Bıyık Ekimi

Erkeklerin önem verdiği konuların başında, bıyık bırakma ya da bıyık kıllarına şekil verme durumu geliyor. Özellikle ataerkil toplumlarda bıyık, erkeklerin öz güvenleri açısından da oldukça önemlidir. Bu noktadan bakıldığında, bıyık bölgesinde kıl çıkmayan ya da seyreklik olan erkeklerin çözüm arayışlarına en uygun yanıtı bıyık ekimi işlemi vermektedir. Bıyıklarda kalıcı bir büyüme ve kıl çıkması istendiğinde, uygulanması gereken işlem bıyık ekimidir.

Bıyık Ekimi Nasıl Uygulanır?

Erkeklerin üst dudaklarında kıl çıkmaması durumu olarak özetlenebilen bıyık sorunu, tıpkı saç ve sakal ekimi işlemlerinde olduğu gibi, kıl kökü ekilmesi ile çözülmektedir. Bu işlemin geneline, bıyık ekim işlemi denmektedir. Bıyık ekiminde uygulanan yöntem ise, diğer ekim işlemlerinden aşina olduğumuz FUE yöntemidir. FUE yöntemi kapsamında, canlı kıl kökleri yerlerinden alınarak ekilmesi istenen noktalara taşınırlar. Bu noktalarda zaman içinde çıkmaya başlanan ve canlanan kıllar, o bölgeyi doldurmaktadır.
FUE yöntemi kapsamında lokal anestezi uygulanan hastanın ense bölümünden tek tek alınan canlı saç kökleri, bıyık çıkması istenen bölüme ekilmektedir. Ense bölümünden kıl kökü alma işleminde, genel olarak 0,6 mm punchlar kullanılmaktadır. Bu sayede tek tek ve incelikle alınan kıl köklerinin taşınma işlemi başlatılmış olmaktadır.
İlgili yere taşınılarak oldukça titiz bir şekilde ekilen bu kıl kökleri, uygun bakım ve kontroller ile daha da canlanacak ve güçlenecektir.
Bıyık ekimi işlemlerinde tercih edilmeyen ancak teoride olan bir başka metot da FUT yöntemidir. Doku nakli ile ilgili olarak ortaya çıkan FUT nakli, tatmin edici sonuçlar vermediği ve kalıcı olamadığı için pek fazla uygulanmamaktadır.

Ne Kadar Sürede Bıyık Ekimi İşlemi Başarıya Ulaşır?

Yaklaşık olarak 1000 adet canlı kıl kökünün bıyık bölgesine taşınması ile bu bölgedeki seyreklik ve azlık giderilirken, bu kıl kökleri de alındıkları bölgelerdeki alışkanlıkları olan büyüme işlemini bir yandan sürdürürler. Yine yaklaşık olarak 4 ya da 6 gibi bir süre içinde, bıyık bölgesi istenilen görüntüye kavuşmaya başlamaktadır. Bu süre zarfında aktarılan kıl kökleri de daha güçlü ve sık bir şekilde uzayarak kendini gösterir. Bu sayede işlem başarıya da ulaşmış olur.