Etiket: Saç ekimi sonrası ne yapılmalıdır

Mayıs 26, 2018

Saçların çabuk uzaması konusunda etkili birçok yöntem bulunmaktadır. Doğru yöntemler kullanarak hem sağlıklı hem bakımlı hem de uzun saçlara kısa sürede sahip olabilirsiniz. Saç uzatmak zannedildiği kadar zor bir şey değil. Bunun için saçlarımızın yapısını bozan şeylerden uzak durmamız gerekir. Bunların başında stres yer almaktadır. Stres dediğimiz duygu durum değişimi saçların yapısını önemli derecede etkilemektedir. Hata bazen saç dökülmelerine, egzama gibi deri hastalıklarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı stres ve depresyon gibi durumlardan uzak durmak gerekir.

Saç ekim operasyonlarında ve  genel olarak depresyon ruh hali içerisinde olduğumuz durumlarda saçlarımızda değişiklik yapmayı tercih ederiz. İçine bulunduğumuz ruh hali bizi bazı değişiklikler yapmaya iter. Bu nedenle saçlarımızı boyatırız, şeklini değiştiririz, boyunu kısaltır veya uzatırız. Kadınlar genel anlamda saçlarını kestirmeye kıyamadıkları için uzun saçı tercih ederler ve bunun için birçok farklı yollara başvururlar.

Yetişkin bir kadının saçları ayda ortalama 1,5 cm civarında uzar. Bunu gerçekleştirmek ve kolaylaştırma için ise aşağıda sıralayacağım bazı yöntemleri uygulamaya geçirirler. Bunları şöyle sıralayabiliriz; saç bakım küreleri uygulamak, saçlarınızı çok sık yıkamak, vitamin takviyesi almak ve  saçın yapısına uygun ve saçı besleyici saç kremler kullanmak,saç diplerine masaj uygulamak,saç için kullanılan kimyasal maddelerden uzak durmak,saç için kullanılan elektronik cihazlardan uzak durmak ve belki de önemlisi stresten uzak durmak vs. Bunların dışında saçlarınızın kısa sürede uzamasını istiyorsanız bol bol su tüketilmelidir. Günde ortalama 8 bardak civarında su tüketilmelidir. Su metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak toksinleri vücuttan uzaklaştırma özelliğine sahiptir. Bu da saçlarımızın hem güçlü bir yapıya sahip olmasını hem de sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Tükettiğimiz su bize şöyle bir fayda da sağlayacaktır. Saçlarımızın nemli kalmasını sağlayarak kurumalara ve saç kırılmalarına engel olacaktır.