Etiket: FUT Tekniği ile saç ekimi

Haziran 5, 2018

Saç ekimi uygulamaları, günümüzde iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar FUE saç ekimi uygulaması ve ayrıca FUT saç ekimi uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Fut yöntemi kapsamında saç köklerinin toplanması işlemi amacı ile öncelikli olarak donör, yani saç köklerinin alınacağı bölge lokal bir anestezi uygulaması ile uyuşturulmaktadır. Sonrasında da operasyon anında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmemekte ve daha rahat bir uygulama söz konusu olmaktadır. Saç ekimi yöntemleri içerisinde bulunan bu özel yöntem dahilinde uyuşturulan ense bölgesinde yaklaşık olarak 15 santimetreye 2 santimetre büyüklüğüne sahip olan bir deri parçası kesilmekte ve bu deri parçası çıkartılmaktadır. Kesilecek bölgenin boyutu, ekim yapılacak olan saç kökü sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Saç Ekimi Sonrası

Çıkarılan deri üzerindeki saç kökleri, uzman hekimler tarafından titiz bir çalışma ile ayrıştırılmakta ve bu yol ile de ekime hazır hale getirilerek petri ismindeki kaplara yerleştirilmektedir. Ardından bu greftler, yani saç kökleri, lokal anestezi ile uyuşturulmuş olan ekim alanına ekilmektedir. Bu noktada kanal açma işlemi, yine uzman hekimler tarafından titizlikle yapılmaktadır. Kanal açma işlemi, saçların doğal uzama açılarının hesaplanması ile gerçekleştirilmekte ve özel uçlu iğneler ile tamamlanmaktadır. Ardından da ekimi yapılacak olan saç kökleri bu iğneler ile ekim alanına ekilmekte ve sonrasında da tedavi tamamlanmaktadır.

Tedaviden sonra saç ekimi yan etkileri görülebilir. Bunlar kızarıklık, hafif kanama ve bunun gibi yan etkiler görülebiliyor. Aynı zamanda belirli bir süre sonra şok dökülme ile ekilen saçlar dökülmekte ve bu aşama sonrasında da doğal uzama şeklinde yeni saçlar uzayarak doğal bir görünüm elde edilebilmektedir. Tedavi süresi ise bazı etkenlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Mart 27, 2018

Saç dökülmesi sorunu son zamanlarda kadın ve erkek cinsiyeti gözetmeksizin her yaş ve her cinsiyette karşımıza çıkan bir faktör haline gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise dış etkenlere veya strese bağlı olarak, aynı zamanda hastalıkların da belirli oranda etki gösterebildiği saç dökülmesi kalıcı nitelikte bir problemi ortaya çıkarmıştır. Bu faktöre bağlı olarak geliştirilen teknik ve yöntemler ile uzun vadede saçların eski doğallığına kavuşması muhtemel bir hale gelmiştir. Bu tekniklerden birisi olan FUT Tekniği saç ekimi işleminde kullanılan bir teknik olarak karşımıza çıkmıştır. FUT Tekniği diğer bilinen teknikler gibidir.

FUT Tekniği İle Saç Ekimi

Saç ekimi işleminde FUT Tekniğinde öncelikli olarak donör bölge belirlenmektedir. Bu bölge genel olarak ense bölgesi olarak bilinmektedir. Bu bölge ağrı ve sızı faktörünün en aza indirilmesi için lokal anestezi ile uyuşturulur. Uyuşturulan bölgeden yaklaşık olarak 15×2 cm olacak şekilde dikdörtgen bir şekilde kesi uygulanır. Bu boyut saç ekimi yapılacak bölgenin sıklığına göre değişiklik gösterebilmektedir. Daha az bir greftin yeteceği bölgede daha az bir kesi işlemi gerçekleştirilir. Kesinin elde edildiği donör bölgesinden verimli greftlerin elde edilmesi için kökler ayrıştırılır.  Daha sonrasında elde edilen greft kadar kanal açılır. Kanallara büyük bir titizlikle açılan kanallara, elde edilen kökler yerleştirilerek saç ekimi işlemi tamamlanmış olur. Ancak bu işlemi yapabilmeniz için;

  • 22 yaşından büyük olmanız,
  • Saç ekimi yapılacak alanda belirli bir seviyede dökülmenin gözlemlenmesi
  • Genel sağlık durumu yerinde olan
  • Kalıcı bir saç dökülmesi çeşidine sahip olması

gerekmektedir. Bu durumları karşılayan herkes FUT Tekniği ile saç ekimi işlemini gerçekleştirebilmektedir. Saç ekimi işlemini gerçekleştiren kişiler daha sonrasında doğal bir görünüme kavuşabilmektedir.