Etiket: Ne Yapılmalıdır?

Eylül 2, 2018
saç ekiminde 10. gün

Saç ekiminde merak edilen ve sıkça sorulan sorulardan bir tanesi, saç ekiminde 10. Gün sonunda saçlarım nasıl olmalıdır? Sorusudur. Saç ekimi her aşaması ayrı bir dönem demektir, en fazla zorluk ise ilk iki ayda görülecektir. Bu kapsamda ilk günlerinde önemi oldukça fazladır. İlk günlerde ki hassasiyet ile saç ekiminden sonraki kritik günler sağlıklı ve verimli atlatılır. Dikkat edilmesi gerekenleri bilmeli ve bu hassas saç ekimi işlemi ile birlikte doktor tavsiyelerine riayet edilmelidir.

Saç Ekiminde 10. Gün Nasıl Olur, Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk günlerin kabuklanma sıkıntısı artık bitmeye yüz tutar. Yani ense köklerinde kalan kabuklanmalar artık tamamen ya geçmiştir ya da geçecektir. Cildiniz kaybolan saçların yerini doldururken aynı zamanda ekim yapılan bölgede de saç kökleri canlanmaya başlayacaktır.
Kişiden kişiye farklılık gösteren saç ekimi sonrası sürecin ödem ile birlikte de seyretmesi gözlemlenebilir. Kimi insanlarda ödem fazla olur kimilerinde ya olmaz ya da çok az görülür. Genel olarak herkes de olması beklenir.
Saç ekiminde 10. Gün ve sonrasında şişlikler artık görülmez. Saç ekimi yaptıran kişi saç ekimi sonrası sürece iyice alışmış olacaktır ve ağır sporlar hariç günlük hayatına sıkıntısız devam edebilecektir.
Saç ekiminde 10. Gün sıkıntısı isegenelde saç ekim bölgesinde hissedilen tuhaf hislerdir. Yani kişi zaman zaman uyuşma, titreme gibi bölgelerde hassasiyete bağlı reaksiyonlar görebilir. Bu durumda telaş etmemeli kısa sürede bu uyuşmalarında geçeceği bilinmelidir. Saç ekiminde his kaybı genel de ilk hafta sonunda başlar ve 14 güne kadar tamamen yok olur bu durumda telaş etmemek yine çok önemlidir. Başta ifade ettiğimiz kabuklanma ise tamamen iyileşmese de iyileşmeye başladığını kişiler artık kendide fark eder.