Etiket: Saç ekimi işlemi

Nisan 8, 2018

Saç ekimi işlemi dökülme seviyesi uygun, 22 yaşından büyük, genel sağlık durumu yeterli her bireyin yaptırabileceği bir işlemdir. Buna bağlı olarak dış etkenlere bağlı veya genetik yollar vasıtası ile saç kaybı yaşayan kişilerin doğru bir doktor seçimi ile saç ekimi işlemi için uygun bir aday haline dönüşmektedir. Saç ekimi işleminde donör bölgesinden elde edilen greftlerin açılan kanallara yerleştirilmesi sonucunda gerçekleşmesi ile birlikte oldukça kolay ancak bir o kadar da dikkat ve özen isteyen operasyondur. Bu operasyonlarda farklı teknikler ve yöntemler gelişme göstermiştir. Bu tekniklerden en çok bilineni ise FUT, FUE ve DHI teknikleridir. Bu teknikler ile birlikte donör bölgesi belirlenmektedir. Ancak donör bölgesinin belirlenmesi ile başarıyı en önemli oranda etkileyen faktör ise greft hesaplanmasıdır. Saç ekimi yapılacak bölgenin nasıl bir yoğunlukta olacağı greftin sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Greft hesaplanması yapılır iken saçlı ve saçsız bölge doğru analizler ile değerlendirilmektedir. Bu analizler doğrultusunda bölgeye ne kadar greftin yeterli olacağı doktor tarafından saptanmaktadır. Bu sebeple de greft sayısı oldukça önemli bir unsur haline gelmiştir.

Greft Sayısının Yanlış Hesaplanması

Greft sayısının yanlış hesaplanması başarının seyrini olumsuz bir duruma yöneltebilecek bir unsurdur. Bu sebeple gerekli tecrübeye sahip doktor tarafından değerlendirilmesi oldukça önem taşımaktadır. Eğer;

Gereğinden az greft toplanır ise;

  • Kel alan tam anlamı ile kapanmaz
  • İkinci bir saç ekimi gerekli bir olgu olur
  • Saç ekimi doğal bir görünüme erişemez

Gereğinden fazla greft toplanır ise;

  • Saç kökleri gereksiz bir şekilde toplanmış olur,
  • Eğer gereğinden sık yapılır ise doğal bir görünüm elde edilmez
  • Eğer ikinci bir ekim yapılacak ise donör bölge zayıf kalabilir.

Bu sebeple de doğru greft hesaplaması oldukça önemli bir hal almaktadır.

Nisan 7, 2018

Saç ekimi operasyonları, saç derisinin çeşitli bölgelerine uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın farklı sebepleri olabilmektedir. Bazı insanlarda alın bölgesine saç ekimi yapılması da bu durumun sebeplerinden bir tanesidir. Alın bölgesinde yer alan ön saç çizgisine saç ekim uygulamasının bazı sebepleri de bulunmaktadır.

Alın bölgesine saç ekiminin yapılmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi, estetik açıdan büyük bir öneminin olmasıdır. Çok hassas bir nokta olmasının yanı sıra alın genişliği, ön saç çizgisinin şekli ve duruşu kişinin yüzüne farklı karakteristik özellikler katmaktadır. Bunun yanı sıra yaşlı ya da genç görünmede de oldukça etkili bir etmendir. Bu nedenle de alın bölgesine yapılan saç ekimi, son derece dikkatli ve milimetrik hesaplarla yapılmalıdır. Zira göz önünde ve göz hizasında bir bölge olmasından dolayı ekstra bir önem konusu olmaktadır. Ayrıca genel olarak saç dökülmeleri alın bölgesinden başlamaktadır. Bunun yanı sıra geniş alınlı insanların estetik açıdan kötü bir görünüme sahip olmalarını düşünmeleri gibi nedenlerden dolayı alın bölgesine saç ekiminin yapılması, insanlar tarafından çok önemsenmektedir. Tüm bu nedenler göz önüne alındığında ve saç ekimi operasyonlarının daha çok estetik kaygılarla yapılması söz konusu olduğunda, alın bölgesi yüz güzelliğini ön plana çıkaran ve insanlarda oldukça fazla dikkat çeken bir bölge olması ile beraber, estetik açıdan güzel görünmesi herkesin istemekte olduğu bir durumdur.

Saç Ekimi Acı Verir Mi?

Cerrahi bir operasyon olmasına rağmen saç ekimi işlemi, acısız bir operasyondur. Kişiye yapılan lokal anestezi ya da sedasyonla beraber kişi operasyon esnasında hiçbir şekilde acı hissetmemektedir. Saç ekimi hızlı bir operasyon olması sayesinde de hastanın uyuşukluk süresi oldukça kısa sürmektedir.

Mart 26, 2018

Saç ekimi operasyonları, dökülen saçlara kalıcı çözüm olarak görülmektedir. Son derece etkili yöntemleri sayesinde saçların yeniden saç derisinde oluşması ve eski doğal görünümüne ulaşması söz konusu hale gelmektedir.

Saç ekiminin süresi, ekilecek olan greftlerin sayısı ve ekilecek bölgenin ne denli büyük olmasına göre değişim göstermektedir. Saç ekimi işlemi öncesinde saç derisinde yer alan bölgenin ve donör bölgede yer alan saç köklerinin sayısı da dikkate alınır ve saç kapasitesi çıkarıldıktan sonra kaç seans olacağı planlanmaktadır. Saç ekimi işlemi ekilecek greft sayısının değerlendirilmesinden sonra yaklaşık olarak 6 ila 9 saat arasında değişim göstermektedir. Ancak tabi ki uzman ekibin tecrübesi ve yeteneği doğrultusunda yine bu süre uzayabilir ya da kısalabilmektedir. Zira saç ekimi operasyonları son derece özellikli ancak küçük operasyonlardır. Bu nedenle de ekimi yapacak olan uzmanın oldukça dikkatli bir şekilde saç ekme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Günümüzde uzmanların tercihi olan FUE yöntemi ile saç ekimi, en kolay ve en pratik saç ekimi işlemidir. Bunun yanı sıra bu yöntem sayesinde hasta daha az acı hissi duymaktadır.

Saç ekimi seanslarının belirlenmesi konusunda kişinin bireysel özellikleri büyük bir etmendir. Saç yapısının yanı sıra teninin renginin uyumu ve donör bölgeden alınacak kıl köklerinin kalitesi, kişinin saç ekim işlemini uzatan ya da kısaltan etmenler arasında yer almaktadır.

Herkes Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Saç ekimi işlemi genel olarak saç dökülmesi görülen ve tekrar saç çıkmaması durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi işleminde yaş önemli bir faktördür. Çünkü saç ekiminin yapılacağı kişinin saç yapısında meydana gelen dökülme başka bir hastalıktan kaynaklı da olabilmektedir. Ancak bunun dışında saç dökülmesi yaşayan herkes saç ekimi yaptırabilmektedir.