Etiket: saç ekimi sonrası dökülme

Mart 22, 2018

Günümüzde birçok insan saç dökülmeleri ya da seyrelmeleri gibi durumlardan dolayı şikayetçi olmaktadır. Dökülen saçlardan sonra saçı tekrar çıkmayan insanlar için geliştirilmiş olan saç ekimi tedavisi, kalıcı bir çözüm olarak görülmektedir.

Saç ekimi işlemi, birçok farklı saç ekimi yöntemi kullanılması ile beraber yapılmaktadır. Saç ekiminde en sık kullanılan yöntem ise FUE tekniği ile saç ekimidir. Saç ekimi işlemi sonrasında birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de operasyonun sonrasında saç dökülmesinin yaşanıp yaşanmayacağıdır. Bu nedenle de hastaların tedirgin olması oldukça normal bir durumdur. Bunun yanı sıra saçın tekrar çıkacağı ya da çıkmayacağı da kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Saç ekimi sonrasında şok dökülme adı verilen bir sürece girilir. Bu süreçte saçlarda dökülme yaşanması gayet normal bir durumdur. Bazı kişilerde nadiren de olsa bu dökülme yaşanmayabilir. Bu da oldukça normal bir durumdur. Saç ekimi işlemi bittikten yaklaşık olarak 15 gün sonrasında şok dökülme görülmektedir. Bu dökülme ile saç ekimi yapılan bölgede yer alan saçların yüzde 80 kadarı dökülme durumuna maruz kalır. Ancak bu durum bir anda gerçekleşmez. Genel olarak bir ay içerisinde gerçekleşir. Sonrasında ise saç kökleri kendini yenileyecek ve tekrardan saçlar kalıcı bir şekilde çıkmaya başlayacaktır.

Saç Ekimi Sonrasında Neler Yapılmalı?

Saç ekimi işlemi yorucu bir işlem olduğundan dolayı, saç köklerinin dinlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle saç derisini yoracak ve zarar verecek aktivitelerden uzak durmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra stresli ve gergin ortamlardan uzak durmak da saç köklerinin kendini toparlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca doktorunuzun verdiği tavsiyeleri dinlemek ve ilaçları kullanmak da saç ekimi iyileşme sürecine olumlu olarak etki sağlamaktadır.