Etiket: FUT Tekniği Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Haziran 5, 2018

Saç ekimi uygulamaları, günümüzde iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar FUE saç ekimi uygulaması ve ayrıca FUT saç ekimi uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Fut yöntemi kapsamında saç köklerinin toplanması işlemi amacı ile öncelikli olarak donör, yani saç köklerinin alınacağı bölge lokal bir anestezi uygulaması ile uyuşturulmaktadır. Sonrasında da operasyon anında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmemekte ve daha rahat bir uygulama söz konusu olmaktadır. Saç ekimi yöntemleri içerisinde bulunan bu özel yöntem dahilinde uyuşturulan ense bölgesinde yaklaşık olarak 15 santimetreye 2 santimetre büyüklüğüne sahip olan bir deri parçası kesilmekte ve bu deri parçası çıkartılmaktadır. Kesilecek bölgenin boyutu, ekim yapılacak olan saç kökü sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Saç Ekimi Sonrası

Çıkarılan deri üzerindeki saç kökleri, uzman hekimler tarafından titiz bir çalışma ile ayrıştırılmakta ve bu yol ile de ekime hazır hale getirilerek petri ismindeki kaplara yerleştirilmektedir. Ardından bu greftler, yani saç kökleri, lokal anestezi ile uyuşturulmuş olan ekim alanına ekilmektedir. Bu noktada kanal açma işlemi, yine uzman hekimler tarafından titizlikle yapılmaktadır. Kanal açma işlemi, saçların doğal uzama açılarının hesaplanması ile gerçekleştirilmekte ve özel uçlu iğneler ile tamamlanmaktadır. Ardından da ekimi yapılacak olan saç kökleri bu iğneler ile ekim alanına ekilmekte ve sonrasında da tedavi tamamlanmaktadır.

Tedaviden sonra saç ekimi yan etkileri görülebilir. Bunlar kızarıklık, hafif kanama ve bunun gibi yan etkiler görülebiliyor. Aynı zamanda belirli bir süre sonra şok dökülme ile ekilen saçlar dökülmekte ve bu aşama sonrasında da doğal uzama şeklinde yeni saçlar uzayarak doğal bir görünüm elde edilebilmektedir. Tedavi süresi ise bazı etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor.