Etiket: DHI Tekniği

Nisan 10, 2018

Saç ekiminde gelişen tıp sektörü ile beraber birçok yeni yöntemler çıkmaktadır. Bu yöntemler ile beraber başarı oranı ise giderek artmaktadır. FUE tekniği saç ekiminde çok fazla kullanılan bir yöntem haline gelmektedir. Gelişen teknoloji ile beraber ise DHI yöntemi kullanılmaya başlanmaktadır.

DHI tekniği, FUE yöntemini temel almaktadır. FUE tekniğinde olduğu gibi kökler alınmakta, kanallar açılmakta ve ekim işlemi gerçekleşmektedir. Burada tek fark  ise uygulama şeklidir. FUE ile saç ekimi 3 aşamada oluşmaktayken, DHI ile 2 aşamada saç ekimi gerçekleştirilmektedir. DHI yönteminde saç kökleri özel kalem ile alınmaktadır ve kökler dışarıda çok daha az bekleyerek aynı kalem ile ekilmektedir. Donör alınacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Daha sonrasında ise kanallar açılmaktadır. Kökler özel kalem ile alınmaktadır ve yaklaşık 1 dakika sonra ekilmektedir.

DHI Yönteminin Avantajları Nedir?

DHI yeni teknoloji bir teknik olduğundan dolayı birçok avantajı bulunmaktadır. DHI yöntemi ile daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir ve iyileşme ise daha çabuk gerçekleşmektedir.

 1. DHI ile saç ekiminde saçların tıraş edilmesine gerek duyulmamaktadır.
 2. Saç kökleri dışarıda beklemeden ekildiğinden dolayı saç kayıpları daha az yaşanmaktadır.
 3. Dar alanlarda ise daha çok saç ekimine olanak sağlamaktadır.
 4. Saç aralarına daha kolay bir şekilde ekim yapılmaktadır.
 5. DHI yöntemi ile deformasyon daha az olduğundan dolayı daha çabuk iyileşme gözlenmektedir.
 6. Daha ağrısız bir yöntem olmaktadır.

DHI Yönteminin Dezavantajları Nedir?

 1. Saç ekim süresi DHI ile biraz daha uzun sürmektedir.
 2. Çok hassas bir şekilde işlem olduğundan dolayı çok daha dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunun sonucunda da işlem daha başarılı olmaktadır. Buna bağlı olarak ta işlem maliyeti uzamaktadır.
Mart 15, 2018

Saç görüntünün en tamamlayıcı unsuru olduğu için zaman içerisinde gerek dış etkenlere gerekse genetik faktörler ile saç kaybı yaşayan kişiler saç ekimine yönelmektedir. Saç ekimi işlemi de bu yönde fazlası ile gelişme göstererek, farklı tekniklerin gelişmesi ile birlikte yeni yöntemlerinde kullanılmasıyla daha da dikkat çekmeye devam etmektedir. Bu yöntemlerden birisi de DHI tekniğidir. DHI tekniğinin yapım aşamaları;

 • Lokal anestezi ile uyuşturulan donör bölgesinden saç kökleri özel medikal araçlar ile toplanmaktadır. Donör bölgesi olarak genellikle ense bölgesi tercih edilmekle birlikte, göğüs, koltuk altı bölgeleri de donör bölgesi olarak kullanılabilmektedir.
 • Toplanan köklerden greftler elde edilmektedir. Greftlerin elde edilirken bölge için ne kadar greftin yeterli olacağı önceden belirlenmektedir.
 • Elde edilen greftler ayrıştırma işlemine tabii tutulur. Bunun en temel sebebi ise köklerin hazır hale gelmesi gerekmektedir. Verimli köklerin elde edilmesinde bu işlem oldukça önemlidir.
 • Hazır hale getirilen kökler, implanter adı verilen medikal cihaza yerleştirilir. Medikal cihaza yerleştirilen bu kökler yerleştirilmesi için hazır hale getirilir.
 • Kalem görünümlü bu cihaza yerleştirilen kökler saç ekiminin ihtiyaç duyulduğu bölgeye gerekli sıklıklarla yerleştirilir.

şeklindedir. Bu şekilde gerçekleştirilen DHI tekniği birden çok avantajı da beraberinde sunmaktadır. Bu avantajlardan birisi de daha sık ve daha doğal bir görünüm elde etmek oldukça kolaydır. Aynı zamanda özel aletler ile ayrıştırma işleminin gerçekleştirildiği için kök kaybı en aza inmektedir. Daha kaliteli köklerin elde edilmesi ile birlikte, daha sık ve daha doğal bir görüntünün elde edilmesinde yerleştirilen açı bakımından daha büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda kalem benzeri bir araç ile ekilen kökler, kök boyutunda kanallara yerleştirildiği için en az hasarla bu işlem gerçekleştirilmektedir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler bu tekniğe oldukça ilgi göstermektedir.