Etiket: Fut tekniği

Mart 27, 2018

Saç dökülmesi sorunu son zamanlarda kadın ve erkek cinsiyeti gözetmeksizin her yaş ve her cinsiyette karşımıza çıkan bir faktör haline gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise dış etkenlere veya strese bağlı olarak, aynı zamanda hastalıkların da belirli oranda etki gösterebildiği saç dökülmesi kalıcı nitelikte bir problemi ortaya çıkarmıştır. Bu faktöre bağlı olarak geliştirilen teknik ve yöntemler ile uzun vadede saçların eski doğallığına kavuşması muhtemel bir hale gelmiştir. Bu tekniklerden birisi olan FUT Tekniği saç ekimi işleminde kullanılan bir teknik olarak karşımıza çıkmıştır. FUT Tekniği diğer bilinen teknikler gibidir.

FUT Tekniği İle Saç Ekimi

Saç ekimi işleminde FUT Tekniğinde öncelikli olarak donör bölge belirlenmektedir. Bu bölge genel olarak ense bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölge ağrı ve sızı faktörünün en aza indirilmesi için lokal anestezi ile uyuşturulur. Uyuşturulan bölgeden yaklaşık olarak 15×2 cm olacak şekilde dikdörtgen bir şekilde kesi uygulanır. Bu boyut saç ekimi yapılacak bölgenin sıklığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Daha az bir greftin yeteceği bölgede daha az bir kesi işlemi gerçekleştirilir. Kesinin elde edildiği donör bölgesinden verimli greftlerin elde edilmesi için kökler ayrıştırılır.  Daha sonrasında elde edilen greft kadar kanal açılır. Kanallara büyük bir titizlikle açılan kanallara, elde edilen kökler yerleştirilerek saç ekimi işlemi tamamlanmış olur. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için;

 • 22 yaşından büyük olmanız,
 • Saç ekimi yapılacak alanda belirli bir seviyede dökülmenin gözlemlenmesi
 • Genel sağlık durumu yerinde olan
 • Kalıcı bir saç dökülmesi çeşidine sahip olması

gerekmektedir. Bu durumları karşılayan herkes FUT Tekniği ile saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmektedir. Saç ekimi işlemini gerçekleştiren kişiler daha sonrasında doğal bir görünüme kavuşabilmektedir.

Mart 14, 2018

Günümüzde yaşam koşularının değişmesi sonucunda saç dökülmesi problemi sıkça karşılaşılan bir durum olmaktadır. Saçlar dış görünümün olmazsa olmaz unsurları arasında yer aldığından dolayı saç kayıpları yaşayan bireylerde fazlasıyla özgüven kaybı görülmektedir. Bu sorun ile karşı karşıya gele bireyler için saç ekimi yapılmaktadır. Saç ekimi ile kalıcı olarak kaybedilen saçlara yeniden kavuşulmaktadır. Saç ekimi ise temelde iki yönteme ayrılmaktadır. Bu yöntemler ise

 1. Fut Tekniği
 2. Fue Tekniği olmaktadır.

Fut tekniği ise günümüzde bazı durumlar dışında kullanılmamaktadır. Saç ekiminde ise saçlar genellikle ense bölgesinden alınmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise burada bulunan saç köklerinin daha sağlam olmasıdır. Fut tekniğinde ense bölgesi kesilir ve buradan deri şerit halinde çıkarılır. Daha sonra ise çıkarılan deri saç folikülü içeren parçalara ayrılmaktadır. Ekim yapılacak bölgede ise kanallar açılır ve saç folkülleri buraya ekilir.

Fue tekniğinde ise ense bölgesinde yer alan saçlar özel kalemler ile çıkarılmaktadır. Daha sonra ise deriden ayrılarak greftler elde edilmektedir. Saç ekimi yapılacak alanda ise kanallar açılmaktadır. Açılan kanallara ise ekim işlemi gerçekleşmektedir.

Fut ve Fue Tekniğinin Karşılaştırılması

 • Fut tekniğinde dikiş izi nadirde olsa kalmaktadır. Fue tekniğinde herhangi bir iz kalmamaktadır.
 • Fut tekniğinin işlem süresi Fue tekniğine göre daha uzun olmaktadır.
 • Fut tekniğinde dikiş olduğundan dolayı günlük yaşama hemen dönülmemektedir. Fakat Fue tekniğinde anında günlük yaşama dönülmektedir.
 • Fut tekniğinde alınan köklerin hepsi ekilemezken, Fue tekniğinde %100 oranında ekim işlemi gerçekleşmektedir.
 • Fut tekniğinde ekim sonrasında çok sancılı ağrılar gerçekleşirken, Fue tekniğinde yaşanmamaktadır.
 • Fut tekniğinde saçların kesilmesine gerek duyulmamaktadır. Fakat Fue tekniğinde saçlar kısaltılmaktadır.
 • Maddi açıdan bakıldığında ise Fut tekniği Fue tekniğinden daha ucuz bir işlemdir.