Etiket: Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri nelerdir

Temmuz 23, 2018
Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Saç Ekimi
Öncelikle saç dökülmesi hemen hemen tüm kişilerde az da olsa görülen bir sıkıntı olarak karşımıza çıkar. Erkeklerde kellik dediğimiz, saçın bölgede tamamen çıkmaması durumları gibi durumlar kadınlarda oldukça az görülür. Kadınlarda ise kellik çok nadir olsa da dökülmeler ile seyreklik yaşanabilir.
Saç dökülmesi kadınlar açısından rahatsız edici bir durumdur. Kimi kadınlar bu sıkıntıdan kaynaklı psikolojik sıkıntılara maruz kalabilirler. Bunun için sıkıntıya girmeden alacağınız tedbirler mevcuttur. İlk bilmeniz gereken şey ise saç dökülmelerinin normal olabileceğidir. Kadınların saç dökülmesi en sık 30 yaşlarından sonra ve yoğun olarak menopoz dönemlerinde olur. Bunun haricinde saç dökülme sıkıntınız çok fazla ise yazımızda çözümler bulabilirsiniz.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda erkekler kadar kelliğe varmasa da; saç dökülmesi erkekler kadar gözlemlenir. Bunun nedenleri arasında ilk sırada kalıtsal özellikler gelmektedir. Diğer saç dökülmesi sebepleri ise; stres, menopoz, hamilelik ve doğum, hormonsal değişiklikler. Bu durumlarda kadınların saçları seyrelir.

Saç Dökülmeniz Normal Mi?

Saç uzaması 3’e ayrılır. İlk aşama “anajen” denilen büyüme evresidir. Saçların “anajen” durumu 2 yılı bulabilir. Dinlenme dönemi olarak bilinen “telojen” dönemi ise 4 ayı bulabilir. Son evre ise dökülme evresi olacaktır ve bu durumda “katajen” olarak adlandırılır. Saçların ömrü artık bitmiştir ve %2 ye kadar olan kısmı dönüşümlü doğal bir dökülme aşaması yaşanır. Bu da rakamsal olarak günlük 150 saç teline kadar dökülmeler katajen olarak yani normal saç dökülmesi olarak görülmektedir. Kadınların bir kısmı bu aşamada bile anormal bir durum var gibi kendi kendilerini sıkıntıya sokabilir. Bazı dönemlerde saç dökülmesi artabilir ve bakımsız kaldığında yine bu dökülmeler de sıklaşabilir. Bunun için ani dökülmeler dışında endişe etmemek gerekir. Her durumda saç seyrelmesi ya da kellik durumları bile bir şekilde oluşsa saç ekimi ile bunun önüne geçilebileceği asla unutulmamalıdır.