Etiket: saç dökülmesi

Mayıs 16, 2018

Kadınlar ve erkekler arasında oldukça yaygın olan saç dökülmesi, genetiğe bağlı olduğu gibi dış etmenlere de bağlı olmaktadır. Erkeklerde Y kromozomu ile taşınan kellik nedeni ile erken yaşlarda saç dökülmesi görülebilmektedir. Bunun yanında stresli bir yaşam ve dengesiz beslenme sonucunda da saç kayıpları meydana gelmektedir. Saç sökülmesi sadece erkeklerde meydana gelmemekte ve günümüzde kadınların da karşılaşabileceği bir durum olmaktadır. Saç dökülmesi sonucunda erkeklerde ve kadınlarda büyük bir özgüven kaybı gelmekte ve doğal yöntemlere başvurabilmektedirler. Doğal yöntemler dahilinde saç dökülmesi biraz olsun azaltılabilmektedir. Fakat bu hiçbir zaman kalıcı bir yöntem olmamakta ve kalıcı olarak dökülen saçlar tekrardan yerine çıkmamaktadır. Saç dökülmesi sorunun önüne ise saç ekimi ile geçilmektedir. Saç ekimi sayesinde gür ve doğal saçlara kavuşmak mümkün olmaktadır.

Saç ekimi yaptırmak isteyen bireylerin ise akıllarına birçok soru takılmaktadır. Bu sorulardan biri ise saç ekiminin bir yan etkisi olup olmadığıdır. Saç ekiminin yan etkileri, tıbbi bir operasyon olması nedeni ile olabilmektedir. Fakat saç ekim işleminden bir süre sonra bu yan etkiler düzelmektedir. Saç ekiminin yan etkileri ise aşağıda ki maddelerde detaylı olarak verilmektedir.

 • Ekim yapılan bölgede bir takım kaşıntılar olabilmektedir. Bu kaşıntılar ise hiçbir şekilde ekim yapılan kişiyi korkutmamalıdır. Bu oldukça normal bir durum olmaktadır.
 • Ekim yapılan kişi, ekim işleminden sonra yeteri kadar dinlenmez ise yüz veya alın bölgesinde çeşitli şişlikler görülebilmektedir.
 • Ekim alanının temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Ekim yapılan bölge daha iyileşme aşamasında olması nedeni ile enfeksiyon riski bulunmaktadır.
 • Saç ekimi yapılan bölgede kabuklanmalar görülmektedir. Bu kabuklanmalar da oldukça normal bir durum olmaktadır.
 • Bazı saç ekimi yaptıran bireylerin ise göz çevrelerinde morarmalar görülebilmektedir.
Mart 27, 2018

Saç dökülmesi sorunu son zamanlarda kadın ve erkek cinsiyeti gözetmeksizin her yaş ve her cinsiyette karşımıza çıkan bir faktör haline gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise dış etkenlere veya strese bağlı olarak, aynı zamanda hastalıkların da belirli oranda etki gösterebildiği saç dökülmesi kalıcı nitelikte bir problemi ortaya çıkarmıştır. Bu faktöre bağlı olarak geliştirilen teknik ve yöntemler ile uzun vadede saçların eski doğallığına kavuşması muhtemel bir hale gelmiştir. Bu tekniklerden birisi olan FUT Tekniği saç ekimi işleminde kullanılan bir teknik olarak karşımıza çıkmıştır. FUT Tekniği diğer bilinen teknikler gibidir.

FUT Tekniği İle Saç Ekimi

Saç ekimi işleminde FUT Tekniğinde öncelikli olarak donör bölge belirlenmektedir. Bu bölge genel olarak ense bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölge ağrı ve sızı faktörünün en aza indirilmesi için lokal anestezi ile uyuşturulur. Uyuşturulan bölgeden yaklaşık olarak 15×2 cm olacak şekilde dikdörtgen bir şekilde kesi uygulanır. Bu boyut saç ekimi yapılacak bölgenin sıklığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Daha az bir greftin yeteceği bölgede daha az bir kesi işlemi gerçekleştirilir. Kesinin elde edildiği donör bölgesinden verimli greftlerin elde edilmesi için kökler ayrıştırılır.  Daha sonrasında elde edilen greft kadar kanal açılır. Kanallara büyük bir titizlikle açılan kanallara, elde edilen kökler yerleştirilerek saç ekimi işlemi tamamlanmış olur. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için;

 • 22 yaşından büyük olmanız,
 • Saç ekimi yapılacak alanda belirli bir seviyede dökülmenin gözlemlenmesi
 • Genel sağlık durumu yerinde olan
 • Kalıcı bir saç dökülmesi çeşidine sahip olması

gerekmektedir. Bu durumları karşılayan herkes FUT Tekniği ile saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmektedir. Saç ekimi işlemini gerçekleştiren kişiler daha sonrasında doğal bir görünüme kavuşabilmektedir.

Mart 26, 2018

Saç ekimi operasyonları, dökülen saçlara kalıcı çözüm olarak görülmektedir. Son derece etkili yöntemleri sayesinde saçların yeniden saç derisinde oluşması ve eski doğal görünümüne ulaşması söz konusu hale gelmektedir.

Saç ekiminin süresi, ekilecek olan greftlerin sayısı ve ekilecek bölgenin ne denli büyük olmasına göre değişim göstermektedir. Saç ekimi işlemi öncesinde saç derisinde yer alan bölgenin ve donör bölgede yer alan saç köklerinin sayısı da dikkate alınır ve saç kapasitesi çıkarıldıktan sonra kaç seans olacağı planlanmaktadır. Saç ekimi işlemi ekilecek greft sayısının değerlendirilmesinden sonra yaklaşık olarak 6 ila 9 saat arasında değişim göstermektedir. Ancak tabi ki uzman ekibin tecrübesi ve yeteneği doğrultusunda yine bu süre uzayabilir ya da kısalabilmektedir. Zira saç ekimi operasyonları son derece özellikli ancak küçük operasyonlardır. Bu nedenle de ekimi yapacak olan uzmanın oldukça dikkatli bir şekilde saç ekme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Günümüzde uzmanların tercihi olan FUE yöntemi ile saç ekimi, en kolay ve en pratik saç ekimi işlemidir. Bunun yanı sıra bu yöntem sayesinde hasta daha az acı hissi duymaktadır.

Saç ekimi seanslarının belirlenmesi konusunda kişinin bireysel özellikleri büyük bir etmendir. Saç yapısının yanı sıra teninin renginin uyumu ve donör bölgeden alınacak kıl köklerinin kalitesi, kişinin saç ekim işlemini uzatan ya da kısaltan etmenler arasında yer almaktadır.

Herkes Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Saç ekimi işlemi genel olarak saç dökülmesi görülen ve tekrar saç çıkmaması durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi işleminde yaş önemli bir faktördür. Çünkü saç ekiminin yapılacağı kişinin saç yapısında meydana gelen dökülme başka bir hastalıktan kaynaklı da olabilmektedir. Ancak bunun dışında saç dökülmesi yaşayan herkes saç ekimi yaptırabilmektedir.

Mart 20, 2018

Saç dökülmesi son zamanlarda kadınlarda da erkeklerde de rastlanabilen bir unsurdur. Saç dökülmesi dış faktörlere veya hastalıklara bağlı olarak gelişmektedir. Bu sebeple de saç köklerinin eski işlevini devam ettirmesi üzerine bölgesel kayıplar yaşanabilmektedir. Buna bağlı olarak saç ekimi işlemine ilgi gösteren hastalar FUT , FUE, DHI gibi teknikler ile birlikte saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Bu tekniklere bağlı olarak geliştirilen yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de tıraşsız saç ekimi işlemidir. Eski yöntemler kullanılarak bu işlemden önce saçlar tıraşlanarak kökler alınmakta idi. Tıraşsız saç ekimi ile birlikte artık sadece donör bölgesinde oldukça küçük bir alana tıraş işlemi gerçekleştirilmektedir. Tıraşsız saç ekimi;

 • Bölgesel Tıraşlama: Bölgesel tıraşlama 1000 ile 1500 greftin elde edilmesi gereken durumlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile donör bölgesinden yaklaşık 10×5 cm civarında bir bölge tıraşlanmaktadır. Bu bölgenin boyutu değişiklik gösterebilmektedir.
 • Tam Traşsız Saç ekimi: Özellikle uzun saçlı kadın veya erkek hastalar için gerçekleştirilen bir yöntemdir. Bu yöntemde FUE Tekniği kullanılmaktadır. Bu yöntemin kullanılmasında doktorun uygulayacağı analiz önemlidir.

Bununla birlikte diğer bölgelerin tıraş edilmemesi ile birlikte donör bölgesinden alınan kökler kanallara yerleştirilerek saç ekimi işlemi gerçekleştirilmektedir. Büyük bir hassaslıkla yerleştirilen köklerin tutunması ile birlikte saç en doğal görünümüne 1 yıl içerisinde ulaşmaktadır.

Tıraşsız Saç Ekiminin Avantajları

Tıraşsız saç ekimi saç ektirmiş görüntüsünü kamufle etmede oldukça başarılı bir yöntem olarak bilinmektedir. Aynı zamanda saç ekimi işlemi sonrasında da saç stilinde herhangi bir değişim meydana gelmemektedir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kadın hastaların da bu yöntem ile birlikte gönül rahatlığıyla saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmektedirler. Sadece bölgesel kayıp yaşayan hastaların ise uzun saçlarından vazgeçmeden bu işlemi gerçekleştirebilmektedir.

Mart 18, 2018

Saç dökülmesi son zamanlarda kadınların da erkeklerin de yaşadığı bir sorun olarak gündeme oturmayı başarmıştır. Saç dökülmesi ve kellik olarak adlandırılan durumu tetikleyen unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan birisi genetik kalıtım olarak bilinmektedir. Diğer bir unsur ise çeşitli hastalıklara bağlı olarak saçın dökülmesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda stres, yetersiz beslenme gibi unsurlarda kellik durumunu etkileyen faktörler arasında sayılmaktadır. Kaza ve yaralanma sonucu saç kayıpları da fazlası ile yaygın bir unsurdur. Bu durumlarda hastalar saç ekimi işlemini yaptırmaktadırlar. Saç ekimi işleminde kullanılan FUE tekniği, günümüzde sıkça başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. FUE ile saç ekiminde donör bölgesinden kökler alınmaktadır. Bu kökler 0.6 mm veya 0.7 mm’lik uçlar yardımı ile kanallara yerleştirilerek işlem tamamlanmaktadır. Oldukça kısa sürede gerçekleşen bu işlem beraberinde birden çok avantajlı durumu getirmektedir. FUE Tekniğinin avantajları ise şu şekildedir;

 • FUE Tekniğinde kesi ve dikiş gibi faktörlere ihtiyaç duyulmamaktadır.
 • FUE sonrasında kesi faktörünün kullanılmaması ile birlikte operasyon sonrası iz kalmamaktadır.
 • İyileşme süresi oldukça kısadır. Yaklaşık 7 ile 10 gün arasında iyileşme süresi tamamlanmaktadır. Bu süre hastanın durumuna ve kök yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Operasyon süresi oldukça kısadır. Ortalama 4 ile 8 saat arasında değişmektedir.

Bu avantajları sunması ile birlikte oldukça ilgi gören FUE Tekniği son zamanlarda tıp literatüründe oldukça önemli bir yere sahip olmuştur.

FUE Saç Ekimi Öncesi

FUE Tekniği ile gerçekleştirilecek olan saç ekimi işleminin başarı seyrini etkileyecek faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler ise öncesinde yapılacak hazırlıklardır.  Doktor öncelikli olarak saç dökülme tipini belirleyerek ona uygun tekniği tespit etmektedir. Daha sonrasında saç kaybı yaşanan bölgeye hangi sıklıkta saç ekileceği belirlenmektedir. Bu durumda doktor seçimi de büyük oranda önem taşımaktadır.

Mart 17, 2018

Saçlar görüntü unsurunda oldukça ön plana çıkmış bir faktör olması sebebi ile dökülen saçlara bir operasyon yapılması muhtemel bir durum haline gelmiştir. Saç ekimi işlemi de bu durumlarda gerçekleştirilen bir işlem olarak bilinmektedir. Saç ekimi için saçların belirli bir seviyede dökülmesi aynı zamanda dökülen saçların da yeniden aktiflik göstermemesi gerekmektedir. Kaza, yaralanma gibi durumlarda saç kaybı yaşandığında veya genetik yapılara bağlı olarak, strese bağlı olarak , çeşitli hastalıklar sebebi ile, çevresel faktörlere bağlı olarak dökülen saçların yeniden yerine getirilmesi gerektiğinde saç ekimi işlemi yapılmaktadır. Saç ekimi işleminde;

 • FUT Tekniği
 • FUE Tekniği 
 • DHI Tekniği

olmak üzere üç bilindik teknik kullanılmaktadır. Bu yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmesi beklenen saç ekimlerinde ise saç dökülme çeşidi de oldukça önemlidir. Saç dökülme tipleri ise;

 • Erkek tipi saç dökülmesi: Kalıcı bir dökülme çeşididir. Genetik olarak rastlanabilen bu dökülme çeşidi kadınlarda da rastlanabilen bir çeşittir.
 • Kadın Tipi Saç Dökülmesi : Kafa üzerinde genellikle belirli bölgelerde saç kaybı yaşanmaktadır.
 • Bölgesel Saç Dökülmesi : Bölgesel olarak dökülmenin gözlemlendiği bir tip olarak bilinmektedir.

şeklindedir. Bu dökülme tipleri ile karşı karşıya gelmiş olan kişiler uzun vadede olumlu bir sonuç elde edebilmek için saç ekimi işlemini gerçekleştirmektedirler. Bu işlemi gerçekleştiren kişiler yaklaşık 1 yıl içerisinde saçlarının son görüntüsüne ulaşabilmektedirler. Geliştirilen teknikler ile birlikte saçlar 1 yılın sonunda oldukça doğal bir görünüm elde edebilmektedirler.

Saç Ekimini Kimler Yaptırabilir

Saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmek için uygun bir saç dökülme çeşidine sahip olan, 22 yaşından büyük kişiler saç ekimi işlemini yaptırabilmektedir. Ancak kaza ve yaralanmalar sonucu saç kaybı yaşayan kişiler 22 yaş kriteri ile değerlendirilmemektedirler. Aynı zamanda saç dökülme seviyesi uygun olan kişiler de saç ekimi işlemini yaptırabilmektedirler.

Mart 15, 2018

Saç görüntünün en tamamlayıcı unsuru olduğu için zaman içerisinde gerek dış etkenlere gerekse genetik faktörler ile saç kaybı yaşayan kişiler saç ekimine yönelmektedir. Saç ekimi işlemi de bu yönde fazlası ile gelişme göstererek, farklı tekniklerin gelişmesi ile birlikte yeni yöntemlerinde kullanılmasıyla daha da dikkat çekmeye devam etmektedir. Bu yöntemlerden birisi de DHI tekniğidir. DHI tekniğinin yapım aşamaları;

 • Lokal anestezi ile uyuşturulan donör bölgesinden saç kökleri özel medikal araçlar ile toplanmaktadır. Donör bölgesi olarak genellikle ense bölgesi tercih edilmekle birlikte, göğüs, koltuk altı bölgeleri de donör bölgesi olarak kullanılabilmektedir.
 • Toplanan köklerden greftler elde edilmektedir. Greftlerin elde edilirken bölge için ne kadar greftin yeterli olacağı önceden belirlenmektedir.
 • Elde edilen greftler ayrıştırma işlemine tabii tutulur. Bunun en temel sebebi ise köklerin hazır hale gelmesi gerekmektedir. Verimli köklerin elde edilmesinde bu işlem oldukça önemlidir.
 • Hazır hale getirilen kökler, implanter adı verilen medikal cihaza yerleştirilir. Medikal cihaza yerleştirilen bu kökler yerleştirilmesi için hazır hale getirilir.
 • Kalem görünümlü bu cihaza yerleştirilen kökler saç ekiminin ihtiyaç duyulduğu bölgeye gerekli sıklıklarla yerleştirilir.

şeklindedir. Bu şekilde gerçekleştirilen DHI tekniği birden çok avantajı da beraberinde sunmaktadır. Bu avantajlardan birisi de daha sık ve daha doğal bir görünüm elde etmek oldukça kolaydır. Aynı zamanda özel aletler ile ayrıştırma işleminin gerçekleştirildiği için kök kaybı en aza inmektedir. Daha kaliteli köklerin elde edilmesi ile birlikte, daha sık ve daha doğal bir görüntünün elde edilmesinde yerleştirilen açı bakımından daha büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda kalem benzeri bir araç ile ekilen kökler, kök boyutunda kanallara yerleştirildiği için en az hasarla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler bu tekniğe oldukça ilgi göstermektedir.