Etiket: saç ekimi sonrası yapılmaması gerekenler

Eylül 5, 2018
saç ekimi sonrası yapılması gerekenler

Saç ekiminden sonra ki ilk 2 gün ve sonrası dönemi için kritik süreç başlamış olur. Bilhassa ilk iki gün doğru sonuçlar açısından saç ekim yapılan bölge ile saç alınan bölgeye dokunulmaması gerekmektedir.
Saç Ekiminden Sonra Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İşte madde madde yapılması ve yapılmaması gerekenler;

1- Saç ekimi sonrasında bölgede bir kısım sıkıntılar ilk günlerde oldukça doğaldır. Saç kökü alınan bölge ile saç ekimi yapılan bölgede görüntü netleşmemiştir. Bu yüzden bu bölgeye şapka takılması iyi bir tercih olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise şapkanın saç ekimi yapılan bölgeye değmemesi. Safari ve ya golf şapkaları bu konuda iş görmektedir.
2- Yine ilk 2 gün için uyumak önem arz eder. Yastığa bölgenin değmemesi oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple sert olmak koşulu ile küçük yastıklar tercih edilmelidir. Sırt üstü yatılabilir, saç kökü alınan bölgeye yatılabilir. Temizlik koşulları ve mikop kapmaması için ekim bölgesi yatakla ve yastıkla temas etmemelidir.
3- Kıyafet seçimi de saç bölgesine temas etmemelidir. Bu yüzden fermuarlı kıyafetler ve uzun kıyafetler yerine kısa ve boyun bölgesi açık kıyafetler ilk iki hafta kullanılmalıdır.
4- Yine saç ekimi sonrası ilk iki hafta spordan uzak durulmalıdır. Ağır sporlar ise ilk 2 ay için önerilmemektedir. Hafif aktiviteler ise 2 hafta sonunda yapılmasında sakınca olmaz. Sauna, hamam vs. gibi yerler de 2 hafta kullanılmamalı enfeksiyondan uzak; temiz ortamlarda bu iki afta geçirebilmelidir.
5- Yine saç ekimi sonrasında kuaför kullanımı konusu… Saç ekiminden sonra saçların makasla 15 gün sonunda alınmasında sakınca yoktur. Kuaförlük hizmetleri içinse 45 gün geçmesi gerekmektedir. Bu süredn sonra kuaföre gidebilir ve istediğiniz işlemi yaptırabilirsiniz.