Etiket: Saç Ekimi Sonrası Spor ve bakım

Ağustos 2, 2018

Saç ekiminde ve saç ekimi sonrasında birçok soru akıllara gelmektedir. Bu sorulardan bir tanesi de saç ekiminden sonra spor yapılıp yapılamayacağı hakkındadır. Yazımızda bu konu hakkında net bilgiler ile bu sorudan kurtulacaksınız.

Saç Ekiminde Fue Tekniği Sonrası Spor Yapılabilir Mi?

Öncelikle saç ekiminde birçok teknik olduğu bilinse de şuanda yaygın olarak uygulanan en başarılı teknik Fue ile saç ekimi tekniğidir. Bu teknikle birlikte eskiden toptan alınıp ekilen saçların olumsuz etkileri; tek tek alınarak çözülmüş ve daha sağlıklı sonuçlara yardımcı bir teknik olarak uygulanmaya başlanmıştır.
Tek tek alınıp ekilen saçlar eski tekniklere göre daha olumlu sonuçlar doğursa da, saç kökleri hem alındığı hem de dikildiği yerde belli bir iyileşme ve dirilme sürecine ihtiyaç duyulacaktır. Bu yüzden saç ekimi sonrasında ağır sporların yapılması tamamen yasaklanmaktadır. Fue tekniğinde ise ağır sporlara dönüş hızı diğerlerine göre daha hızlı olur. Bir hasta operasyon ardından günlük hayatına ağır sporlar yapmamak koşulu ile döner ve 2 aya kadar ağır sporları da yapmaya başlayabilir. Ağır sporlar saç köklerine zarar verme ihtimali oluşturacağından saç ekimi sonrası spor da hassasiyet çok önem arz eder.

Saç Ekiminde Fut Tekniği Sonrası Spor Yapılabilir Mi?

Bu sorunun cevabı Fue tekniğine göre benzerlik gösterse de, saç köklerinin tek tek alınmadan toplu alınıp ekilmesi sebebi ile iyileşme süreci daha yavaş olur ve bu teknikle saç ekimi yaptıranlar ağır sporlara daha geç dönebilirler. Her iki teknikle de hafif yürüyüşler yapılabilir ve saç köklerinin yerinde tam iyileşmesi beklenir. Bu yerleşme ve iyileşme süreci sonrasında ağır sporlar da dahil tüm faaliyetler sorunsuz olarak gerçekleştirilebilir. Saç ekimi sonrasında bakım ve spor konusunda doktor tavsiyeleri mutlaka harfiyen uygulanmalıdır.