Etiket: Saç ekimi nasıl yapılır

Haziran 15, 2018

Saç ekimi yaptırmak için öncelikle kişilerin iyi bir hastane ve doktor bulmaları gerekmektedir. Saç ekimi için doğru hastane ve doktor bulunduktan sonra kişilerin saç ekimi operasyonundan önce bir takım şeyler yapması gerekmekte. Saç ekim operasyonundan önce kişiler kullandıkları içki sigara gibi maddelerin kullanımının operasyondan bir süre önce bırakılması gerekmektedir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalı ve vitamin ilaçları kullanılmamalıdır.  Tıraş olunmaması ve saçların temizlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir spreyin kullanılmaması ve operasyona tok karna girilmesi gerekmektedir. Operasyon kişinin saç köklerinin yoğun olduğu bölgeden saç köklerinin alınarak kellik sıkıntısı bulunan bölgeye enjekte edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Operasyon Sonrası İyileşme Süresi

Operasyon sonrasında kişiler ilk üç gün saçlarına su değdirmemeli ve dinlenmelidirler. Kişiler dışarıya çıkarken bir şapka kullanmalı ve kafalarını temiz tutmalıdır. Saç köklerinin iltihap kapması önlenmeli bunun için kullanılan şapkanın çok temiz tutulması gerekmektedir. Kişiler ameliyattan sonra geceleri uyurken sağ veya sola dönmemeli düz yatmalılar. Operasyondan sonra saçların ilk yıkanmasının hastanede gerçekleşmesi kişiler açısından daha rahat olmaktadır. Saç ekim operasyonu sonrası yaklaşık üç hafta sonra kişiler tıraş olabilmektedir. Tıraşın daha tecrübesi olan bir kişiye yaptırılması daha sağlıklı olacaktır. Saç ekimi operasyonu gerçekleştikten 1 ay sonra ekilen saçlar kökleri kafada kalarak dökülmeye başlar. Daha sonra dökülen saçlar yaklaşık olarak 1 yıl için de yeniden çıkmaya başlar ve kişiler kellik sorunundan kurtulmuş olmaktadır. Kellik sorunundan 1 seferde kurtulamayanlar 2. Veya 3. Seansı yaptırmasının herhangi bir sakıncası olmamaktadır.  Kişiler saç ekim operasyonları sonrası yaşam kalitelerini yükseltmekte ve karşı cinsle olan ilişkilerinde daha özgüvenli davranmaktadır. Böylece hayatlarına devam etmek ve saçlarıyla olan sorunlarını çözmekteler.

Haziran 13, 2018

Saç ekim operasyonları günümüz de saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için umut ışığı olmaktadır. Kişinin saçlarına kavuşması sağlar ve kişilerin yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişilerdeki saç problemi kişinin günlük yaşamını etkilemekte ve kişiler de özgüven eksikliği yaratmaktadır. Kişinin saç ekim operasyonu yaptırması sonucun da günlük yaşamın da ve özel ilişkilerin de özgüvenli, cesaretli yaşamalarını sağlamakta. Kişilerin saç ekimi yaptırmak için uygun hastane ve doktor bulmaları son derece önemlidir. Hastanenin kişinin saç ekimi operasyonu için önceden bir takım testler yapması gerekmekte. Bunlar arasın da kişinin saç ekimi yapılması işlemine uygunluğudur. Kişinin saç ekimi operasyonu yaptırmaya uygun olup olmadığını anlamak için kan testleri yapılmakta ve kişinin bir hastalığı olup olmadığı tespit edilmesi gerekmektedir. Kişinin saç ekimi operasyonuna uygun olduğu belirlendikten sonra kişi hastaneye alınarak saç ekimi operasyonu kişinin kendi saç kökleri alınarak gerçekleştirilmekte. Saç ekimi operasyonu kişinin kendisinden, doktorun belirlediği bölgeden örnek alınarak gerçekleştirilir. Doktorun belirlediği bölgeden alınan örnekler kişinin saç dökülmesi bulunan bölgelerine enjekte edilerek kişiler kellik sorunundan kurtarılır.

Operasyon Sonrası Bakım

Saç ekimi operasyonu kişilere yapıldıktan sonra doktorlar bir takım uyarılarda bulunmakta. Bu uyarılardan biri kişilerin operasyon yapıldıktan sonra 3 gün ekim yapılan bölgeye su değirmemeleridir. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için dikkat edilmesi gereken konulardan biriside saç ekilen bölgenin temizliğidir. Saç ekilen bölge kirden ve tozdan korunması için kişi dışarıya çıkarken bir şapka kullanmalıdır. Kişinin kullanacağı şapka kafasını sıkmamalı ve temiz tutulmalıdır. Kişinin operasyon sonrası uyarılara uyması halin de saçlarına sağlıklı bir şekil de kavuşması için hiçbir yoktur. Uyarılara uyulması halin de kişiler saçlarına kavuşarak yaşamlarına devam ederler.

Mayıs 30, 2018

Saç ekimi yapmaya karar verdiğimiz zaman dilimini dikkate alıp minumum bir hafta öncesinden alkol tüketmemiz ve sigarayı azaltmamızın sağlıklı sonuçlar doğurduğu bilinilir. Hastaneye giderken ya düğmeli yâda yakası bol kıyafetler seçmeliyiz ki; operasyon sonrası içinde dikkatli olmamız gerekir. Hafif bir kahvaltıyla operasyona girebiliriz. Operasyon süresince uyanık kalacağımız için genelde sıkılmamız adına koyu bir sohbetin oluştuğu, televizyon bile seyretme imkânımızın olduğunu hatırlatayım.

Saç ekiminin bilinen 2 yöntemi FUT ve FUE teknikleridir. Bu işlemlerden herhangi birisi yapılmadan önce saçlarımız özel traş makineleriyle 1 numaraya kısaltılır. Sadece lokal anestezinin yapıldığı yerde  hissizlik oluşacaktır.Bazı kişilerin operasyona veya iğneye olan fobilerinden dolayı, buna da çare olarak sedasyon uygulaması yapılır.İğnesiz ve lokal anestezi süresince uyutma metodudur.Buda nefes alma yöntemidir.operasyona alınan kişi öncelikle sedyeye yüz üstü yatırılır ve lokal anestezi yapılacak olan yer dezenfekte edilir.Daha sonra anestezi iğnelerle uyuşturulur.

FUT yöntemi 90 ‘ lı yıllarda sıkça kullanılan, ensemizden cerrahi kesi yoluyla ince bir şerit gibi derinin alınıp içerisinde bulunan saç köklerinin ayrıştırılması ve ekim için dikkatlice hazırlanma şeklidir. Genelde dikimden sonra ensemizde iz kaldığı görülmüştür. FUE yöntemi ise 2002 yılında tıp literatürüne girmesiyle ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen teknik olarak yerini almıştır. FUE yönteminde 2 sistem vardır. Manuel-punch ve mikromotorlu fue adındadır. Her ikisinde de saç kökleri tek tek gevşetilir ve sonrasındada micropen- set adında bir nevi cımbızla alınır.Adlarından da belli olduğu gibi gevşetme işlemi biri manuel biride motorlu bir cihaz sistemiyledir.Bir taraftan saç kökleri hazır hale getirilirken bir taraftan ekilecek olan yerde kanal açma işlemi sürer.Burda dikkat edilmesi gereken husus saçın başlangıç noktası olan ilk çizgi ve saçı yerleştirme şekli.Buda ayarlanabilinen bir husus nasıl olsa doktorla sohbet halindeyiz

Mayıs 26, 2018

Saçların çabuk uzaması konusunda etkili birçok yöntem bulunmaktadır. Doğru yöntemler kullanarak hem sağlıklı hem bakımlı hem de uzun saçlara kısa sürede sahip olabilirsiniz. Saç uzatmak zannedildiği kadar zor bir şey değil. Bunun için saçlarımızın yapısını bozan şeylerden uzak durmamız gerekir. Bunların başında stres yer almaktadır. Stres dediğimiz duygu durum değişimi saçların yapısını önemli derecede etkilemektedir. Hata bazen saç dökülmelerine, egzama gibi deri hastalıklarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı stres ve depresyon gibi durumlardan uzak durmak gerekir.

Saç ekim operasyonlarında ve  genel olarak depresyon ruh hali içerisinde olduğumuz durumlarda saçlarımızda değişiklik yapmayı tercih ederiz. İçine bulunduğumuz ruh hali bizi bazı değişiklikler yapmaya iter. Bu nedenle saçlarımızı boyatırız, şeklini değiştiririz, boyunu kısaltır veya uzatırız. Kadınlar genel anlamda saçlarını kestirmeye kıyamadıkları için uzun saçı tercih ederler ve bunun için birçok farklı yollara başvururlar.

Yetişkin bir kadının saçları ayda ortalama 1,5 cm civarında uzar. Bunu gerçekleştirmek ve kolaylaştırma için ise aşağıda sıralayacağım bazı yöntemleri uygulamaya geçirirler. Bunları şöyle sıralayabiliriz; saç bakım küreleri uygulamak, saçlarınızı çok sık yıkamak, vitamin takviyesi almak ve  saçın yapısına uygun ve saçı besleyici saç kremler kullanmak,saç diplerine masaj uygulamak,saç için kullanılan kimyasal maddelerden uzak durmak,saç için kullanılan elektronik cihazlardan uzak durmak ve belki de önemlisi stresten uzak durmak vs. Bunların dışında saçlarınızın kısa sürede uzamasını istiyorsanız bol bol su tüketilmelidir. Günde ortalama 8 bardak civarında su tüketilmelidir. Su metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak toksinleri vücuttan uzaklaştırma özelliğine sahiptir. Bu da saçlarımızın hem güçlü bir yapıya sahip olmasını hem de sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Tükettiğimiz su bize şöyle bir fayda da sağlayacaktır. Saçlarımızın nemli kalmasını sağlayarak kurumalara ve saç kırılmalarına engel olacaktır.