Etiket: Saç Ekimi Sonrası hangi sporlar yapılabilir

Ağustos 3, 2018

Saç Ekimi öncesi kadar önemli olan saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler; saç ekimi işleminin sağlıklı sonuç vermesi açısından oldukça önemlidir. Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken konular arasında saç ekimi sonrası sporda vardır.

Saç Ekimi Sonrası Spor Nasıl Yapılır?

Saç ekimi sonrasında ağır aktiviteler ve spor kesinlikle yapılmamalıdır. Bunun en büyük sebebi yeni saç hücrelerinin alışma sürecidir. Ağır aktivitelerin dışında akla gelen hafif hareketler sıkıntı oluşturmaz aksine tavsiye edilir. Saç ekimi işlemi sonrası ilk iki ay birçok spor aktivitelerinden uzak kalmanız gerekebilir. Bunların başında ise vücut geliştirme, ağır koşular gelmektedir. Ayrıca diğer ağır sporlar da ilk iki ay yapılmamalıdır.
Saç ekimi sonrası spor ise hafif eforlar ile yapılmalıdır. Bunların başında ise yürüyüş ile birlikte kültür fizik hareketleri gelir. Isınma hareketleri ile birlikte yürüyüşler de sağlık açısından engel teşkil etmez. Bunun yanı sıra her durumda yüzme faaliyetlerini de kısıtlamanız gerekebilir.

Saç Ekimi Sonrası Spor Süreleri ve Aktiviteleri

Günlük yürüyüşlerin saç ekimi sonrasında sıkıntı çıkarmayacağını söylemiştik. Kros yani koşular ise ilk 30 gün sonunda yapılmaya başlanabilir. Yürüyüşler için de 4 güne kadar beklemeniz fayda sağlayacaktır. Kan dolaşımının ayarlanması yeni hücrelerinin vücutla adapte olması için spor süreleri büyük öneme sahiptir. Futbol, Voleybol, basketbol gibi sporlar ise ilk 2 ay boyunca yapılmamalı olası spor kazaların sonucundan ve aşırı kan dolaşımından yine kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra 2 hafta gibi süre sonunda yoga vb. sporları da günlük hayatta yapabilirsiniz. Basit hareketleri yapmak için de yani egzersiz tarzı hareketler için 2 hafta beklemenizde fayda var. Bunun yanı sıra meditasyon yapmak için de yürüyüşle birlikte hemen yapabilirsiniz.