Etiket: saç ekim operasyonları

Haziran 15, 2018

Saç ekimi yaptırmak için öncelikle kişilerin iyi bir hastane ve doktor bulmaları gerekmektedir. Saç ekimi için doğru hastane ve doktor bulunduktan sonra kişilerin saç ekimi operasyonundan önce bir takım şeyler yapması gerekmekte. Saç ekim operasyonundan önce kişiler kullandıkları içki sigara gibi maddelerin kullanımının operasyondan bir süre önce bırakılması gerekmektedir. Herhangi bir kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalı ve vitamin ilaçları kullanılmamalıdır.  Tıraş olunmaması ve saçların temizlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir spreyin kullanılmaması ve operasyona tok karna girilmesi gerekmektedir. Operasyon kişinin saç köklerinin yoğun olduğu bölgeden saç köklerinin alınarak kellik sıkıntısı bulunan bölgeye enjekte edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Operasyon Sonrası İyileşme Süresi

Operasyon sonrasında kişiler ilk üç gün saçlarına su değdirmemeli ve dinlenmelidirler. Kişiler dışarıya çıkarken bir şapka kullanmalı ve kafalarını temiz tutmalıdır. Saç köklerinin iltihap kapması önlenmeli bunun için kullanılan şapkanın çok temiz tutulması gerekmektedir. Kişiler ameliyattan sonra geceleri uyurken sağ veya sola dönmemeli düz yatmalılar. Operasyondan sonra saçların ilk yıkanmasının hastanede gerçekleşmesi kişiler açısından daha rahat olmaktadır. Saç ekim operasyonu sonrası yaklaşık üç hafta sonra kişiler tıraş olabilmektedir. Tıraşın daha tecrübesi olan bir kişiye yaptırılması daha sağlıklı olacaktır. Saç ekimi operasyonu gerçekleştikten 1 ay sonra ekilen saçlar kökleri kafada kalarak dökülmeye başlar. Daha sonra dökülen saçlar yaklaşık olarak 1 yıl için de yeniden çıkmaya başlar ve kişiler kellik sorunundan kurtulmuş olmaktadır. Kellik sorunundan 1 seferde kurtulamayanlar 2. Veya 3. Seansı yaptırmasının herhangi bir sakıncası olmamaktadır.  Kişiler saç ekim operasyonları sonrası yaşam kalitelerini yükseltmekte ve karşı cinsle olan ilişkilerinde daha özgüvenli davranmaktadır. Böylece hayatlarına devam etmek ve saçlarıyla olan sorunlarını çözmekteler.

Haziran 11, 2018

Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri de kellik sıkıntısıdır. Yaşları ilerledikçe saç dökülmesi yaşayan insanlar önceden buna bir çare üretemiyorlar kaderlerine razı geliyorlardı ancak modern tıbbın da gelişmesiyle birlikte artık bu sıkıntı da tarihe gömülmüş durumda. Çeşitli büyük uluslararası şirketlerin bir araya gelerek kurdukları , ürettikleri saç ekim şampuanlarının yanı sıra mikro cerrahi olarak saç ekim operasyonları da mevcuttur. Bu saç ekim operasyonlarına kimler başvurabilir? Bu tip operasyonlarda ne gibi yollar izleniyor? Nelere dikkat edilmelidir peki ?

Saç Ekim Operasyonlarına Giden Yol ve Adımları

Saç ekimi olaylarından biri, bir kişiden bir kişiye saç aktarma olayıdır . Bu operasyon yapılmadan önce saçı aktarılacak ve saç alacak kişi operasyondan önce sağlıklı bir operasyon olabilmesi için en az üç gün istirahat etmesi gerekmektedir. Operasyonun olacağı gün hafif yemekler yemeli kendisini kesinlikle strese sokup kasmamalıdır. Ayrıca operasyon günü kesinlikle saç ekim hastanesine geç kalmamalı vaktinde gitmelidir. Sonuçta bir şahsın herhangi bir kimsenin hakkını yemeye hakkı yoktur. Hastaneye geldikten sonra saç ektirilecek kişi kan testine tabii tutulup gerekli kontroller yapılmalıdır. Bu kan testi kontrol amaçlıdır hastanın büyük sıkıntılara gebe olmadığını tespit edebilmek için. Kan testi yerine getirildikten sonra Hasta onay kağıdını kontrol edilip hakkıyla sonuna kadar okunup imzalanması gerekmektedir. Bu yollar izlendikten sonra  nasıl bir saç istendiği planlanmalı ona göre hazırlıklar yapılmalıdır ve kesinlikle operasyondan kısa bir süre önce hasta kuaföre gitmemelidir. Ardından saç alacağı donör ile saç uyumu karşılaştırılır o doğrultuda hareket edilir. Bütün bu basit işlemler yapıldıktan sonra pürüz çıkmazsa operasyon aşamasına geçilir ,operasyon yapılır ve mağdur yeni saçlarına kavuşmuş olur.

Haziran 3, 2018

Saç ekimi ameliyatında alınan başarılı sonuçlar neticesinde sağlık sektöründe dünyada öncü ülkerden biri haline gelmiş vaziyetteyiz. Buna istinaden de yurt dışından ülkemize sayıları gittikçe artan bir talep oluşmuştur.

Doktorlarımızın genelinin ortak bakış açısı şudur ki, ” saç ekimi operasyonundan çekinen insanların ya iğne fobisi olduğu , ya saç ekimi operasyonundan sonra ortaya çıkan tablonun kötü göründüğü yada saç köklerinin alındığı yerin deformasyona uğrayıp orada oluşacak bir yara izi korkusudur.Tüm bunlarda bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır…”

Saç ekimi ameliyatından önce olmazsa olmazlardan şu hususları bilmemiz gereklidir.

1.Operasyonu yapacak kişinin doktor olması gerekliliği

2.Yardımın hemşire / sağlık memuru tarafından yapılması

3.Operasyonun tüm koşulları sağlandığı yerde olması gerekliliği

4.Operasyon sonrasındaki süreci gene doktorumuzun direktifleri doğrultusunda ilerletmemiz gerektiği.

Saç ekimi operasyonu ciddiye alınması gereken bir mevzudur.Alerji bir durumumuz varsa veya operasyon öncesi kullandığımız ilaç, vitamin gibi maddeleri doktorumuzla paylaşmalıyız.Özellikle yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları ile ilgili ilaç kullananlar bu durumu dikkate almalılar.Bilelim ki bazı hastalıklarımızın doktor nazarında uygulanacağı metodlar dahilinde kontrol altına alınıp, operasyona hazır hale gelebiliyoruz.

Bu standartlar göz ardı edildiği taktirde oluşabilecek olan problemler ;  saç kökü ekilen yerlerde yeterli sayıda çıkmaması veya tutmaması,ensemizden alınan tedbirsiz saç köklerinden dolayı oluşacak olan seyrekleşme,enfeksiyon kapması,saç ekimi yapılacak olan bölgede yapılan yanlış tasarım dan dolayı ortaya çıkan tuhaf tablo..Birden çim adam gibi olabiliriz.Bu tür sonuçlarla karşılaşacağımızı unutmayalım.Daha önce zor durumda kalan,psikolojisi yıpranmış kişilerden ders almalıyız.

Saç ekimi sırasında kafamızda oluşan ufak yaraların bir veya iki gün içerisinde kapandığını bir ağrı yada sızı etkisi yaratmadığı toplumumuz tarafından da bilinilir. Bu özelliklere sahip ve standartları yerine getirmiş ekiplerimize kendimizi teslim edebiliriz.

Mayıs 30, 2018

Saç ekimi yapmaya karar verdiğimiz zaman dilimini dikkate alıp minumum bir hafta öncesinden alkol tüketmemiz ve sigarayı azaltmamızın sağlıklı sonuçlar doğurduğu bilinilir. Hastaneye giderken ya düğmeli yâda yakası bol kıyafetler seçmeliyiz ki; operasyon sonrası içinde dikkatli olmamız gerekir. Hafif bir kahvaltıyla operasyona girebiliriz. Operasyon süresince uyanık kalacağımız için genelde sıkılmamız adına koyu bir sohbetin oluştuğu, televizyon bile seyretme imkânımızın olduğunu hatırlatayım.

Saç ekiminin bilinen 2 yöntemi FUT ve FUE teknikleridir. Bu işlemlerden herhangi birisi yapılmadan önce saçlarımız özel traş makineleriyle 1 numaraya kısaltılır. Sadece lokal anestezinin yapıldığı yerde  hissizlik oluşacaktır.Bazı kişilerin operasyona veya iğneye olan fobilerinden dolayı, buna da çare olarak sedasyon uygulaması yapılır.İğnesiz ve lokal anestezi süresince uyutma metodudur.Buda nefes alma yöntemidir.operasyona alınan kişi öncelikle sedyeye yüz üstü yatırılır ve lokal anestezi yapılacak olan yer dezenfekte edilir.Daha sonra anestezi iğnelerle uyuşturulur.

FUT yöntemi 90 ‘ lı yıllarda sıkça kullanılan, ensemizden cerrahi kesi yoluyla ince bir şerit gibi derinin alınıp içerisinde bulunan saç köklerinin ayrıştırılması ve ekim için dikkatlice hazırlanma şeklidir. Genelde dikimden sonra ensemizde iz kaldığı görülmüştür. FUE yöntemi ise 2002 yılında tıp literatürüne girmesiyle ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen teknik olarak yerini almıştır. FUE yönteminde 2 sistem vardır. Manuel-punch ve mikromotorlu fue adındadır. Her ikisinde de saç kökleri tek tek gevşetilir ve sonrasındada micropen- set adında bir nevi cımbızla alınır.Adlarından da belli olduğu gibi gevşetme işlemi biri manuel biride motorlu bir cihaz sistemiyledir.Bir taraftan saç kökleri hazır hale getirilirken bir taraftan ekilecek olan yerde kanal açma işlemi sürer.Burda dikkat edilmesi gereken husus saçın başlangıç noktası olan ilk çizgi ve saçı yerleştirme şekli.Buda ayarlanabilinen bir husus nasıl olsa doktorla sohbet halindeyiz

Nisan 28, 2018

Saç ekimi işlemi teknolojinin gelişmesi ile oldukça ileri teknolojiler kullanılarak yapılmakta olup hem iyileşme süresini kısaltmakta olup saç ekimi yapan kişilerin daha çabuk toparlanmalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda saç ekimi operasyonlarının daha başarılı ve yüzde yüze yakın sonuçlar alınmasına yardımcı olmaktadır. Saç ekimi yapılırken saç ekimi yapılacak kişilerin kendi donör bölgelerinden saç ekimi yapılacak olan bölgenin açıklığına göre ihtiyaç duyulan saç kökü kadar greft alınarak açıklık olan bölgeye nakledilmektedir. Bu işleme Transplantasyon adı verilmektedir. Saç ekimi operasyonları gibi operasyonlar dış doku nâkili olduğu için beraberinde bazı medikal komplikasyonlar taşımaktadır. Bu komplikasyonları engellemek ve yok olmasına yardımcı olmak amacı ile kişilerin kendi dokularından nakil yapılması oldukça önemlidir. Saç ekimi operasyonlarında öncelikle nakledilen dokunun bir an önce kan dolaşım sistemi ile buluşması oldukça önemlidir.

 

Yani temel amaç saç ekimi yapılan saç köklerinin en hızlı biçimde oksijen ile buluşması ve saçların yer edinmesinin hızlanmasını sağlamak ile birlikte saç köklerinin tutunmasını sağlamaktır. Eğer kişinin dolaşım bozukluğu yok ise nakledilen saç kökleri yüksek oranda beslenecektir. Hiperbarik Oksijen Tedavisi kanın taşıyabildiği oksijen miktarını arttırmak amacı ile yapılmakta olup saç ekimi yapılan saç köklerinin daha kolay ve daha hızlı bir şekilde tutunmasını sağlayacaktır. Saç ekimi yapılırken ekim yapılan derinin yaralanmasından kaynaklı olarak daha fazla oksijene ihtiyaç duymakta olup yara iyileşmeleri oksijene bağımlı bir süreçtir. Hiperbarik Oksijen Tedavisi yöntemi ile saç ekimi yapıldıktan sonra saç köklerinin yüksek oranlarda tutması sağlanmaya çalışılmakta olup aynı zamanda saç ekimi sonrası oluşan saç derisindeki kabuklanmaların daha hızlı iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu sayede saç ekimi yaptıran kişiler daha hızlı ve etkin sonuçlar ile karşılaşır.