumda kabuklanmalar kaşıntı faktörünü de beraberinde getirebilmektedir.  Kabuklanma yaklaşık 1 hafta içerisinde gözle görülür bir şekilde giderilebilmektedir. Ancak bu durumlarda kabuklanmaların yaralara dönüşmemesi için kaşıma eyleminin yapılmaması gerekmektedir. Bu eylemin yapılması sonucu kabuklar daha çok dikkat çekecek ve daha çok rahatsız edecektir.

Kabuklanmayı Geçirecek Faktörler

Kabuklanma olağan bir durum olsa dahi dikkat edilmemesi takdirde daha çok unsurların kişiye etki etmesine sebebiyet vermektedir. Kabuklanma faktörünü ilk olarak yıkama işlemi gidermektedir. Saç ekimi işleminden sonra yaklaşık 3 veya 4 gün içerisinde ilk yıkama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi aşamasında doktor tavsiyelerine dikkat edilir ise kabuklanma büyük oranda giderilmiş olacaktır. İlk yıkama esnasında kabuklara narin ve kibar olmanız hem köklerin sağlığı açısından hem de kabukların daha hızlı giderilmesi aşamasında büyük oranda etkili olacaktır. Yaklaşık olarak kişiden kişiye göre değişiklik gösteren kabuklanma ortalama 1 hafta içerisinde ciddi oranda etkisini kaybetmeye başlayacaktır.

 

 

Mart 25, 2018

Saç ekimi tedavisi çoğu kişi tarafından tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi olarak gözler önüne gelmektedir. Bunun başlıca nedenleri ise saç ekiminin herhangi bir ameliyat gerektirmemesinden kaynaklanmaktadır. Saç ekimi tedavisine başlamadan önce ilk olarak muayene olacak kişiler bilgilendirilir. Bu bilgilendirme tedavi süreci hakkında olmaktadır. Saç ekimi esnasında ufakta olsa bir acı hissedilir bu acının en aza indirilmesi için ilk başta gerekli tedbirler alınmaktadır. Saç ekim tedavisine başlamadan önce başın tamamı tıraş edilerek ilgili bölgeye kremle masaj şeklinde bir yumuşama sağlanır. Bunun ardından saç derisi yoğun bir buhar makinesi yardımı ile, buhara maruz bırakılır. Bu işlemler acı hissini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Son olarak anestezi uygulaması ile baş uyuşturulmaktadır. Bunun ardından tamamen dezenfekte edilen saç derisine saç ekim işlemi başlar. Bu işlemin süresi kullanılan makinalara ve tedavi edilen kişiye göre farklılık göstermektedir. Saç ekim işleminin ardından ise başta ağrılar meydana gelir. Bu ağrılar doktorun düzenli verdiği ilaçlar yardımıyla en hafife indirilebilir. Belirli bir süre bu şekilde devam eden tedavide hissedilen ağrı ve sancılar aşırı derecede değildir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminin ardından tedavinin uygulandığı bölgeye özel bir jel sürülür. Bu jel kafa da oluşturulan deliklerin enfeksiyon kapmasını engellemek amacı ile başa nakledilir. Bir süre bu jel yardımı ile korunan saç ekim bölgesi ilerleyen zamanlarda kendiliğinden iyileşmeye başlar. Bu aşamada da tozlu ortamlardan uzakta durmak kişinin yararına olacaktır. Ayrıca doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmanız baş ağrısı gibi temel sorunların azalmasına neden olacaktır. Saç ekimi tedavisi haftalarca süreceği için doktor tavsiyelerine uyulması en dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir.