Etiket: FUT

Mart 29, 2018

Saç ekimi işlemi günümüzde kadınlara da erkeklere de gerçekleştirilebilen bir işlem olarak bilinmektedir. Saç ekimi işleminde kullanılan FUT, FUE, DHI teknikleri kullanılarak ekim işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu teknikler ile en genel olarak;

  • Donör bölgesi belirlenir.
  • Donör bölgesinden kökler elde edilir.
  • Elde edilen köklerden saç ekimi yapılacak bölgenin sıklığına göre greft elde edilir.
  • Elde edilen greftlerin yerleştirilmesi için yetecek kadar kanal açılır.
  • Bu kanallar oldukça küçük ve greftlerin girebileceği kadar bir alandır.
  • Köklerin yerleştirilmesi ile de saç ekimi işlemi tamamlanmaktadır.

Bu şekilde gerçekleşen saç ekimi sonrasında birtakım unsurlar ile karşı karşıya gelinebilmektedir. Bu unsurlardan birisi de kabuklanmadır. Kabuklanma saç ekimi sonrasında gözlemlenebilen, fazlası ile olağan bir durumdur. Bu durumda kabuklanmalar kaşıntı faktörünü de beraberinde getirebilmektedir.  Kabuklanma yaklaşık 1 hafta içerisinde gözle görülür bir şekilde giderilebilmektedir. Ancak bu durumlarda kabuklanmaların yaralara dönüşmemesi için kaşıma eyleminin yapılmaması gerekmektedir. Bu eylemin yapılması sonucu kabuklar daha çok dikkat çekecek ve daha çok rahatsız edecektir.

Kabuklanmayı Geçirecek Faktörler

Kabuklanma olağan bir durum olsa dahi dikkat edilmemesi takdirde daha çok unsurların kişiye etki etmesine sebebiyet vermektedir. Kabuklanma faktörünü ilk olarak yıkama işlemi gidermektedir. Saç ekimi işleminden sonra yaklaşık 3 veya 4 gün içerisinde ilk yıkama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi aşamasında doktor tavsiyelerine dikkat edilir ise kabuklanma büyük oranda giderilmiş olacaktır. İlk yıkama esnasında kabuklara narin ve kibar olmanız hem köklerin sağlığı açısından hem de kabukların daha hızlı giderilmesi aşamasında büyük oranda etkili olacaktır. Yaklaşık olarak kişiden kişiye göre değişiklik gösteren kabuklanma ortalama 1 hafta içerisinde ciddi oranda etkisini kaybetmeye başlayacaktır.