Etiket: FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

Nisan 18, 2018

Saç dökülmesi ve kellik denildiği zaman erkekler akla gelse bile kadınlarda da görülmekte olup, saç dökülmesinin sebepleri arasında geçirilen bazı hastalıklar, çevresel faktörler, yaşam koşulları ve genetik sebepler olabilmektedir. Bu sebeplerden herhangi biri nedeni ile saç kaybı yaşayan kişilerin eski saçlarına kavuşması teknolojinin de ilerlemesi ile artık oldukça kolay olmakta olup saç ekimi operasyonu ile mümkün hale gelmiştir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin bunun için öncelikle alanında uzman bir hekime danışarak saç ekimi için uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise saç ekim operasyonu gerçekleştirilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile saç ekimi yöntemleri de gelişmiş olup daha kolay işlem yapılabilmektedir. Saç ekimi yöntemleri arasında günümüzde en sık tercih edilen saç ekim yöntemi FUE yöntemi ile saç ekimidir.

 

 

Saç ekimi içerisinde en çok FUE yöntemi ile saç ekimi operasyonunun tercih edilmesinin sebebi ise bölgesel anestezi ile uyuşturma yapılarak hastanın uyanık olması, herhangi bir cerrahi operasyon olmadığı için saç ekim operasyonu gerçekleştirilen hastanın gününde çıkış yapabilmesi ve günlük yaşantısına daha çabuk döne bilmesidir. FUE yöntemi ile saç ekiminde saç ekilecek alanın açıklığına uygun olacak şekilde iki kulak arkasında kalan ense bölgesinden saç kökü alınmaktadır. Bu tekniği önemli kılan nokta da bu köklerin alınırken cerrahi bir operasyon ile değil de mikro motor uçlarına sahip olan bir alet ile tek tek kök yerinden çıkarılarak yapılmasıdır. Bu sayede alınacak olan greftlerin minimal seviyede zarar görmesi sağlanarak daha sonrasında da herhangi bir sargı gerektirmemektedir. Daha sonrasında ise çıkarılan kıl kökleri içerisindeki greftler açıklık olan bölgeye ekilerek saç ekim işlemi tamamlanır. Saç ekimi operasyonundan sonra hasta günlük yaşantısına devam eder.

Nisan 5, 2018

Kalıcı olarak saç dökülmesi gerçekleşen bireylerin yaşam standartları fazlasıyla düşmektedir. Bu nedenden dolayı ise büyük ölçüde öz güven kaybı yaşamaktadırlar. Saç ekim işlemi ile kalıcı bir şekilde tekrardan saçlara kavuşmak mümkün olmaktadır. Saç ekim yöntemleri olarak ise FUE ve FUT teknikleri kullanılmaktadır. Birde gelişen tıp sektörü ile FUE yöntemini esas alan DHI yöntemi kullanılmaktadır. Saç ekim işlemi bireylerde bulunan kıl veya saçlar ile gerçekleştirilmektedir. Başkasının kökleri ekilmemektedir. Bunun en başlıca sebebi ise kökler vücuda yabancı geldiğinden dolayı uyum sağlayamayacak ve dökülecektir.

Saç ekim işlemlerinde donör bölge ise ense saçları, göğüs kılları ve sakal seçilmektedir. Saçlarında büyük kayıplar yaşayan veya kökleri ekim işlemi için uygun olmayanlar için göğüs kılları veya sakalları ekilmektedir. Sakallar neredeyse saçlarla bire bir uzadığından dolayı ve daha sağlam olduğundan dolayı ekim işlemlerinde tercih edilmektedir. Sakallar diğer kıllara göre daha kaliteli olduğunda dolayı ekim sonrasında daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün olmaktadır.

Sakaldan saç ekimi de enseden saç ekimi gibi uygulanmaktadır. FUE tekniği ise sakaldan saç ekiminde kullanılmaktadır. Sakaldan alınacak donör bölge öncelikli olarak lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Kıl, folikül ve deri ise özel cerrahi alet ile alınmaktadır. Daha sonrasında ise deri dokusu temizlenerek greftler elde edilmektedir. Ekim yapılacak alana ise saç yönüne göre kanallar açılmaktadır. Açılan kanallara ise ekim işlemi gerçekleşmektedir.

Sakaldan Saç Ekiminin Avantajları

  1. Sakalların vücudumuzda bulunan diğer kıllara göre dökülmesi daha az olmaktadır. Bu nedenden dolayı ekilen saçlar daha sağlıklı olmaktadır.
  2. Sakallar diğer kıllara göre daha kalın olduğundan dolayı ekim sonrasında daha dolgun saçlara kavuşulmaktadır.
  3. Sakal kökleri daha kaliteli olduğundan dolayı ekim işlemi daha başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.
Mart 26, 2018

Saç ekimi operasyonları, dökülen saçlara kalıcı çözüm olarak görülmektedir. Son derece etkili yöntemleri sayesinde saçların yeniden saç derisinde oluşması ve eski doğal görünümüne ulaşması söz konusu hale gelmektedir.

Saç ekiminin süresi, ekilecek olan greftlerin sayısı ve ekilecek bölgenin ne denli büyük olmasına göre değişim göstermektedir. Saç ekimi işlemi öncesinde saç derisinde yer alan bölgenin ve donör bölgede yer alan saç köklerinin sayısı da dikkate alınır ve saç kapasitesi çıkarıldıktan sonra kaç seans olacağı planlanmaktadır. Saç ekimi işlemi ekilecek greft sayısının değerlendirilmesinden sonra yaklaşık olarak 6 ila 9 saat arasında değişim göstermektedir. Ancak tabi ki uzman ekibin tecrübesi ve yeteneği doğrultusunda yine bu süre uzayabilir ya da kısalabilmektedir. Zira saç ekimi operasyonları son derece özellikli ancak küçük operasyonlardır. Bu nedenle de ekimi yapacak olan uzmanın oldukça dikkatli bir şekilde saç ekme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Günümüzde uzmanların tercihi olan FUE yöntemi ile saç ekimi, en kolay ve en pratik saç ekimi işlemidir. Bunun yanı sıra bu yöntem sayesinde hasta daha az acı hissi duymaktadır.

Saç ekimi seanslarının belirlenmesi konusunda kişinin bireysel özellikleri büyük bir etmendir. Saç yapısının yanı sıra teninin renginin uyumu ve donör bölgeden alınacak kıl köklerinin kalitesi, kişinin saç ekim işlemini uzatan ya da kısaltan etmenler arasında yer almaktadır.

Herkes Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Saç ekimi işlemi genel olarak saç dökülmesi görülen ve tekrar saç çıkmaması durumlarında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi işleminde yaş önemli bir faktördür. Çünkü saç ekiminin yapılacağı kişinin saç yapısında meydana gelen dökülme başka bir hastalıktan kaynaklı da olabilmektedir. Ancak bunun dışında saç dökülmesi yaşayan herkes saç ekimi yaptırabilmektedir.